Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Напрями використання «антикоронавірусних» коштів

Карантин

15.06.2020 215 0 1


Найактуальнішим на сьогодні є питання щодо запобігання поширенню територією країни коронавірусної хвороби. Розглянемо, яких заходів вжито нещодавно для пом’якшення ситуації, що склалася.


Обсяг та розподіл видатків

Нещодавно ухвалено нове урядове рішення – постанову КМУ від 06.05.20 р. № 372 «Про виділення коштів для забезпечення здійснення деяких заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Постанова № 372).

Згідно із цим документом МОЗ виділено кошти для реалізації відповідних заходів, а також ухвалено порядок використання цих коштів.

Нагадаємо: Законом від 13.04.20 р. № 553-ІХ доповнено новою ст. 28 Закон від 14.11.19 р. № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік». Згідно з нею у складі держбюджету створено фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками на період дії карантину, установленого Кабміном для запобігання поширенню на території України цієї хвороби, та протягом 30 днів із дня скасування цього карантину (далі – Фонд, детальніше про це див. «Держбюджетні новації щодо оплати праці»).

Отже, відповідно до Постанови № 372 з Фонду для МОЗ загалом виділено 2 990 045,3 тис. грн, з них:

  • 650 192,5 тис. грн – для забезпечення готовності та реагування лабораторних підрозділів МОЗ на спалахи COVID-19 (з визначенням окремо обсягів споживання та видатків розвитку). У складі видатків споживання на оплату праці спрямовано 280 050,6 тис. грн;
  • 2 339 852,8 тис. грн – для закупівлі засобів індивідального захисту для забезпечення потреби мед-закладів, для госпіталізації пацієнтів із гострим захворюванням та екстреної медичної допомоги.

Зауважимо: кошти виділено на безповоротній основі.

Використання коштів

Крім того, Постановою № 372 затверджено Порядок використання коштів, виділених для забезпечення здійснення деяких заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – Порядок № 372).

Кошти для МОЗ виділено саме з Фонду, а до розпорядників нижчого рівня належать:

  • лабораторні центри (обласні, міські, на водному, залізничному, повітряному транспорті), що належать до сфери управління МОЗ;
  • державні установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» та «Український науково-дослідний протичумний інститут імені І. І. Мечникова Міністерства охорони здоров’я України».

Згідно з Порядком № 372 ці кошти можуть бути використані лише для здійснення заходів, передбачених цим документом, зокрема:

  • закупівля засобів індивідуального захисту (далі – ЗІЗ) (засоби для захисту рук, очей, респіратори, медичні маски, захисний одяг) для покриття потреби закладів охорони здоров’я (далі – ЗОЗ), які надають стаціонарну меддопомогу пацієнтам із гострою респіраторною хворобою COVID-19, для госпіталізації пацієнтів із зазначеною хворобою та екстреної меддопомоги;
  • закупівля ЗІЗ, лабораторного обладнання та розхідних матеріалів для проведення лабораторних досліджень, необхідних для забезпечення готовності та реагування на спалахи гострої респіраторної хвороби COVID-19, лабораторними підрозділами МОЗ.

Додамо: оскільки на сьогодні не всі ЗОЗ уклали із Національною службою здоров’я (далі – НСЗ) договори про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій, розподіл ЗІЗ між департаментами, управліннями охорони здоров’я обласних та Київської міської держадміністрацій має деякі особливості.

Так, для надання стаціонарної допомоги окремими ЗОЗ, які ще не уклали ці договори із НСЗ станом на перше число місяця, у якому здійснюватиметься постачання товару постачальником, МОЗ створює резерв ЗІЗ. Надалі резерв використовуватиметься:

  • або для медзакладів, долучених до відповідних пакетів медичних послуг;
  • або, за потреби, для інших ЗОЗ, якими надається стаціонарна меддопомога пацієнтам із COVID-19, для госпіталізації таких пацієнтів.

У п. 4 Порядку № 372 зазначено: Перелік ЗОЗ, які надають стаціонарну меддопомогу пацієнтам із коронавірусною хворобою, для госпіталізації пацієнтів із цією хворобою, затверджується керівником робіт із ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, пов’язаної з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Використання коштів Фонду на здійснення доплат

Звертаємо увагу на ще один важливий захід, на який спрямовуватимуться кошти, а саме: здійснення додаткової доплати до заробітку працівникам лабораторних підрозділів МОЗ.

Ідеться про те, що ті медичні та інші працівники лабораторій, якими безпосередньо здійснюється робота з ліквідації захворювання, коштом Фонду мають отримати в поточному році:

  • за березень – оплату згідно з умовами оплати праці, визначеними наказом Мінпраці від 02.06.03 р. № 145 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб» (далі – Наказ № 145), тобто доплати до зарплати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно до відпрацьованого часу [для конкретизації посад працівників, яким здійснюватиметься така доплата в лабораторних підрозділах МОЗ, слід скористатися Переліком посад медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті в ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та лікуванням пацієнтів із випадками цього захворювання, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, затвердженим наказом МОЗ від 02.04.20 р. № 768. – Ред.];
  • за квітень та до завершення карантинних заходів – додаткові доплати в розмірі до 300 % зарплати (посадового окладу з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов’язкових доплат, надбавок).

На сьогодні застосовуються норми постанови КМУ від 23.03.20 р. № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Постанова № 246).

Звертаємо увагу: «зарплатне» питання стосовно медиків та інших працівників, які безпосередньо залучені до виконання роботи з подолання коронавірусної хвороби та її наслідків, упорядковано насамперед Прикінцевими та перехідними положеннями Закону від 17.03.20 р. № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» зі змінами, унесеними Законом від 30.03.20 р. № 540-IX.

Тому Постанову № 246 приведено у відповідність до законодавчих норм.

Щоправда, чи застосовувати положення Постанови № 246 до працівників лабораторних підрозділів МОЗ, поки що чітко не передбачено. Сподіваємося на впорядкування цього питання найближчим часом.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали