Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Документальні позапланові перевірки в період карантину

Карантин

28.04.2020 2143 0 0

Із цієї статті ви дізнаєтеся: на якій підставі в період карантину може бути призначена документальна позапланова перевірка, який її максимальний строк та які документи мають пред’явити перевіряючі перед її початком.


На час карантину Податковим кодексом (далі – ПК) передбачено нові правила для податкових перевірок. Відповідні зміни внесено Законом від 30.03.20 р. № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних гарантій та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон № 540).

Так, на період із 18.03.20 р. по 31.05.20 р. установлено мораторій на проведення податковою документальних та фактичних перевірок, окрім документальних позапланових перевірок та фактичних перевірок із деяких питань (п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Детальніше про нововведення, передбачені Законом № 540, див. у «Перевірки під час карантину: нововведення».

У цій консультації йтиметься про документальні позапланові перевірки, на які не поширюється мораторій, підстави для їх проведення та інші особливості.

Запитання – відповіді

Які документальні позапланові перевірки можуть проводитися в період карантину?

Повний перелік підстав для призначення таких перевірок наведено в п. 78.1 ПК. На період карантину більшість таких перевірок заборонено.

Виняток становлять документальні позапланові перевірки (далі – перевірка) із підстави, передбаченої пп. 78.1.8 ПК, а саме: коли платник подав декларацію, у якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ та/або відображено від’ємне значення ПДВ понад 100 тис. грн.

У які строки проводяться перевірки?

Тривалість перевірки залежить від категорії платника податків і становить (п. 82.2 ПК):

  • для великих платників податків – 15 робочих днів (далі – р. д.) із можливим продовженням до 10 р. д., тобто максимум 25 р. д.;
  • середніх – 10 р. д. із продовженням на 5 р. д.;
  • суб’єктів малого підприємництва (далі – СМП) – 5 р. д. із продовженням до 2 р. д.

Крім того, рішенням керівника органу ДПС перевірка може бути призупинена на 30 р. д. із подальшим поновленням на строк, що залишився. Але таке призупинення працює виключно щодо великих платників. Для інших платників (середніх та СМП) призупинення перевірки не передбачено.

Майте на увазі! Тривалість перевірки залежить від категорії платника податків.

Чи проводиться перевірка тільки у виїзному форматі?

Не тільки. Перевірка може бути:

  • виїзною (ст. 81 ПК), тобто за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об’єкта права власності, який перевіряється;
  • невиїзною (ст. 79 ПК), тобто проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Невиїзна перевірка проводиться на підставі документів, зазначених у пп. 75.1.2 ПК, і даних, наданих платником або отриманих в інший передбачений законом спосіб. При цьому присутність платників під час такої перевірки не обов’язкова (п. 79.3 ПК). За письмовим зверненням платника невиїзну перевірку можна замінити на виїзну.

Які документи повинні пред’явити перевіряючі під час виїзної перевірки?

До початку перевірки вони зобов’язані пред’явити (ст. 81 ПК):

  • копію наказу керівника податкової (його заступника або уповноваженої особи) про проведення перевірки;
  • направлення на перевірку;
  • службові посвідчення.

Детальний опис та вимоги до направлення та наказу викладено в ст. 81 ПК.

Зауважимо, що платник (його службова особа) має розписатися в направленні та зазначити свої П. І. Б., посаду, дату та час ознайомлення. Якщо ж платник відмовиться підписати направлення, то податківці складуть акт про відмову. Утім, така відмова не перешкодить податківцям розпочати перевірку, навіть навпаки – цей акт стане підставою для її початку (абзаци сьомий, восьмий п. 81.1 ПК).

Важливо! Перед проведенням невиїзної перевірки копія наказу про її призначення має бути відправлена платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручена під підпис.

На що звертати увагу в документах, які пред’являють перевіряючі?

Необхідно ретельно перевірити всі обов’язкові реквізити документів, зокрема строк дії, дату, найменування суб’єкта, що перевіряється, період діяльності, підпис керівника податкової. За наявності порушень, помилок або в разі прострочення службового посвідчення співробітника податкової платник має підстави не допускати перевіряючих до перевірки. Тому уважно вивчайте документи податківців і лише в разі правильного їх оформлення дозволяйте здійснювати перевірку.

Яка відповідальність загрожує платнику в разі незаконного недопуску до перевірки?

Відмова від допуску до проведення перевірки без законних підстав загрожує платнику податків:

  • адміністративним арештом, який накладається на майно платника згідно з пп. 94.2.3 ПК;
  • адміністративним штрафом, який застосовується до посадових осіб платника, у розмірі від 5 до 10 НМДГ (від 85 до 170 грн), а в разі повторного порушення протягом року – від 10 до 15 НМДГ (від 170 до 255 грн) (ст. 1633 КУпАП).

Висновки

  1. На час карантину встановлено мораторій на проведення податковою документальних та фактичних перевірок, крім документальних позапланових перевірок суб’єктів, які заявили бюджетне відшкодування ПДВ та/або від’ємне значення ПДВ понад 100 тис. грн.
  2. Така перевірка може бути виїзною або невиїзною. Її тривалість залежить від категорії платника податків (великий, середній чи СМП). Перед початком виїзної перевірки податківці повинні пред’явити копію наказу керівника податкової (його заступника або уповноваженої особи) про проведення перевірки, направлення на перевірку та службові посвідчення.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали