Увага! 2 квітня 2020 року набув чинності Закон № 540, згідно з яким не сплачувати плату за землю та податок на нерухомість можна тільки за березень, за квітень доведеться платити в загальному порядку. Добкладніше про це читайте у статті "Плата за землю та податок на нерухомість не сплачуються тільки за березень"
Акценти статті:
Нагадаємо, що 17 березня Верховна Рада прийняла ряд «антикризових» законів для підтримки громадян та бізнесу в період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби. Одним із них є Закон від 17.03.20 р. № 533-ІХ (далі – Закон № 533), направлений на підтримку бізнесу.
Цим Законом, зокрема, передбачено, що:
Таким чином, платники плати за землю та податку на нерухомість можуть зменшити собі нарахування, а отже, і не сплачувати ці податки за березень і квітень поточного року.
При цьому треба враховувати, що зменшити платежі із плати за землю можна тільки за земельними ділянками, які використовуються в господарській діяльності. На наш погляд, це означає, що за ділянку, яка, скажімо, здається в оренду, земельний податок доведеться сплатити. Щодо податку на нерухомість таких обмежень немає, тому можна зменшити платежі і за нерухомістю, що не використовується або здається в оренду.
Зверніть увагу: фізособи-підприємці в частині нарахування та сплати плати за землю прирівняні у правовому статусі до юросіб – суб’єктів підприємницької діяльності (далі – СПД). Тому, якщо фізособи-підприємці мають правовстановлюючі документи на земельну ділянку, вони також самостійно обчислюють розмір плати за землю шляхом подання податкової декларації. |
Тож фізособи-підприємці також мають право подати УД, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із плати за землю за березень і квітень 2020 року.
Нагадаємо, податкова декларація із плати за землю та податку на нерухомість на 2020 рік платниками вже подана (до 20 лютого) і податок розрахований на весь рік наперед. Тому Законом № 533 передбачено, що платники цих податків мають право подати УД, відобразивши в ній зміни податкового зобов’язання за березень і квітень.
Роз’яснення щодо звільнення від сплати плати за землю та податку на нерухомість надано також ДПС в Інформаційному листі від 20.03.20 р. № 7. У ньому податківці, зокрема, зазначили, що плату за землю та податок на нерухомість за березень і квітень можна не платити, тільки якщо такі платники подадуть УД до вже поданих декларацій.
Таким чином, якщо УД не буде подана, то податки за березень і квітень доведеться платити на підставі декларації, поданої до 20 лютого цього року. |
В УД платники податків мають право зменшити суму податкових зобов’язань за І та ІІ квартали 2020 року (березень – третій місяць І кварталу, квітень – перший місяць ІІ кварталу) на суму, пропорційну одному місяцю кварталу.
Наприклад, якщо в податковій декларації з податку на нерухомість за 2020 рік сума податкових зобов’язань визначена в розмірі 720 тис. грн (відповідно, 180 тис. грн за кожний квартал), платник податку, який бажає зменшити податкові зобов’язання за березень і квітень 2020 року, має право подати УД із податку на нерухомість, в якій за І і ІІ квартали цього року зменшити нараховані податкові зобов’язання на 60 тис. грн (за кожен із двох кварталів).
У п. 524 Закону № 533 написано, що фізособам-громадянам перерахунок земельного податку здійснить податковий орган. Проте в Листі № 7 податківці зазначають, що звільнення від сплати плати за землю не поширюється на фізосіб, які не є СПД, адже зміни, внесені Законом № 533 до ПК, передбачають, що звільнення стосується лише ділянок, які використовуються в господарській діяльності.
Тому, скоріш за все, звичайним фізособам доведеться платити земельний податок за березень і квітень.
Так, звільняються. Проте, як зазначають податківці в Листі № 7, у 2020 році контролюючі органи нараховують фізособам податок на нерухомість за 2019 податковий (звітний) рік. Тому вимоги щодо звільнення від оподаткування, передбачені Законом № 533, будуть ураховані при нарахуванні контролюючими органами податку фізособам за об’єкти нежитлової нерухомості у 2021 році за 2020 податковий (звітний) рік.
Строк подання УД не визначено. Логічно, що її бажано подати до настання строку сплати податків за відповідний місяць. Адже, як було зазначено, якщо не подати УД, то платнику доведеться сплатити податки за ці місяці.
Останній день сплати плати за землю за березень припадає на 30 квітня, а податку на нерухо-
мість – на 29 квітня, тому й УД необхідно подати до цих дат.
Розглянемо, як заповнити УД на зменшення суми плати за землю та податку на нерухомість.
Зменшити нарахування за березень і квітень можна як із земельного податку, так і з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Обидва ці платежі є складовими плати за землю.
Нагадаємо, що форма декларації для цих платежів одна, але за кожним із платежів подається окрема декларація, причому за кожним кодом КОАТУУ, де розташовані земельні ділянки. |
Отже, якщо суб’єкт господарювання (далі – СГ) є платником і земельного податку, і орендної плати, то він подав окремі декларації з кожного з цих платежів. Тому й УД він повинен подати окремі до кожної з поданих ним до 20 лютого декларацій.
УД подається за тією ж формою, що й звітна декларація, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 16.06.15 р. № 560 (далі – Наказ № 560).
Платники земельного податку та орендної плати можуть подавати податкову декларацію із плати за землю раз на рік або щомісяця – протягом 20 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення звітного місяця (п. 286.3 ПК).
До відома! Якщо платник подає декларацію щомісяця, то за березень і квітень він може подати декларацію з нульовими показниками, тобто УД йому не потрібно подавати. УД можуть подати тільки платники, що звітують раз на рік. |
Розглянемо, як заповнити УД.
В рядку 1 заголовної частини слід указати:
Усі інші рядки заголовної частини УД заповнюються так само, як і в річній декларації.
Тут у декларації із земельного податку заповнюються розд. І «Розрахунок земельного податку» та розд. III «Розрахунок податкового зобов’язання», а в декларації з орендної плати – розд. II «Розрахунок орендної плати» та розд. III «Розрахунок податкового зобов’язання».
Розділ I, по суті, буде такий самий, як і в звітній декларації. Сюди переносяться дані про земельні ділянки, які перебувають у власності платника.
При цьому в графах 13 та 17 слід зазначити річну суму орендної плати за вирахуванням суми податку за березень і квітень. Тобто цю графу заповнюють без застосування наведеної в ній формули (ЗІР, категорія 112.05). Забігаючи наперед скажемо, що рядок 2 «Усього» повинен дорівнювати графі 3 рядка 3 розд. III.
Те саме стосується і розд. II декларації з орендної плати, в ньому наводяться дані зі звітної декларації. При цьому у графі 12 цього розділу вказується річна сума орендної плати без суми такої плати за березень і квітень. Ця графа також заповнюється без застосування наведеної в ній формули. Графа 12 рядка 2 «Усього» повинна дорівнювати графі 3 рядка 3 розд. III.
У розд. III наводиться розрахунок суми земельного податку (орендної плати), яка підлягає сплаті за звітний період з урахуванням уточнень, а саме:
Як розрахувати орендну плату і заповнити УД на зменшення суми такої плати за березень і квітень, розглянемо на умовному прикладі. УД із земельного податку заповнюється за тим самим принципом.
Приклад 1
За договором оренди ТОВ «Гермес» має у користуванні земельну ділянку державної власності площею 5 га. Нормативна грошова оцінка (далі – НГО) 1 га – 30 000 грн, розмір орендної плати – 12 % НГО. Орендна плата за таку ділянку на 2020 рік, визначена в декларації, що подана до 20 лютого, становить 18 000 грн. Отже, місячна сума орендної плати – 1 500 грн (18 000 грн : 12 міс.). Орендна плата за квітень і березень становить 3 000 грн, саме на цю величину зменшиться сума податку за рік.
Заповнимо УД на підставі цих даних (див. фрагмент 1).
Податок на нерухомість, як і плату за землю, декларують на початку року (до 20 лютого) і розраховують до кінця року. При цьому річну суму розбивають на чотири рівні частини (квартали) і сплачують щоквартально до 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (пп. «б» пп. 266.10.1 ПК).
УД подається за тією ж формою, що й звітна декларація (затверджена наказом Мінфіну від 10.04.15 р. № 408).
Невід’ємною частиною декларації є додатки до неї:
Оскільки Законом № 533 передбачено звільнення від сплати податку лише за об’єкти нежитлової нерухомості, разом з УД слід подати тільки додаток 2.
У додатку 2 слід заповнити і розд. I «Розрахунок податкового зобов’язання», і розд. II «Уточнення податкового зобов’язання».
Розділ І заповнюється в загальному порядку (так само, як і при поданні звітної декларації). Але річну суму податку (гр. 19) слід зменшити на суму податку за березень і квітень. Відповідно, і сума податку за I та II квартали буде зменшена на частину, що припадає на ці місяці (як розрахувати таку суму, див. у прикладі 2).
У розд. II заповнюються тільки рядки 4 (тут відображається сума податку за даними раніше поданого додатка) і 6 (у ньому наводиться сума податку, на яку зменшується нарахована раніше сума).
Розглянемо, як заповнити УД.
Заголовна частина заповнюється за аналогією із декларацією із плати за землю. Тобто:
У табличній частині заповнюються тільки рядки 6.1 (тут зазначається уточнена річна сума податку, тобто за мінусом податку за березень і квітень) та 6.3 (у ньому наводиться сума податку, на яку слід зменшити задекларовану раніше річну суму).
Покажемо на прикладі, як заповнити додаток 2 та УД.
Приклад 2
ТОВ «Верес» має у власності нежитлову будівлю (магазин). Нарахована на початку року сума податку становить 15 000 грн (податок за І квартал – 3 750 грн). Сума податку за один місяць – 1 250 грн (15 000 грн : 12 міс.). Отже, суму податку за березень (І квартал) і квітень (ІІ квартал) слід зменшити на 1 250 грн. Річна уточнена сума податку становить 12 500 грн (15 000 грн – 1 250 грн – 1 250 грн).
На базі цих даних заповнимо додаток 2 та УД (див. фрагменти 2 та 3).