Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи входить «карантинна» відпустка до стажу для надання щорічної відпустки

11.06.2020

Запитання – відповіді

Декілька співробітників нашого підприємства півтора місяці були у відпустці за свій рахунок у зв'язку з карантином. Чи входить цей час до стажу, який дає їм право на щорічну відпустку?

Так, період, коли працівник перебував у відпустці за свій рахунок у зв'язку з карантином, запровадженим в Україні постановою КМУ, входить до стажу, який дає право на щорічну відпустку.

Пояснимо докладніше, чому це так.

Таке поняття, як «відпустка без збереження зарплати в період карантину», було запроваджене на законодавчому рівні в березні цього року. Так, Законом від 17.03.20 р. № 530-IX (далі – Закон № 530) були внесені зміни до ст. 84 КЗпП та ст. 26 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504). У цих статтях тепер передбачено, що роботодавці мають право надавати працівникам (з їх згоди) відпустку за свій рахунок на весь період карантину. При цьому «традиційні» 15 календарних днів відпустки без утримання, передбачені ч. 1 ст. 26 Закону № 504, сюди не входять.

Важливий момент! Відпустка без збереження зарплати (у т. ч. і на період карантину) надається за угодою між роботодавцем і працівником. Якщо ж роботодавець примусово відправить до такої відпустки, це вважатиметься порушенням трудового законодавства. Аналогічної позиції дотримується і Мінсоцполітики (див., наприклад, лист від 19.09.13 р. № 416/13/-116-13).

Нагадаємо: карантин був запроваджений постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 на період з 12.03.20 р. по 22.05.20 р., а потім постановою КМУ від 20.05.20 р. № 392 продовжений до 22.06.20 р. (з послабленнями карантинних обмежень).

Зараз уже багато підприємств почали повертатися до роботи в нормальному режимі. До того ж настало літо – час масових відпусток. Тому цілком логічно, що всіх цікавить: «заробляли» співробітники дні щорічної відпустки за період, коли вони знаходилися у відпустці без збереження зарплати під час карантину, чи ні?

Звернемося до профільного закону. Правила обчислення стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, установлені в ст. 9 Закону № 504. Так, у п. 4 ч. 1 цієї статті сказано, що до «відпусткового» стажу зараховується час, коли працівник фактично не працював і йому не виплачувалася зарплата, проте за ним зберігалося робоче місце (посада) на підставах, зазначених у ст. 25 та 26 Закону № 504 (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону № 504).

Як бачите, час, коли співробітник перебував у відпустці без збереження зарплати (у т. ч. і в період карантину, входить до «відпусткового» стажу). Також до цього стажу входять періоди, коли відпустка без збереження зарплати надавалася працівникові в обов'язковому порядку у випадках, передбачених ст. 25 Закону № 504. Наприклад, коли відпустка за свій рахунок надається ветеранам праці, пенсіонерам, особам з інвалідністю тощо.

На замітку! З правила, установленого п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону № 504, є винятки.

Так, до стажу, який дає право на щорічну відпустку, не входить період перебування у відпустці без збереження зарплати по догляду за дитиною:

  • до 6 років;
  • до 16 років (у випадку, якщо дитина хвора на цукровий діабет І типу або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, має такий діагноз, як важку перинатальну поразку нервової системи, важку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, важкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня);
  • до 18 років (у випадках, коли це дитина-інвалід або коли дитина, якій не встановлена інвалідність, отримала важку травму, потребує трансплантації органу, паліативної допомоги).

Чи входить «карантинна» відпустка за свій рахунок до стажу, який дає право на отримання щорічної додаткової відпустки за шкідливу працю?

Ні. Період перебування у відпустці за свій рахунок (у т. ч. і під час карантину) не включається до стажу, який дає право на отримання днів щорічної додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (ч. 2 ст. 9 Закону № 504).

Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
04.11.2021
Обмеження та відсторонення від роботи в разі відмови від вакцинації
Постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 (далі – Постанова № 1096) унесено зміни до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-1...
23.12.2020
Про відсторонення від роботи працівника під час карантину й не тільки
В яких випадках можна відсторонити працівника від роботи? Чи оплачується таке відсторонення та який порядок його оформлення? Чи можливе відсторонення в разі захворювання працівника вірусною хворобою чи в разі підозри про таке захворювання? Про це та інше – далі у статті. Гаряча лінія «Ан...
17.12.2020
Тестування співробітників на COVID-19: чи потрібно обкладати витрати «зарплатними» та іншими податками?
Ситуація в Україні. Пандемія коронавірусу поки що не відступає, але бізнес помалу починає оживати й функціонувати в умовах адаптивного карантину. А це означає, що працівники, які контактують із відвідувачами в магазинах, кафе, закладах охорони здоров'я тощо, повинні бути захищені. Крім того, у деяки...
Кращі матеріали