Чи має право Держпраці прийти з перевіркою під час карантину
Для кого ця стаття: для всіх суб’єктів господарювання (далі – СГ), які використовують найману працю осіб, у тому числі для фізосіб-підприємців.
Із цієї статті ви дізнаєтеся: які перевірки можуть бути призначені Держпраці навіть у період карантину, як визначається ступінь ризику госпдіяльності СГ, яка напряму впливає на періодичність проведення перевірок.
Запитання – відповіді
Чи може інспектор Держпраці завітати з перевіркою, поки діє карантин?
Так, може. Мораторій, запроваджений через карантин на території України, поширюється не на всі види перевірок. Органам державного нагляду (контролю) (у нашому випадку – Держпраці) заборонено проводити планові заходи. Але й тут не обійшлося без винятків.
У період карантину посадові особи Держпраці можуть прийти з плановою перевіркою, якщо СГ віднесено до категорії із високим ступенем ризику (п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 17.03.20 р. № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», далі – Закон № 533).
Нагадаємо, порядок проведення перевірок регулюється Законом від 05.04.07 р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877).
Отже, карантин не убезпечує від візиту інспектора Держпраці, який має право навідатися:
- із плановою перевіркою до СГ, діяльність якого віднесено до високого ступеня ризику;
- позаплановою перевіркою за підставами, переліченими у ст. 6 Закону № 877. Наприклад, перевірка виконання СГ виданих раніше приписів про усунення порушень трудового законодавства, звернення фізособи про порушення її прав, законних інтересів. Детальніше про позапланові заходи контролю див. у «Перевірки Держпраці: відповіді на актуальні запитання».
Чим установлено критерії, за якими оцінюється ступінь ризику СГ?
Такі критерії затверджено постановою КМУ від 20.05.20 р. № 383 (набули чинності з 27.05.20 р., далі – Критерії № 383). Держпраці керується ними для визначення ступеня ризику від провадження госпдіяльності СГ, який впливає на періодичність проведення планових заходів контролю.
До уваги беруться такі сфери діяльності СГ (п. 1 Критеріїв № 383):
- охорона праці, промислова безпека, гігієна праці, праця, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Наприклад, увагу приверне ігнорування приписів про усунення порушень, які виявив інспектор Держпраці, наявність заборгованості з виплати зарплати або порушення строків її виплати, настання нещасного випадку;
- здійснення державного гірничого нагляду (зокрема, роботи з видобутку корисних копалин).
Детальний перелік критеріїв та оцінки ступеня ризику діяльності СГ викладено в додатку 3 до Критеріїв № 383. За всіма критеріями Держпраці розраховує загальну кількість балів щодо конкретного СГ та відносить його до відповідного ступеня ризику.
Критеріями № 383 передбачено три ступеня ризику (п. 4):
- високий – від 41 до 100 балів;
- середній – від 21 до 40 балів;
- незначний – від 0 до 20 балів.
СГ може ознайомитися із критеріями, наведеними в додатку 3, щоб розуміти, до якого ступеня його може бути віднесено.
До відома: один показник критерію містить декілька видів порушень, які можуть бути присутні/відсутні у СГ. Якщо СГ одночасно відповідає декільком, то застосовується показник із найбільшою кількістю балів. |
Наприклад, у СГ виявлено два порушення вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю (п. 14 додатка 3 до Критеріїв № 383):
1) невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю протягом останніх 5 років – 2 бали;
2) подання звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю з недостовірними даними або помилками, що призвело до несплати суми адміністративно-господарських санкцій та пені, сплати їх у неповному розмірі протягом останніх 5 років – 1 бал.
Тож до загального розрахунку включать 2 бали.
Важливо! У річному плані перевірок окремою колонкою вказують ступінь ризику СГ. |
Як часто здійснюються планові перевірки СГ, якого віднесено до високого ступеня ризику?
Планові перевірки таких СГ проводять максимум один раз на два роки (ч. 2 ст. 5 Закону № 877, п. 5 Критеріїв № 383).
Увага! Для позапланових перевірок не передбачено кількісного обмеження. Їх можуть призначати багато разів за наявності відповідних підстав. |
Чи може СГ з високим ступенем ризику розраховувати на пониження статусу ризиковості (переведення на середній ступінь) або збільшення періодичності планових перевірок, якщо попередні перевірки не виявили суттєвих порушень?
Ні, не може. Переведення із категорії з високим ступенем ризику до нижчої категорії не передбачено. Кількість набраних балів відповідає категорії ризиковості СГ. Легко пройдені планові перевірки минулих років також не змінять ризиковість СГ (п. 5 Критеріїв № 383). Для високоризикових СГ і надалі призначатимуться планові перевірки кожні два роки.
Зауважимо, що збільшення періодичності проведення планової перевірки передбачено для СГ із середнім та незначним ступенем ризику.
Чи має право Держпраці внести зміни до плану перевірок на 2020 рік, оскільки з 27.05.20 р. почали діяти Критерії № 383?
Ні, не має. Планові перевірки проводяться виключно за річним планом, який затверджується Держпраці до 1 грудня року, який передує плановому (ч. 1 ст. 5 Закону № 877).
Унесення змін до річних планів не допускається, хіба що йдеться про зміни найменування СГ та виправлення технічних помилок. Тож додати нових СГ посеред року не вдасться.
Річний план перевірок Держпраці на 2020 рік затверджено наказом від 29.11.19 р. № 106. Переглянути його можна на Інспекційному порталі за посиланням: inspections.gov.ua.
Пам’ятайте! СГ має бути повідомлений письмово органом Держпраці не менш ніж за 10 календарних днів до початку планової перевірки. |
Тобто, якщо СГ не включено до плану перевірок на 2020 рік, то навіть за умови віднесення його до СГ з високим степенем ризику цьогоріч інспектори Держпраці не зможуть прийти до нього із плановою перевіркою. А от наступного року його, ймовірно, вже включать до плану перевірок.
Висновки
- На період дії карантину (як мінімум до 30.06.20 р.) Держпраці заборонено проводити планові перевірки за річним планом на 2020 рік. Виняток становлять планові перевірки СГ із високим ступенем ризику. Перелік критеріїв та оцінки ступеня ризику діяльності СГ наведено в додатку 3 до Критеріїв № 383. Держпраці розраховує за всіма критеріями загальну кількість балів щодо конкретного СГ та відносить його до відповідного ступеня ризику. Від цього залежить періодичність призначення планових перевірок органом Держпраці. Планові перевірки високоризикових СГ проводяться кожні два роки.
- Якщо СГ унесено до плану перевірок на 2020 рік і він відповідає критеріям високого ступеня ризику, то навіть у період карантину до нього можуть прийти з перевіркою.
- Мораторій на перевірки у зв’язку з карантином не поширюється на позапланові перевірки. За наявності відповідних підстав їх можуть проводити навіть зараз.
Коментарі до матеріалу