Положення НБУ про касові операції: основні нововведення
12.01.2018 4561 0 2
Нове Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148). У зв’язку з цим його попередник – однойменне Положення, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі – Положення № 637), втрачає дію з дати набуття чинності Положення № 148. Розглянемо основні нововведення, передбачені Положенням № 148.
Дата набуття чинності Положення № 148. На сьогодні цей момент є спірним. У постанові НБУ сказано, що затверджуване Положення № 148 набуває чинності з дня, що настає за днем його офіційного оприлюднення. Згідно зі ст. 56 Закону від 20.05.99 р. № 679-XIV (далі – Закон № 679) нормативно-правові акти НБУ набувають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо пізніший строк не зазначено в самому акті. А офіційною публікацією для документів НБУ є перша публікація повного тексту в одному з періодичних друкованих видань – в «Офіційному віснику України», газетах «Урядовий кур’єр», «Голос України» або ж перше розміщення на сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ.
На сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ документ був розміщений 04.01.18 р., у зазначених періодичних друкованих виданнях на дату підписання цього номера Положення № 148 не опубліковане.
Виходить, що датою набуття чинності Положення № 148 має бути 5 січня 2018 року. Проте це не зовсім так, якщо подивитися на це питання з погляду регуляторної політики. У тій же ст. 56 (ч. 5) Закону № 679 передбачено, що нормативно-правові акти НБУ, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з огляду на вимоги Закону від 11.09.03 р. № 1160-IV (далі – Закон № 1160).
Чи є Положення № 148 регуляторним актом? Виходячи з визначення поняття «регуляторний акт» у ст. 1 Закону № 1160 – безумовно, є. А це означає, що при оприлюдненні такого акта потрібно дотримуватися правил, установлених ст. 12 Закону № 1160. Згідно із цією статтею регуляторні акти, прийняті НБУ, офіційно оприлюднюються в «Офіційному віснику України» і в газеті «Урядовий кур’єр». Звідси можемо зробити висновок, що Положення № 148 набуде чинності тільки після його опублікування у виданні «Офіційний вісник України» або ж у газеті «Урядовий кур’єр».
Оприбуткування готівки. Нове Положення № 148 (п. 11 розд. ІІ) дуже лаконічне стосовно порядку оприбуткування готівки, що надходить до каси. Як і раніше, гроші потрібно оприбуткувати в день їх отримання в повній сумі. Але тепер оприбуткуванням готівки в касах підприємств/їх відокремлених підрозділів, які ведуть готівкові розрахунки з оформленням касових ордерів і заповненням касової книги/застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є відображення сум, що фактично надійшли, у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій).
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року