Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Член фермерського господарства отримав дивіденди: чи повинен він сплачувати ЄСВ?

16.02.2022 644 0 2

Дивіденди як джерело походження коштів для купівлі землі


Запитання – відповіді

Член фермерського господарства (далі – ФГ) отримав від господарства дивіденди. Чи повинен він сплачувати ЄСВ із суми дивідендів та в який строк його слід сплатити?

Це залежить від того, чи є член ФГ особою, зареєстрованою як платник ЄСВ за себе. Пояснимо докладніше.

Передусім зазначимо, що саме ФГ не повинне нараховувати ЄСВ на суми дивідендів своїм членам, адже такі виплати наведено в п. 14 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170.

Але фізособи – члени ФГ сплачують ЄСВ за себе самостійно (п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», далі – Закон № 2464).

Щоправда, деякі члени ФГ звільнені від сплати ЄСВ за себе. Це, зокрема, члени ФГ, які (ст. 4 Закону № 2464):

  • є найманими працівниками, тобто працюють на умовах трудового договору (за них ЄСВ сплачує роботодавець);
  • зареєстровані підприємцями (сплачують ЄСВ за себе як підприємці);
  • отримують пенсію за віком;
  • є особами з інвалідністю;
  • досягли віку, установленого ст. 26 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Також не є платниками ЄСВ члени ФГ, які проходять строкову службу у Збройних силах України або інших військових формуваннях, перебувають у декретній відпустці або відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ тільки добровільно.

Отже, якщо член ФГ не належить до кола осіб, звільнених від сплати ЄСВ за себе, то він має бути зареєстрований у системі загальнообов’язкового соціального страхування і включати суми отриманих дивідендів до бази нарахування ЄСВ.

Адже для членів ФГ базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отримана від їхньої діяльності у звітному році, яка підлягає обкладенню ПДФО (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). Під таким доходом мається на увазі результат діяльності ФГ – прибуток, що розподіляється між його членами за правилами, установленими договором про створення такого господарства та статутом (це, зокрема, дивіденди).

Члени ФГ сплачують ЄСВ за себе за ставкою 22 % щокварталу – до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується внесок (абзац третій ч. 8 ст. 9 Закону № 2464). Остаточний розрахунок вони здійснюють до 1 травня наступного за звітним року, враховуючи суми ЄСВ, уже сплачені за кожний квартал звітного року.

При цьому сума ЄСВ за місяць не може бути меншою від мінімального страхового внеску (далі – МСВ) і більшою за максимальну величину бази нарахування ЄСВ.

Нагадаємо, МСВ – це сума ЄСВ, яка визначається як добуток мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) і розміру внеску, установленого законом на місяць, за який нараховується дохід (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464). Цього року МСВ за місяць для членів ФГ становить: із 1 січня по 30 листопада – 1 320 грн (6 000 грн х 22 %), із 1 грудня – 1 430 грн (6 500 грн х 22 %).

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ дорівнює 15 МЗП, на яку нараховується ЄСВ (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464). У 2021 році ця величина становить: у період із 1 січня по 30 листопада – 90 000 грн (6 000 грн х 15 МЗП), а з 1 грудня – 97 500 грн (6 500 грн х 15 МЗП).

При визначенні доходу (прибутку), з якого сплачується ЄСВ, ураховуються календарні місяці, у яких отримано такий дохід (прибуток) (абзац третій п. 2 розд. III Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449, далі – Інструкція № 449).

Якщо член ФГ не отримував дохід (прибуток) у звітному періоді або в окремому місяці звітного періоду, то він має право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ за цей місяць (абзац другий п. 1 ст. 7 Закону № 2464, абзац третій п. 2 розд. III Інструкції № 449).

Якщо він вирішить сплатити ЄСВ за місяці, коли в нього не було доходу, то база нарахування ЄСВ не може бути більша від максимальної величини, а сума ЄСВ не може бути менша МСВ (п. 1 ст. 7 Закону № 2464, абзац третій п. 2 розд. III Інструкції № 449.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали