Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміна юридичної адреси: порядок подання звітності та сплати податків

26.11.2019 32804 0 2

Акценти статті:

  • як повідомити орган ДПС про зміну місцезнаходження підприємства;
  • як перереєструватися платником ПДВ та платником єдиного податку (далі – ЄП) за новою адресою;
  • коли починати звітувати та сплачувати податки за новим місцем перебування.

Узяття на облік в органі ДПС за новим місцезнаходженням

Нормою п. 66.3 Податкового кодексу (далі – ПК) установлено, що в разі зміни місцезнаходження платника податків, внаслідок чого змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому платник перебуває на обліку, проводиться процедура зняття такого платника за попереднім місцем обліку і взяття його на облік у новому органі.

Повідомити про такі зміни платник податків повинен протягом 10 календарних днів (далі – к. д.). Але це стосується тільки осіб, дані про яких не включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Про зміну місцезнаходження юросіб, внесених до ЄДР, держреєстратор самостійно повідомить податковий орган (п. 66.5 ПК), тому платнику податків не потрібно робити це особисто.

Так, ч. 2 ст. 13 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» передбачено, що в день здійснення реєстраційної дії (у нас – зміна місцезнаходження юрособи) держреєстратор інформує про це, зокрема, органи статистики і податківців.

Процедуру переведення платника податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого прописано в розд. Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588).

Зверніть увагу: якщо юрособу не включено до ЄДР (наприклад, відокремлені підрозділи нерезидентів), тоді їй доведеться самостійно подати податковому органу за новим місцезнаходженням заяву за формою № 1-ОПП (додаток 5 до Порядку № 1588) або за формою № 5-ОПП (додаток 9 до Порядку № 1588) із відміткою «Зміни» (п. 9.2, 10.3 Порядку № 1588). Така заява подається протягом 10 к. д. після проведення змін.

Крім того, юрособам, яких не включено до ЄДР, необхідно замінити довідку за формою № 4-ОПП (додаток 2 до Порядку № 1588). Для цього слід звернутися до податкового органу за основним місцем обліку із заявою (складається у довільній формі), указавши причини заміни (зміна місцезнаходження), і повернути стару довідку (п. 9.4 Порядку № 1588). Протягом 2 робочих днів (далі – р. д.) після такого звернення платнику податків видається (відсилається) нова довідка.

Зазначимо, що юрособи, не включені до ЄДР, підтверджують взяття їх на облік у податковому органі довідкою за формою № 4-ОПП, а юрособи, відомості про яких містяться в ЄДР, – випискою з ЄДР.

Таким чином, підприємствам, включеним до ЄДР, у разі зміни місця перебування не потрібно подавати заяву за формою № 1-ОПП.

Після отримання відомостей про зміну місцезнаходження платника податків (тобто відомостей від держреєстратора або заяви за формою № 1-ОПП) податковий орган починає процедуру переведення його в інший податковий орган (п. 10.4 Порядку № 1588).

Протягом 20 к. д. орган ДПС за попереднім місцезнаходженням надсилає органу ДПС за новим місцезнаходженням платника повідомлення за формою № 11-ОПП (п 10.7, 10.8 Порядку № 1588). Водночас протягом 2 р. д. після надходження такого повідомлення контролюючий орган за новим місцем перебування платника бере його на облік (основ­не місце обліку) і вносить відповідні зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб.

До відома: дані про взяття на облік юросіб, їхніх відокремлених підрозділів і самозайнятих осіб як платників податків та ЄСВ оприлюднюються на офіційному порталі ДПС і на порталі електронних сервісів Мін’юсту України.

Перереєстрація платників ПДВ та єдинників

Зміна місцезнаходження підприємств, які є платниками ПДВ та/або ЄП, має свої особливості. Розглянемо їх докладніше.

Перереєстрація платником ПДВ

Відповідно до п. 183.15 ПК платник ПДВ повинен протягом 10 р. д. після дня, коли змінилися дані про місцезнаходження (відповідні зміни внесено до ЄДР), подати заяву і перереєструватися платником ПДВ.

Заява подається до органу ДПС за новим місцезнаходженням за формою № 1-ПДВ (додаток 1 до Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130). У заяві слід зробити позначку в рядку «Перереєстрація у зв’язку із», вказавши підставу – зміна місцезнаходження. Крім того, в ній треба зазначити дані станом на дату заповнення заяви, у тому числі критерії, за якими особа відповідає статусу платника ПДВ згідно з розд. V ПК. При цьому другий аркуш заяви не заповнюється та не подається.

У разі такої процедури дата ПДВ-реєстрації не змінюється, а датою перереєстрації є останній день строку – 3 р. д. від дня отримання заяви з позначкою «Перереєстрація». За бажанням та згідно із заявою платника датою перереєстрації може бути будь-який день до закінчення вказаного строку.

Зверніть увагу! До дати перереєстрації платник ПДВ використовує попередні реквізити податкової реєстрації. Це означає, що в періоді здійснення ПДВ-перереєстрації у податковій накладній має фігурувати попереднє місцезнаходження.

Перереєстрація платником ЄП

У разі зміни місцезнаходження підприємству-єдиннику теж доведеться пройти процедуру перереєстрації, тобто внести зміни до даних Реєстру платників ЄП.

Важливо! Єдинників четвертої групи не внесено до Реєстру платників ЄП, тому їм не треба повідомляти податковий орган про зміну юридичної адреси.

Тобто перереєструватися платниками ЄП необхідно тільки єдинникам третьої групи, а також фізособам-підприємцям – єдинникам першої та другої груп, адже дані про їхню податкову адресу включено до Реєстру платників ЄП.

При цьому повідомлення податківців з боку держреєстратора буде замало. Згідно з п. 299.8 ПК зміни до Реєстру платників ЄП вносяться шляхом подання Заяви про застосування спрощеної системи за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.19 р. № 308. У заяві слід проставити позначку в клітинці «Внесення змін». Причому заяву подають як у разі зміни податкової адреси, так і в разі зміни місця провадження господарської діяльності.

Слід знати! Згідно з п. 298.6 ПК єдинник має подати «перереєстраційну» заяву разом із декларацією з ЄП за податковий (звітний) період, в якому відбулася зміна місцезнаходження (податкової адреси).

Подання податкової звітності та сплата податків

Головне правило в разі зміни місцезнаходження платника податків: податки і збори сплачуються за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду (року) (ч. 8 ст. 45 Бюджетного кодексу, далі – БК; п. 10.13 Порядку № 1588).

Також за попереднім місцезнаходженням до кінця року подаються і податкові звіти. Це стосується, зокрема, ПДВ, податку на прибуток, ЄП для платників четвертої групи, податку на нерухомість, податку на землю, екологічного та акцизного податків тощо (про нюанси подання звітності та сплати ПДФО, ЄСВ, військового збору див. «Порядок сплати ЄСВ, ПДФО та ВЗ у разі зміни місцезнаходження підприємства»).

Майте на увазі: для єдинника третьої групи, який змінив місцезнаходження, останнім звітним періодом, за який він подає декларацію з ЄП та сплачує податок за попереднім місцезнаходженням, є звітний квартал, в якому подано заяву про зміну податкової адреси. За наступні звітні періоди (квартали) такий платник подає декларацію та сплачує ЄП за новим місцем реєстрації. Це передбачено п. 294.7 ПК.

Тобто якщо єдинник третьої групи подав заяву про зміну місцезнаходження у II кварталі, то останній раз він подасть декларацію з ЄП та сплатить ЄП за попереднім місцезнаходженням за II квартал. А от починаючи з декларації за III квартал він буде звітувати та сплачувати ЄП вже за новим місцезнаходженням.

До відома: до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) — з ознакою того, що він є платником податків із наступного року (п. 10.13 Порядку № 1588).

Як визначено п. 7.3 Порядку № 1588, у контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватися на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку, подає відповідні податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов’язки платника податків, а контролюючий орган стосовно цього платника здійснює адміністрування таких податків, зборів.

Починаючи з 1 січня наступного року платник подає податкову звітність (декларації, розрахунки) та виконує інші обов’язки платника податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (основне місце обліку).

Це означає, що якщо підприємство змінило місцезнаходження, наприклад, у 2019 році, то подавати звітність та сплачувати податки за останній звітний період цього року (місяць, квартал, рік) треба буде за новим місцезнаходженням, адже подання звітності і сплата податків за такий період здійснюватиметься вже 2020 року.

Зауважимо, що платниками податків, на яких не поширюються норми ст. 45 БК, є:

  • юрособи, які не є суб’єктами господарювання відповідно до норм Господарського кодексу;
  • відокремлені підрозділи юрособи;
  • самозайняті особи (фізособи-підприємці та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність).

Такі платники сплачують податки та подають звітність за новим місцезнаходженням (місцем проживання) з дати взяття на облік у контролюючому органі за таким новим місцем.

Висновки

  1. Оскільки відомості про зміну місцезнаходження юросіб підлягають внесенню до ЄДР, платнику податків не потрібно самостійно повідомляти податковий орган про це – за нього це зробить держреєстратор.
  2. Платникам ПДВ, а також платникам ЄП першої – третьої груп слід подати відповідні заяви для внесення змін про місцезнаходження підприємства до Реєстру платників ПДВ та Реєстру платників ЄП. Єдинникам четвертої групи не треба подавати заяву про внесення змін до Реєстру платникам ЄП, адже їх до такого реєстру не включають.
  3. До кінця року, в якому змінилося місцезнаходження підприємства, подавати податкову звітність та сплачувати податки і збори необхідно за попереднім місцезнаходженням, а починаючи з 1 січня наступного року – за новим.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали