Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як отримати сертифікат ТПП: покрокова інструкція

Карантин

30.03.2020 5394 0 2

Акценти цієї статті:

  • куди звертатися за отриманням сертифікату, що засвідчує наявність форс-мажору;
  • які документи необхідно подати для отримання цього сертифікату.

Загальні вимоги

Із 17 березня 2020 року карантин в Україні офіційно визнаний форс-мажорними обставинами. Проте це не означає, що суб'єкти господарювання (далі – СГ) автоматично звільняються від відповідальності за своїми договірними зобов'язаннями. Незважаючи на норму закону, наявність форс-мажору все одно необхідно підтвердити документально, а саме сертифікатом.

Для довідки. Під форс-мажором (від фр. force majeure – непереборна сила) розуміються надзвичайні обставини, названі в ч. 2 ст. 141 Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР (далі – Закон № 671). Наприклад, до форс-мажорних обставин належить загроза війни, блокада, пожежі, засуха, сильний шторм тощо. Карантин, запроваджений на всій території України у зв’язку з розповсюдженням коронавірусу, був прирівняний до форс-мажорних обставин (підстава – п. 7 розд. I Закону від 17.03.20 р. № 530-IX, далі – Закон № 530).

Який орган видає сертифікат про форс-мажор?

Згідно зі ст. 141 Закону № 671, сертифікат про форс-мажор видає Торгово-промислова палата України (далі – ТПП) та вповноважені нею регіональні торгово-промислові палати (далі – регіональні ТПП). Офіційний сайт ТПП розміщено за адресою https://ucci.org.ua.

Завважимо, що регіональні ТПП не засвідчують наявність форс-мажорних обставин, які не дозволяють виконати зобов'язання в рамках:

  • зовнішньоторговельних угод і міжнародних договорів України;
  • зовнішньоекономічних договорів, контрактів, типових договорів, угод, у яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України;
  • договорів, контрактів, типових договорів, угод між резидентами України, у яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України.

Вищезгадані обставини підтверджує ТПП України. Усі інші форс-мажорні обставини засвідчують регіональні ТПП. Наприклад, якщо у зв'язку із запровадженим карантином СГ-резидент не може виконати зобов'язання за умовами договору постачання, який укладено з іншим СГ-резидентом, то звертатися за сертифікатом необхідно до регіональної ТПП.

Звертайтеся онлайн! Звернення до ТПП України з приводу отримання сертифікату про форс-мажор приймаються на електронну адресу ucci@ucci.org.ua. Адреси електронної пошти регіональних ТПП ви можете знайти на їх офіційних сайтах. Наприклад, якщо СГ необхідно відправити документи до Дніпропетровської ТПП, то це можна зробити за адресою jurist@dcci.org.ua.

Отримання сертифікату про форс-мажор

Крок 1. Подання документів до ТПП

Для отримання сертифікату до ТПП України або до регіональної ТПП подається заява і пакет документів.

Яку інформацію потрібно відобразити в заяві?

Форма такої заяви наведена в додатку 1 до Регламенту № 44 (див. зразок заповнення).

1 из 3

У заяві необхідно (пп. 6.3.1 Регламенту, затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.14 р. № 44 (5), далі – Регламент № 44):

  • пояснити, які зобов'язання за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом не можуть бути виконані в установлений строк унаслідок настання форс-мажорних обставин. Наприклад, постачальник не може поставити згідно з угодою 3 тонни цукру на склад покупця;
  • зазначити, які форс-мажорні обставини мали місце, навести докази їх настання, початок їх виникнення і період дії. У нашому випадку форс-мажорним випадком є карантин, а підтвердним документом буде наказ про припинення діяльності підприємства у зв'язку з карантином, запровадженим постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211;
  • дати телефонні номери для зв'язку, електронну адресу;
  • зазначити спосіб отримання сертифікату: кур'єрською або звичайною поштою.

Важливий момент! Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) посвідчуються за зверненням СГ за кожним окремим договором, строк виконання якого настав згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчо-нормативними актами, але його виконання стало неможливим через запровадження карантину (п. 6.2 Регламенту № 44).

Які документи слід додати до заяви?

Зважаючи на нинішню складну ситуацію, у якій опинилася більшість СГ через карантин, ТПП було прийнято рішення приймати заяви встановленого зразка з мінімальним пакетом документів. Так, до заяви доведеться додати тільки 3 документи:

  • копію договору;
  • копію наказу (розпорядження) про припинення господарської діяльності підприємства у зв'язку із запровадженням карантину;
  • повідомлення (сповіщення) іншої сторони про неможливість виконання своїх зобов'язань за договором у зв'язку із запровадженням карантину. Тобто СГ заздалегідь має надіслати своєму контрагентові лист про неможливість виконати свої зобов'язання за договором.

Заявник несе відповідальність за повне і належне оформлення заяви і достовірність викладених у ній фактів і поданих документів (п. 6.5 Регламенту № 44).

Майте на увазі! Сам по собі факт настання форс-мажору (у цьому випадку – запровадження карантину постановою КМУ) не є підставою для звільнення від договірних зобов’язань. Згідно з п. 6.9 Регламенту № 44 має бути причинно-наслідковий зв’язок між карантином і неможливістю виконання СГ своїх конкретних зобов’язань (за договором, контрактом).

Крок 2. Оплата послуг ТПП

Сертифікат про форс-мажор видається за собівартістю. Сама послуга оплачується в безготівковій формі згідно з виставленим рахунком.

Тарифи за видачу сертифікату про форс-мажор ви можете знайти за адресою. Вартість послуги залежить від виду договору, виконати який перешкодив карантин (ЗЕД-контракт або внутрішній договір). Послуга надається у звичайному або терміновому режимі (за бажанням заявника). Природно, за терміновість доведеться доплатити.

Наприклад, СГ необхідно отримати сертифікат про форс-мажорні обставини, через які він не мав можливості виконати свої зобов'язання за договором, укладеним з контрагентом-резидентом. Вартість такого сертифікату становить 5 180,40 грн.

Увага! Суб’єктам малого підприємництва сертифікат видається безплатно (пп. 6.4.2 Регламенту № 44). Проте таким суб’єктам усе одно доведеться заплатити ТПП або регіональній ТПП за розгляд заяви і доданих документів.

Крок 3. Видача сертифікату про форс-мажор

Заява про видачу сертифікату разом з документами розглядається протягом 7 днів з дня звернення СГ.

Після підтвердження оплати послуги з посвідчення форс-мажорних обставин сторони (ТПП і заявник) підписують акт наданих послуг.

Потім сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) разом з другим примірником підписаного сторонами акта направляється СГ за поштовою адресою, зазначеною в заяві (пп. 6.4.4 Регламенту № 44).

Чи може сертифікат видаватися двома мовами – українською та англійською?

Так, може. Своє бажання СГ повинен відобразити в заяві. Тоді сертифікат може бути виданий додатково іноземною мовою (мовою договору, контракту, угоди). Тобто в такому разі сертифікат складається українською мовою, а також іноземною мовою, зазначеною в заяві.

Що робити СГ, якщо йому відмовлять у видачі сертифікату?

У разі відмови в посвідченні форс-мажорних обставин СГ має право повторно звернутися до ТПП або регіональної ТПП після виправлення недоліків, на які вказала ТПП/регіональна ТПП у своєму рішенні про відмову у видачі сертифікату.

Висновки

  1. Карантин в Україні прирівняний до форс-мажорних обставин з 17.03.20 р.
  2. Сертифікат про форс-мажор у зв'язку із запровадженням карантину видають ТПП України і регіональні ТПП. Щоб отримати сертифікат, СГ необхідно подати заяву встановленої форми і додати до неї всього три документи.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали