• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи входить «карантинна» відпустка до стажу для надання щорічної відпустки

Карантин

11.06.2020 292 0 1

Відпусткові-2020: особливості розрахунку

Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині


Запитання – відповіді

Декілька співробітників нашого підприємства півтора місяці були у відпустці за свій рахунок у зв'язку з карантином. Чи входить цей час до стажу, який дає їм право на щорічну відпустку?

Так, період, коли працівник перебував у відпустці за свій рахунок у зв'язку з карантином, запровадженим в Україні постановою КМУ, входить до стажу, який дає право на щорічну відпустку.

Пояснимо докладніше, чому це так.

Таке поняття, як «відпустка без збереження зарплати в період карантину», було запроваджене на законодавчому рівні в березні цього року. Так, Законом від 17.03.20 р. № 530-IX (далі – Закон № 530) були внесені зміни до ст. 84 КЗпП та ст. 26 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504). У цих статтях тепер передбачено, що роботодавці мають право надавати працівникам (з їх згоди) відпустку за свій рахунок на весь період карантину. При цьому «традиційні» 15 календарних днів відпустки без утримання, передбачені ч. 1 ст. 26 Закону № 504, сюди не входять.

Важливий момент! Відпустка без збереження зарплати (у т. ч. і на період карантину) надається за угодою між роботодавцем і працівником. Якщо ж роботодавець примусово відправить до такої відпустки, це вважатиметься порушенням трудового законодавства. Аналогічної позиції дотримується і Мінсоцполітики (див., наприклад, лист від 19.09.13 р. № 416/13/-116-13).

Нагадаємо: карантин був запроваджений постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 на період з 12.03.20 р. по 22.05.20 р., а потім постановою КМУ від 20.05.20 р. № 392 продовжений до 22.06.20 р. (з послабленнями карантинних обмежень).

Зараз уже багато підприємств почали повертатися до роботи в нормальному режимі. До того ж настало літо – час масових відпусток. Тому цілком логічно, що всіх цікавить: «заробляли» співробітники дні щорічної відпустки за період, коли вони знаходилися у відпустці без збереження зарплати під час карантину, чи ні?

Звернемося до профільного закону. Правила обчислення стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, установлені в ст. 9 Закону № 504. Так, у п. 4 ч. 1 цієї статті сказано, що до «відпусткового» стажу зараховується час, коли працівник фактично не працював і йому не виплачувалася зарплата, проте за ним зберігалося робоче місце (посада) на підставах, зазначених у ст. 25 та 26 Закону № 504 (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону № 504).

Як бачите, час, коли співробітник перебував у відпустці без збереження зарплати (у т. ч. і в період карантину, входить до «відпусткового» стажу). Також до цього стажу входять періоди, коли відпустка без збереження зарплати надавалася працівникові в обов'язковому порядку у випадках, передбачених ст. 25 Закону № 504. Наприклад, коли відпустка за свій рахунок надається ветеранам праці, пенсіонерам, особам з інвалідністю тощо.

На замітку! З правила, установленого п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону № 504, є винятки.

Так, до стажу, який дає право на щорічну відпустку, не входить період перебування у відпустці без збереження зарплати по догляду за дитиною:

  • до 6 років;
  • до 16 років (у випадку, якщо дитина хвора на цукровий діабет І типу або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, має такий діагноз, як важку перинатальну поразку нервової системи, важку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, важкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня);
  • до 18 років (у випадках, коли це дитина-інвалід або коли дитина, якій не встановлена інвалідність, отримала важку травму, потребує трансплантації органу, паліативної допомоги).

Чи входить «карантинна» відпустка за свій рахунок до стажу, який дає право на отримання щорічної додаткової відпустки за шкідливу працю?

Ні. Період перебування у відпустці за свій рахунок (у т. ч. і під час карантину) не включається до стажу, який дає право на отримання днів щорічної додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (ч. 2 ст. 9 Закону № 504).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали