Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Групи єдинників: як обрати


Фізособи-підприємці, які є резидентами України, можуть самостійно вибрати спрощену систему оподаткування за умови, що вони відповідають вимогам, передбаченим гл. 1 розд. XIV ПК. У такому разі вони реєструються платниками єдиного податку (далі – ЄП) (п. 291.4, пп. 291.5.7 ПК).

У таблицях 1–4 розглянемо умови застосування спрощеної системи і ставки ЄП.

Групи платників єдиного податку

Таблиця 1. Критерії перебування фізособи-єдинника в певній групі

№ п/п

Група єдинників (п. 291.4 ПК)

Граничний обсяг річного доходу, грн

Кількість працівників1, чол.

Вид діяльності2

Додаткові обмеження, установлені ПК, згідно з якими платник не може стати єдинником

1

2

3

4

5

6

1

Перша

(пп. 1)

167 МЗП3

(у 2021 році – 1 002 000)

Виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або госпдіяльність з надання побутових послуг4 населенню5

Наявність податкового боргу на дату реєстрації (крім безнадійного боргу, який виник у результаті форс-мажорних обставин)7

(пп. 291.5.8 ПК)

2

Друга

(пп. 2)

834 МЗП

(у 2021 році – 5 004 000)

Не більше 10 одночасно

1. Госпдіяльність з надання послуг (у т. ч. побутових)6 платникам ЄП та/або населенню.

2. Виробництво та/або продаж товарів.

3. Діяльність у сфері ресторанного господарства

3

Третя

(пп. 3)

1167 МЗП

(у 2021 році – 7 002 000)

Не обмежено

Усі дозволені види діяльності

1 При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах із фізособою-єдинником, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах, у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, а також працівники, призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період. Середньооблікова чисельність працівників у юросіб визначається згідно з пп. 14.1.227 ПК (пп. 291.4.1 ПК).
2 За винятком видів діяльності, перелічених у пп. 291.5.1–291.5.4 ПК (для єдинників першої – третьої груп) (див. табл. 2).
3 МЗП – мінімальна зарплата, установлена законом на 1 січня податкового (звітного) року. На 1 січня 2021 року МЗП становить 6 000 грн.
4 Під побутовими розуміються послуги, зазначені в п. 291.7 ПК.
5 Населення – сукупність людей, що перебувають у межах цієї держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни цієї держави, іноземні громадяни, які живуть у ній тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством (Український юридичний термінологічний словник, термінологічний словник «Ліга-Закон») (ЗІР, категорія 107.05).
6 Сюди не включається діяльність із надання посередницьких послуг із купівлі, продажу, оренди й оцінки нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005 або 68.31 КВЕД ДК 009:2010), а також діяльність із виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення і напівдорогоцінного каміння. Таку діяльність мають право провадити тільки єдинники третьої групи.
7 Форс-мажорні обставини визнаються на підставі довідки Торгово-промислової палати.

4

Четверта1

(пп. «б» пп. 4)

Сільгоспвиробники, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства (далі – ФГ), зареєстрованого відповідно до Закону від 19.06.03 р. № 973-IV, за умови виконання сукупності таких вимог:

– займаються виключно вирощуванням, відгодівлею сільгосппродукції, збором, виловом, переробкою такої продукції та її продажем;

– провадять госпдіяльність (крім постачань) за місцем податкової адреси;

– не використовують працю найманих осіб;

– членами ФГ такої фізособи є лише члени її сім’ї згідно з визначенням із ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу;

– площа сільгоспугідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів ФГ становить не менше 2 га, але не більше 20 га.

Такий новостворений сільгоспвиробник може стати платником ЄП четвертої групи у рік держреєстрації

Наявність податкового боргу на 1 січня базового (звітного) року (крім безнадійного боргу, який виник у результаті форс-мажорних обставин) (пп. 291.51.3)

1 Не можуть бути єдинниками четвертої групи суб’єкти господарювання, у яких понад 50 % доходу, отриманого від продажу сільгосппродукції власного виробництва і продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин, диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра. Виняток: дохід від реалізації зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільгосптоваровиробникові на правах власності або надані йому в користування, і продуктів їх переробки, а також дохід від хутряної сировини. Такі види доходу вважаються сільськогосподарськими (пп. 291.51.1 ПК).

Таблиця 2. Діяльність, заборонена на спрощеній системі оподаткування

№ п/п

Вид діяльності

Норма ПК

1

2

3

Перша – третя групи єдинників

1

Діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора)

Пп. 1 пп. 291.5.1

2

Обмін іноземної валюти

Пп. 2 пп. 291.5.1

3

Виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємкостях до 20 л і діяльності фізосіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додавання спирту) і столових вин)

Пп. 3 пп. 291.5.1

4

Видобуток, виробництво, реалізація дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у т. ч. органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення і напівдорогоцінного каміння)

Пп. 4 пп. 291.5.1

5

Видобуток, реалізація корисних копалин (крім реалізації корисних копалин місцевого значення*)

Пп. 5 пп. 291.5.1

6

Діяльність у сфері фінансового посередництва** (крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом № 85, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами)

Пп. 6

пп. 291.5.1

7

Діяльність з управління підприємствами

Пп. 7 пп. 291.5.1

* Переліки корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення затверджено постановою КМУ від 12.12.94 р. № 827. Зверніть увагу: вода належить до копалин загальнодержавного значення, тому, на думку податківців, єдинники не можуть видобувати воду зі свердловин навіть для власних потреб, тим більше займатися її реалізацією.
** На думку фахівців ДПС, видача поворотної безпроцентної фінансової допомоги є діяльністю у сфері фінансового посередництва з кодом 64 згідно з КВЕД ДК 009:2010. Тому надання фіндопомоги для єдинників є забороненою операцією і тягне за собою перехід на загальну систему оподаткування (ЗІР, категорія 107.04).

8

Діяльність за надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності), діяльність із надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом техобслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність із надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з використанням бездротового доступу до телекомунікаційної мережі з правом техобслуговування і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність із надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом техобслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, діяльність з надання послуг із техобслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного телеі радіомовлення, дротового радіомовлення і телемереж

Пп. 8 пп. 291.5.1

9

Діяльність із продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату

Пп. 9 пп. 291.5.1

10

Діяльність з організації, проведення гастрольних заходів

Пп. 10 пп. 291.5.1

11

Здійснення технічних випробувань і досліджень (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005, група 71.2 КВЕД ДК 009:2010)

Пп. 291.5.2

12

Діяльність у сфері аудиту

Пп. 291.5.2

13

Надання в оренду:

– земельних ділянок, загальна площа яких перевищує 0,2 га;

– житлових приміщень та/або їх частини загальною площею понад 400 м2;

– нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частини загальною площею понад 900 м2

Пп. 291.5.3

14

Діяльність страхових (перестрахових) брокерів, банків, кредитних спілок, ломбардів, лізингових компаній, довірчих товариств, страхових компаній, установ накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційних фондів і компаній, інших фінансових установ, визначених законом, реєстраторів цінних паперів

Пп. 291.5.4

Четверта група єдинників

15

Діяльність із виробництва підакцизних товарів, за винятком виробництва:

– виноградних виноматеріалів (коди згідно з УКТЗЕД 2204 29–2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства – виробників готової продукції;

– вин виноградних, вин плодово-ягідних та/або напоїв медових, вироблених і розлитих у споживчу тару малими виробництвами виноробної продукції з виноматеріалів виключно власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів, ягід, винограду, меду власного виробництва;

– електроенергії кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії за умови, що дохід від реалізації такої енергії не перевищує 25 % доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) такого суб’єкта господарювання

Пп. 291.51.2

Таблиця 3. Ставки ЄП для єдинників першої – третьої груп

№ п/п

База обкладення ЄП

Ставка ЄП

Перша група

Друга група

Третя група

1

2

3

4

5

1

Дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі згідно з 292.3 ПК.

Виняток: до доходу для обкладення ЄП не включаються отримані фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи від продажу рухомого і нерухомого майна, яке належить фізособі на праві власності та використовується в її господарській діяльності (пп. 1 п. 292.1 ПК)

Не більше 10 % ПМ* (у 2021 році – 227 грн) (пп. 1 п. 293.2 ПК)

Не більше 20 % МЗП (у 2021 році – 1 200 грн) (пп. 2 п. 293.2 ПК)

3 %** + ПДВ** або 5 % (пп. 1 або 2 п. 293.3 ПК)

* ПМ – прожитковий мінімум для працездатної особи на 1 січня звітного (податкового) року. На 1 січня 2021 року ПМ становить 2 270 грн.
** Не застосовується для фізосіб-підприємців, які провадять діяльність із виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення і напівдорогоцінного каміння. Для таких осіб ставка ЄП установлюється у розмірі 5 % (п. 293.3 ПК).

Увага! Якщо фізособа-єдинник отримає дохід від діяльності, що не відповідає умовам перебування на спрощеній системі, або не зазначена у Реєстрі платників єдиного податку (для єдинників першої та другої групи) ЄП із такого доходу доведеться сплатити за підвищеною ставкою (див. докладніше в матеріалі «Як визначити оподатковуваний дохід єдинників першої – третьої груп»).

Таблиця 4. Ставки ЄП для єдинників четвертої групи

№ п/п

Категорія (тип) земель

Ставка ЄП з 1 га сільгоспугідь та/або земель водного фонду (у % від бази оподаткування*)
(п. 293.9 ПК)

1

2

3

1

Рілля, сінокоси і пасовища (крім ріллі, сінокосів і пасовищ, розташованих в гірських зонах і на поліських територіях**, а також сільгоспугідь, які перебувають в умовах закритого ґрунту)

0,95

2

Рілля, сінокоси і пасовища, розташовані в гірських зонах і на поліських територіях

0,57

3

Багаторічні насадження (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях)

0,57

4

Багаторічні насадження, розташовані в гірських зонах і на поліських територіях

0,19

5

Землі водного фонду

2,43

6

Сільгоспугіддя, які перебувають в умовах закритого ґрунту

6,33

* Базою обкладення ЄП для єдинників четвертої групи є нормативна грошова оцінка 1 га сільгоспугідь та/або земель водного фонду з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року (п. 2921.1, 2921.2 ПК). Значення цього коефіцієнта за 2020 рік становить 1,0. Цим показником єдинники користуються при визначенні податкових зобов’язань у 2021 році.
** Перелік гірських зон і поліських територій визначено постановами КМУ від 11.08.95 р. № 647 та від 25.12.98 р. № 2068.
Таблиця 1. Критерії перебування фізособи-єдинника в певній групі.docx
Завантажити
Таблиця 2. Діяльність, заборонена на спрощеній системі оподаткування.docx
Завантажити
Таблиця 3. Ставки ЄП для єдинників першої – третьої груп.docx
Завантажити
Таблиця 4. Ставки ЄП для єдинників четвертої групи.docx
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Зміст
Статті за темою
05.05.2025
Чому місце провадження діяльності має значення для підприємця-єдинника?
Чому виникло запитання? Місце провадження діяльності є одним із реквізитів заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (форму затверджено наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308, електронний ідентифікатор форми F0102003) (далі – заява). Воно може або збігатися з місцем реєстрації підпр...
16.04.2025
Оподаткування фізосіб-загальносистемників: основні правила
Як відомо, підприємці не зобов’язані вести бухгалтерський облік операцій. Але підприємці-загальносистемники, на відміну від єдинників, не мають пільг і нараховують усі податки, передбачені законодавством. А для того щоб визначити базу оподаткування, вони повинні вести облік доходів і витрат. П...
16.04.2025
Оподаткування фізосіб – єдинників першої – третьої груп: основні правила
Спрощена система оподаткування для фізосіб передбачає сплату єдиного податку (далі – ЄП), який покликаний замінити собою ПДФО, а в окремих випадках – ПДВ, податок на землю і рентну плату за спеціальне використання води. При цьому з метою обкладення ЄП фізосіб-підприємців ділять на 4 груп...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
05.05.2025
Чому місце провадження діяльності має значення для підприємця-єдинника?
Чому виникло запитання? Місце провадження діяльності є одним із реквізитів заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (форму затверджено наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308, електронний ідентифікатор форми F0102003) (далі – заява). Воно може або збігатися з місцем реєстрації підпр...
05.05.2025
Підприємець на загальній системі не провадить діяльність: чи потрібно йому сплачувати ЄСВ?
Підприємець (загальна система оподаткування) з початку 2025 року тимчасово не здійснює діяльність і відповідно не отримує дохід. Чи повинен він у такій ситуації сплачувати ЄСВ за себе? Підприємцям Підприємець (загальна система оподаткування) з початку 2025 року тимчасово не здійснює діяльність і ві...
02.05.2025
Військовий збір для фізосіб-підприємців: порядок розрахунку, сплати та звітності
 У статті розповімо, як розрахувати, сплатити та в якій звітності відобразити суму військового збору фізособам-єдинникам, а також підприємцям-загальносистемникам. З 1 січня 2025 року платниками військового збору за себе стали, зокрема, фізособи – платники єдиного податку (далі – ЄП)...
Кращі матеріали