Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Розрахунки коригування за новими правилами

12.12.2018 9336 0 4



Із цієї статті ви дізнаєтеся: як складати розрахунки коригування до податкової накладної (далі – РК, ПН) у разі зміни ціни на продукцію/товари/послуги та зміни їх кількості (надалі для спрощення під продукцією будемо розуміти також і товари і послуги).


Нагадаємо, наказом Мінфіну від 17.09.18 р. № 763 були викладені в новій редакції форми ПН та РК, а також внесені зміни до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307.

Рекомендації щодо заповнення ПН та РК за новими формами були також надані ДФС у листі від 27.11.18 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17.

У минулому номері ми почали розглядати особливості складання РК за новою формою, яка набула чинності з 1 грудня поточного року, зокрема, навели основні принципи складання РК за новими правилами і новою формою. Сьогодні ми розглянемо все це на умовних прикладах.

Нагадаємо, залежно від того, з якої причини складається РК, у графі 2.1 розділу Б наводиться код причини коригування. Тож розповідати про заповнення РК ми будемо в розрізі таких причин.

Зміна ціни

Цій причині коригування відповідає однойменний код 101. Така причина наводиться, якщо після отримання передоплати або відвантаження відбувається зміна ціни на продукцію. Причому тільки якщо змінюється ціна на всю продукцію за конкретною позицією, зазначеною у відповідному рядку ПН. При цьому кількість продукції не повинна змінюватися (у разі зміни ціни частини продукції або одночасної зміни ціни та кількості вказується причина коригування «Зміна номенклатури» із кодом 104).

Зверніть увагу: зміна ціни – це єдина причина коригування, при зазначенні якої в РК заповнюються графи 9 та 10. В інших випадках ці графи не заповнюються.

Принцип заповнення РК із такою причиною коригування полягає у тому, що на кожну товарну позицію, за якою змінюється ціна, повинні бути заповнені тільки два рядки:

  • у першому слід вивести в ноль (методом «сторно») рядок ПН, у якому змінюється ціна продукції;
  • у другому – навести дані про таку продукцію із новою ціною (кількість продукції не може змінюватися).

Головне правило РК із кодом причини 101: кожному мінусовому рядку повинен відповідати один плюсовий рядок.

Ці два рядки складають одну групу коригування, тому в них у графі 2.2 розділу Б РК має бути однаковий порядковий номер коригування. Таких груп в одному РК може бути декілька, якщо, наприклад, змінюється ціна за декількома товарними позиціями, вказаними в ПН (кожній із груп коригування присвоюється свій послідовний порядковий номер).

Розділ Б РК із кодом причини коригування «Зміна ціни» заповнюється так:

  • у графі 1.1 вказується порядковий номер рядка РК (нумерація починається з 1 і ведеться в наскрізному порядку);
  • графі 1.2 – за мінусовим рядком – номер рядка ПН, який коригується, за плюсовим – номер плюсового рядка, який вноситься до ПН замість рядка, що коригується (наприклад, якщо в ПН було всього 7 рядків, то в гр. 1.2 потрібно вказати 8);
  • до граф 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5, 6, 10, 11, 12, 15 переноситься інформація з рядка ПН, який коригується;
  • у графі 9 мінусового рядка вказується зі знаком «–» значення графи 7 рядка ПН, що коригується, а у плюсовому рядку – нова ціна продукції;
  • графи 7 і 8 залишаються пустими;
  • у графах 13 і 14 наводяться обсяги постачання без урахування ПДВ і сума ПДВ відповідно. Звичайно, у мінусовому рядку ці графи будуть заповнені зі знаком «–», а в плюсовому – значення граф будуть додатними.

На яку дату складається РК у разі зміни ціни?

Перш за все пам’ятайте: підписання додаткової угоди про зміну ціни не вимагає оформлення РК. Адже це не є подія для виникнення зобов’язань з ПДВ у розумінні п. 187.1 Податкового кодексу. Такої ж думки дотримується і ДФС (ЗІР, категорія 101.15).

Якщо ціна змінюється після отримання передоплати, РК складається, тільки коли відбувається перша з подій, що призводить до фактичної зміни суми компенсації, тобто:

  • або на дату отримання доплати при збільшенні ціни/поверненні частини оплати покупцю у разі зменшення ціни;
  • або на дату постачання продукції/підписання акта наданих послуг.

Якщо ціна змінюється після постачання продукції, РК оформлюється:

  • або на дату доплати – при збільшенні ціни;
  • або на дату повернення надміру перерахованих коштів – при зменшенні ціни.

Приклад 1
Постачальник відвантажив покупцю таку продукцію:

  • 65 т зерна пшениці за ціною 4 900 грн/т (крім того ПДВ – 980 грн.);
  • 25 т зерна кукурудзи за ціною 4 700 грн/т (крім того ПДВ – 940 грн.).

Згодом сторони прийняли рішення про зменшення ціни на зерно пшениці до 4 800 грн/т (крім того ПДВ – 960 грн.).

У такому випадку РК слід скласти на дату отримання коштів від покупця. І оскільки сума компенсації у ньому зменшується, реєструвати його повинен покупець.

Наведемо зразки ПН та РК до неї (див. фрагменти 1 (ПН) та 2 (РК)).

1 из 1
1 из 1

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали