Із цієї статті ви дізнаєтеся: про особливості складання розрахунків коригування до податкових накладних (далі – РК, ПН) за новою формою, яка набула чинності з 1 грудня поточного року.
Нагадаємо, наказом Мінфіну від 17.09.18 р. № 763 викладено в новій редакції форми ПН та РК, а також внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307).
Про основні зміни, що відбулися у формі та порядку складання РК, див. у статті «Що змінилося в новій формі податкової накладної та розрахунку коригування».
Також зазначимо, що ДФС своїм листом від 27.11.18 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17 (далі – Лист № 36942) надала рекомендації щодо складання ПН та РК за новими формами (частковий огляд цього листа див. «Нові форми податкової накладної та розрахунку коригування: рекомендації від ДФС»). Тож ми будемо ураховувати їх у цій статті.
Як було наголошено у згаданому огляді Листа № 36942, із 1 грудня усі РК мають реєструватися за новою формою, навіть якщо їх виписали до цієї дати.
В оновленому Порядку № 1307 (на відміну від попереднього) механізм складання РК прописаний доволі докладно. Сам принцип оформлення РК переважно не змінився – він практично такий самий, яким користувалися платники ПДВ протягом 2018 року. Але, безумовно, є й новації, які ми розглянемо у цій статті та в тих, що будуть надруковані в найближчих номерах.
Звертаємо увагу! РК може бути складений та зареєстрований в ЄРПН тільки до зареєстрованої в ЄРПН ПН, з дати складання якої минуло не більше 1 095 календарних днів. |
Наведемо основний принцип складання РК з урахуванням роз’яснень ДФС, наведених у Листі № 36942:
Також слід урахувати, що:
Розглянемо, які нові графи з’явилися у РК та як їх заповнювати.
У цій графі послідовно нумеруються рядки РК: 1, 2, 3 і т. д. Тож запроваджено нумерацію рядків РК. До внесення змін у РК вказувався лише номер за порядком рядка ПН, що коригується. У зв’язку із цим графа «№
з / п рядка податкової накладної, що коригується або додається» потрапила до форми РК з номером 1.2.
Тут указується:
Наприклад, у ПН було 5 рядків. Згодом виникла необхідність зменшити кількість товару, відображеного в рядку 3 ПН. У такому разі в РК слід заповнити два рядки: у першому в графі 1.2 ставимо номер рядка ПН, який слід відкоригувати, – «3» (цей рядок має бути виведений в 0). У другому рядку в цій графі записуємо новий номер рядка, якого не було в ПН, – «6» (тут мають бути відображені правильні значення).
У цій графі дві підграфи: 2.1 «Код причини» та 2.2 «№ з/п групи коригування».
У графі 2.1 наводиться код причини коригування. Ми вже писали, що в новій формі РК причина коригування зазначається не словами, як раніше («Зміна кількості», «Зміна ціни» тощо), а за допомогою спеціального умовного коду, який відповідає певній причині коригування.
Умовні коди визначає та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті ДФС (див. таблицю). Наразі оприлюднені умовні коди причин (знайти).
Умовний код |
Назва умовного коду причини коригування |
---|---|
1 |
2 |
101 |
Зміна ціни |
102 |
Зміна кількості |
103 |
Повернення товару або авансових платежів |
104 |
Зміна номенклатури |
201 |
Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу |
202 |
Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Кодексу |
203 |
Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до 11 (останнього) абзацу пункту 201.4 статті 201 розділу V Кодексу |
301 |
Виправлення помилки (пункт 24 Порядку заповнення податкової накладної) |
302 |
Усунення неоднозначностей |
303 |
Зменшення обсягу при нульовій кількості |
304 |
Зменшення кількості при нульовому обсягу |
Майте на увазі! Згідно з Листом № 36942 заповнення причини коригування в текстовому вигляді або за допомогою будь-яких інших цифр, знаків чи символів не допускається. |
Це принципово новий показник РК. Як він заповнюється?
Основний принцип складання РК полягає в тому, що один рядок ПН, який необхідно відкоригувати, обнуляється, а замість нього додається новий рядок (або рядки, якщо замість одного рядка слід додати два і більше) із правильними показниками. Так от, одночасно всім таким рядкам присвоюється один номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 розділу Б.
Кількість таких груп коригування в одному РК не обмежується (вірніше, обмежується лише кількістю рядків РК – 9 999).
Зверніть увагу: згідно з оновленим Порядком № 1307 у РК одночасно може бути наведено декілька різних причин коригування, але тільки в межах першого типу причин (коди 101–104). Тобто в одному РК можлива одночасна зміна кількості одного товару, повернення другого товару та перегляд ціни на третій товар тощо. |
У такому випадку в одному РК кожній наступній групі коригування присвоюється окремий наступний порядковий номер, у тому числі й у випадках, коли причини коригування збігаються (наприклад, змінюється кількість двох різних товарів).
Приклад
У ПН заповнено чотири рядки з різними видами (номенклатурою) товару. Відбувається повернення товару, указаного в рядку 2 ПН (Товар 2), та зміна номенклатури товарів, указаних у рядках 3 та 4 ПН (Товари 3 та 4). При цьому Товар 3 замінюється на Товар 5, а Товар 4 – на два нових товари: Товари 6 та 7.
У цьому випадку розділ Б РК до такої ПН заповнюється так.
1. Повернення товару із рядка 2 ПН (Товар 2):
2. Зміна номенклатури товару з рядка 3 ПН (Товар 3 замінюється на Товар 5).
У рядку 2 РК зазначається:
У рядку 3 вказується:
3. Зміна номенклатури товару з рядка 4 ПН (Товар 4 замінюється на Товари 6 та 7).
У рядку 4 РК зазначається:
У рядку 5 РК вказується:
У рядку 6 РК зазначається:
Як ми вже писали в попередній статті, ця графа заповнюється у всіх випадках, коли за здійсненою операцією нараховується ПДВ за ставкою 20 % або 7 %.
Для заповнення цієї графи перемножуються показники графи 13 («Обсяг постачання...») і графи 11 («Код ставки»).
Графа 14 заповнюється у гривнях із копійками, але допускається округлення її показника до 6 знаків включно після коми.
У зв’язку з доповненням таблиці розділу Б графою 14 графа «Код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника» тепер має номер 15.
Увага! У разі оформлення РК до ПН, складеної та зареєстрованої в ЄРПН до 01.12.18 р., графа 14 не заповнюється в тих рядках, до яких відповідні показники ПН переносяться зі знаком «–» (виводяться в 0). Водночас у нових (доданих) рядках такого РК графа 14 підлягає заповненню за наявності суми податку (тобто якщо графа 11 має значення «7» або «20»). |
Це поле після таблиці розділу Б заповнюють тільки в разі складання РК для анулювання зайво складеної ПН, тобто ПН, у верхньому лівому куті яких наведений тип причини «20». Докладно про заповнення таких РК ми напишемо в наступному номері журналу.
У всіх інших випадках це поле не заповнюється.
Як відомо, за допомогою РК виправляють також помилки, зроблені в ПН. Це прямо передбачено п. 21 Порядку № 1307.
Порядок заповнення РК для виправлення помилки залежить від її виду. Розглянемо цей порядок з урахуванням рекомендацій, наданих у Листі № 36942.
Помилка в даті та номері ПН не може бути виправлена одним РК (п. 21 Порядку № 1307). Помилку в номері ПН можна не виправляти, адже платники ПДВ нумерують ПН на власний розсуд (єдине, що не дозволяється, щоб ПН, складені в один день, мали однаковий номер).
Тобто для виправлення помилки в даті ПН слід скласти РК, яким повністю анулювати ПН, виписану неправильною датою. Натомість слід скласти нову ПН із правильною датою. Звісно, якщо був пропущений граничний строк реєстрації такої ПН в ЄРПН, то на платника чекає штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН.
Рекомендації щодо виправлення такої помилки надано в Листі № 36942.
Так, постачальник (продавець) повинен скласти РК з урахуванням таких особливостей:
Такий РК підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, якому належить ІПН, помилково зазначений у полі «ІПН покупця» ПН.
Одночасно постачальник (продавець) повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН нову ПН з урахуванням таких особливостей:
До таких помилок можна віднести помилки в найменуванні постачальника або покупця, номері філії, у верхньому лівому куті ПН тощо. У такому разі складається РК, у заголовній частині якого всі правильно заповнені реквізити ПН повторюються, а реквізит, у якому зроблено помилку, заповнюється без помилок. РК складається на дату виявлення такої помилки.
Розділи А та Б цього РК не заповнюються (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Такий РК реєструється в ЄРПН постачальником (продавцем).
Інші помилки в ПН (у кількісних, вартісних показниках, номенклатурі тощо) виправляються складанням РК так само, як і при зміні номенклатури, кількісних, вартісних показників ПН. Тобто за допомогою причин коригування, наведених у таблиці вище.
У наступних публікаціях продовжимо розглядати особливості складання РК, передбачені Наказом № 763. А саме на умовних прикладах покажемо, як заповнити РК, а також скласти РК до зайво складеної ПН.