Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дивіденди сільгосппідприємств: особливості виплати у воєнний час

26.05.2022 2027 0 6

У період воєнного стану виплачувати дивіденди не заборонено. Але в разі їх виплати треба дотримуватися загальних правил, установлених законодавством, а також обмежень, зокрема валютних, передбачених урядом та Нацбанком в умовах війни.

У цьому спецвипуску допоможемо з’ясувати усі юридичні та податкові тонкощі операції з виплати 2022 року дивідендів у товариствах з обмеженою та додатковою відповідальністю (далі – ТОВ та ТДВ), фермерських господарствах (далі – ФГ) та інших приватних господарствах. Зокрема, ви дізнаєтеся:

  • як оформити рішення про виплату дивідендів учасникам;
  • як скликати та дистанційно провести загальні збори учасників в умовах воєнного стану;
  • як оподатковувати виплату дивідендів фізичним та юридичним особам;
  • про обмеження на виплату дивідендів нерезидентам, запроваджені на період воєнного стану.

Якщо сільгосппідприємство має можливість виплатити дивіденди

Якщо є можливість (є прибуток і кошти для виплати) та бажання, дивіденди можна виплачувати. Жодних заборон на їх виплату в період дії воєнного стану немає.

Єдине, що варто пам’ятати, це коли дивіденди не можуть виплачуватися.

Так, ТОВ і ТДВ не можуть виплачувати дивіденди, зокрема, якщо «майна товариства недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов’язаннями, строк виконання яких настав, або буде недостатньо внаслідок прийняття рішення про виплату дивідендів чи здійснення виплати» (ст. 27 Закону від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», далі – Закон № 2275).

Розподіл старого прибутку: хто з учасників має право на дивіденди

Виплата дивідендів в АТ, ТОВ, ПП: правовий аспект

Учасники припиняють участь у ТОВ шляхом виходу та відчуження частки: чи платити їм дивіденди

Щодо ФГ, то законодавство не визначає конкретного порядку розподілу прибутку. Учасники ФГ мають передбачити такий порядок на власний розсуд в установчому документі (статуті – для юрособи; договорі (декларації) про створення ФГ – для господарства, створеного без статусу юрособи (фізособи-підприємця).

Виплата дивідендів у ФГ: порядок та оформлення

Виплачуємо дивіденди членам ФГ: відповіді на актуальні запитання

Як закрити борг засновника ФГ його дивідендами

Підприємство – єдинник четвертої групи отримало дивіденди: як це вплине на частку сільгоспвиробництва

Як провести загальні збори в умовах воєнного стану

Загальні збори учасників можуть бути проведені (ст. 33 Закону № 2275):

  • або особисто з усіма учасниками в певному місці;
  • або в режимі відеоконференції.

Для скликання загальних зборів виконавчий орган товариства готує письмове повідомлення про дату, час, місце проведення, порядок денний та надсилає його поштовим відправленням з описом вкладення, якщо інше не передбачено статутом (ст. 32 Закону № 2275).

Зауважимо, що протокол – це важливий документ, в якому фіксується перебіг зборів та їх результат. Після завершення зборів протокол підписує голова або інша уповноважена особа. Усі присутні учасники не зобов’язані його підписувати (ч. 4 ст. 33 Закону № 2275).

Аналогічно може провести збори і ФГ, якщо вважатиме такий підхід доцільним.

Дистанційні загальні збори в ТОВ для розподілу прибутку: які є варіанти

Як оподаткувати виплату дивідендів учасникам-фізособам

Виплачуючи дивіденди учасникам – фізичним особам, підприємство-емітент має утримати з їх суми ПДФО та військовий збір (далі – ВЗ). Причому ставка ПДФО безпосередньо залежить від того, на якій системі оподаткування перебуває емітент.

Адже якщо дивіденди виплачуються платниками податку на прибуток, ставка ПДФО становить 5 %, а якщо платником єдиного податку, то 9 %. А ось у разі виплати інших доходів, які не є дивідендами, ставка податку дорівнює 18 %. Тому особливо для ФГ виплату розподіленого прибутку членам ФГ слід оформлювати правильно, щоб такі виплати вважалися дивідендами і не було претензій з боку перевіряльників. Розповімо, як це зробити.

Як оподаткувати виплату дивідендів учасникам-фізособам (у т. ч. членам ФГ)

Як сплачувати ПДФО та ВЗ у разі нарахування дивідендів учасникам-фізособам

Виплата дивідендів: бухоблік, ПДВ при натуральній виплаті та готівкові обмеження

Член фермерського господарства отримав дивіденди: чи повинен він сплачувати ЄСВ?

Оподаткування дивідендів учасників-юросіб

Порядок оподаткування операції з виплати дивідендів залежить від податкового статусу емітента. Так, якщо емітентом є:

  • платник податку на прибуток – під час нарахування та виплати дивідендів на користь юросіб він зобов’язаний розрахувати та сплатити авансовий внесок із податку на прибуток;
  • платник ЄП третьої або четвертої групи – він звільнений від сплати авансового внеску.

Виплата дивідендів учасникові-юрособі: оподаткування в емітента та інвестора

Як оподаткувати виплату дивідендів учасникам-юрособам

Дивіденди нерезиденту – валютні обмеження

Заборони на виплату дивідендів нерезидентам під час дії воєнного стану як такої немає. Але! Зважаючи на валютні обмеження, які діють під час воєнного стану, фізично перерахувати дивіденди нерезиденту в валюті поки що не можна.

Якщо учасник зареєстрований (або постійно проживає) на території РФ або РБ

У такому разі слід дотримуватися правил з п. 17 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова № 18).

Уповноваженим установам забороняється здійснювати будь-які валютні операції:

1) з використанням російських рублів та білоруських рублів;

2) учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь;

3) для виконання зобов'язань перед юридичними або фізичними особами, які мають місцезнаходження (зареєстровані/постійно проживають) у Російській Федерації або в Республіці Білорусь.

(п. 17 Постанови № 18)

Це означає, що виплатити дивіденди як у рублях, так і в іншій валюті (гривні, доларах, євро і т. д.) учасникам ТОВ, ФГ та ін., які зареєстровані або постійно проживають на території РФ або РБ, не можна.

Як передбачено п. 3 постанови КМУ від 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації», мораторій діятиме до прийняття закону про врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, але не більш як один місяць із дня припинення або скасування воєнного стану.

Якщо учасники – нерезиденти інших країн (крім РФ та РБ)

Щодо виплати дивідендів таким нерезидентам також виникають проблеми. Відповідно до п. 31 Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 2, далі – Положення № 2), виплата дивідендів нерезиденту може здійснюватися лише через банки. А згідно з п. 12, 14 Постанови № 18 в умовах воєнного стану фактично діє заборона на купівлю та перерахування інвалюти на рахунки нерезидентів для виплати дивідендів за кордоном.

Тобто поки що (під час дії воєнного стану) купити валюту та перерахувати дивіденди нерезиденту у валюті за кордон неможливо.

Теоретично дивіденди нерезиденту можуть виплачуватися й у гривнях:

Розрахунки за операціями зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземним інвесторам прибутків, доходів (уключаючи дивіденди) та інших коштів, одержаних у результаті здійснення іноземних інвестицій, проводяться у гривнях та/або іноземній валюті 1-ї та/або 2-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.02.1998 року № 34.

(п. 29 Положення № 2)

Для цього нерезидент повинен мати рахунок у банку України в національній валюті (гривні), на який можна буде виплатити дивіденди у гривнях (пп. 51 п. 117, пп. 2 п. 128 розд. X Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5).

Дивіденди: особливості виплати у воєнний час

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали