Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Договір товарної позики: оформлення


На що звернути увагу:

  • за договором товарної позики позичальник повертає кредиторові такий самий товар, який брав (у тій самій кількості та тієї самої якості);
  • товарна позика за умовчанням є безоплатною, тобто не передбачає сплату процентів позичальником, якщо інше не передбачено договором.

У чому суть договору товарної позики?

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) гроші або інші речі (товар), визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцю таку саму суму грошей (суму позики) або рівну кількість речей того самого роду та якості (ст. 1046 ЦК). Із сказаного випливає, що позичальникові доведеться повертати такий же товар, який він брав (у тій самій кількості та тієї ж якості).

На відміну від цивільного законодавства, у ПК немає визначення поняття «товарна позика». Згідно з пп. 14.1.267 ПК позика – це кошти, які надаються резидентами – фінансовими установами або нерезидентами (крім тих, що мають офшорний статус) позичальникові на певний строк із зобов'язанням їх повернення і сплатою процентів за користування сумою позики.

Але в п. 5.3 ПК сказано, що коли в ПК не визначено будь-який термін, то він уживається у значенні, установленому іншими законами. Отже, стосовно товарної позики спиратимемося на норми ЦК.

Які умови обов'язкові для договору товарної позики?

Форма договору: письмова. Виняток становлять випадки, коли договір позики укладається між фізособами і сума позики не перевищує 10 НМДГ (тобто не більше 170 грн.). Тоді договір може бути й усним. За бажання сторін договір може бути нотаріально посвідчений. Договір уважається укладеним із моменту передачі товару (ст. 1046 ЦК).

Сторони: позикодавець і позичальник. Вони обидва можуть бути як суб'єктами господарювання (підприємства, установи, організації та фізособи-підприємці), так і фізичними особами.

Істотні умови: предмет; строк і кількість товару того ж роду та якості, які необхідно повернути. Без цих умов договір уважатиметься неукладеним.

Предметом договору позики є товари, визначені родовими ознаками. Наприклад, не можна узяти в позику автомобіль, оскільки він має індивідуальні ознаки. Як сказано у ст. 184 ЦК, річ є визначеною родовими ознаками, якщо вона має ознаки, властиві всім речам того самого роду, і вимірюється числом, вагою, мірою. Крім того, річ, яка має лише родові ознаки, є замінною. Наприклад, рулони паперу, деревина, продукти харчування тощо.

Товарна позика за умовчанням є безоплатною, тобто не передбачає сплату процентів позичальником (ч. 2 ст. 1048 ЦК). Проте сторони в договорі можуть установити розмір і порядок отримання процентів. Якщо розмір процентів договором не встановлено, тоді такий процент визначатиметься на рівні облікової ставки НБУ (ч. 1 ст. 1048 ЦК). Завважимо, що договір товарної позики не вважається фінансовою послугою в розумінні Закону № 2664. Тому такий договір можуть укладати звичайні суб'єкти господарювання.

У договорі визначається порядок і строки повернення товарної позики (ч. 1 ст. 1049 ЦК). Строк договору позики чинним законодавством не регламентовано, тобто встановлюється за угодою сторін. Договором можна передбачити повернення позики повністю до призначеного строку або в розстрочку частинами (наприклад, рівними або різними частинами щомісяця або щокварталу; до якихось фіксованих дат тощо).

Якщо договором строк повернення позики не встановлено, позика повинна бути повернена протягом 30 днів із дня пред'явлення кредитором письмової вимоги позичальникові. Тому, щоб уникнути надалі спорів, рекомендуємо зазначати в договорі строк повернення позики.

Нащо ще слід зважити при укладенні договору товарної позики?

Договір товарної позики вважається укладеним з моменту передачі товару. Тому факт передачі товару позичальникові слід зафіксувати. Потрібно оформити накладну або акт приймання-передачі. Важливість цих документів пояснюється тим, що при вирішенні спорів за договором позики суди в першу чергу з'ясовують, чи був фактично переданий товар. І якщо факт передачі не доведено, договір позики вважається неукладеним.

Позика повинна бути надана способом, зазначеним у договорі позики. Датою надання в позику товару буде дата, зазначена в накладній або в акті приймання-передачі.

Співавтор
Зінаїда Омельницька

Про вигідні варіанти договірних відносин, практичні приклади їх обліку та оподаткування читайте «Постачальник + покупець = фінансова вигода + податкові переваги»

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
25.07.2025
Документальне оформлення рекламної акції
Рекламна акція – це не лише мотиватор для покупця, але й зона ризику під час перевірки. Ми розкажемо, як грамотно оформити документи та надамо зразки документів, які підтверджують проведення рекламних заходів. Маркетинг і просування в обліку: як правильно відобразити витрати й уникнути податко...
25.07.2025
Договір на надання рекламних послуг
Яким вимогам законодавства має відповідати договір щодо надання рекламних послуг? Які умови до нього слід включити? Яка відповідальність може бути застосована за порушення законодавства у сфері реклами? Відповіді на ці запитання – у нашій статті. Маркетинг і просування в обліку: як правильно в...
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
25.07.2025
Документальне оформлення рекламної акції
Рекламна акція – це не лише мотиватор для покупця, але й зона ризику під час перевірки. Ми розкажемо, як грамотно оформити документи та надамо зразки документів, які підтверджують проведення рекламних заходів. Маркетинг і просування в обліку: як правильно відобразити витрати й уникнути податко...
25.07.2025
Договір на надання рекламних послуг
Яким вимогам законодавства має відповідати договір щодо надання рекламних послуг? Які умови до нього слід включити? Яка відповідальність може бути застосована за порушення законодавства у сфері реклами? Відповіді на ці запитання – у нашій статті. Маркетинг і просування в обліку: як правильно в...
18.07.2025
Які документи повинен мати водій для прийняття на роботу
У цій статті розглянуто, які документи слід вимагати від водія під час прийняття його на роботу. Під час виконання трудових обов’язків водій відповідає за транспортний засіб (далі – ТЗ), пасажирів, вантаж. Тому роботодавець, приймаючи особу на таку посаду, повинен перевірити, чи є в неї ...
Кращі матеріали