• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи можна перераховувати підзвітні гроші на зарплатну картку?


Підприємство перераховує працівникам гроші на відрядження і госппотреби на корпоративні платіжні картки. Проте вони оформлені тільки на декількох співробітників. Чи можна видавати гроші авансом під звіт і погашати заборгованість за підзвітною сумою (відрядження і госппотреби) на зарплатні картки будь-яким працівникам?


Можна, якщо договір із банком це припускає. Пояснимо чому.

Нагадаємо, що платіжна картка – це електронний платіжний засіб (далі – ЕПЗ) у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової або іншого виду картки, яка використовується для ініціації переказу коштів із рахунка платника в цілях оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором (п. 1.27 ст. 1 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III, далі – Закон № 2346).

Порядок виконання операцій із застосуванням платіжних інструментів, у тому числі обмеження за цими операціями, установлюється законами України і нормативно-правовими актами НБУ (п. 13.1 ст. 13 Закону № 2346). Користувачі мають право застосовувати ПК для здійснення платежів відповідно до режимів поточних рахунків та умов договору з банком-емітентом.

Отримання зарплатної картки припускає відкриття в установі банку рахунка платника – фізичної особи (у нашому випадку – працівника підприємства), на який бухгалтерія перераховуватиме виплати. Так, юрособа для деяких видів виплат (зарплати, дивідендів, стипендій, пенсій, соціальної допомоги, повернення надмірно сплачених сум тощо) має право відкрити поточні рахунки фізичним особам, уклавши з банком договір про відкриття поточних рахунків на користь фізичних осіб (п. 6.7 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492, далі – Інструкція № 492).

Банк відкриває фізособі окремий поточний рахунок для зарахування виключно зарплати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соцвиплат (п. 6.9 Інструкції № 492). Нагадаємо, що ця норма з'явилася в Інструкції № 492, коли на банки були покладені функції податкового агента за нарахованими процентами. При цьому проценти за залишками на зарплатному рахунку не повинні обкладатися ПДФО, а при зарахуванні на рахунки клієнта інших надходжень – повинні. Механізм контролю і розділення різних видів надходжень на рахунки клієнтів банки розробляють самі.

Здавалося б, є перелік допустимих виплат і зарахування інших надходжень на зарплатну картку – неможливе. Проте поточний рахунок і платіжна картка – це не одне й те саме.

Якщо клієнт бажає користуватися іншими банківськими послугами, у тому числі отримувати на картку інші надходження, то він може відкрити для таких цілей поточний рахунок, режим якого це дозволяє (лист НБУ від 01.10.14 р. № 25-110/55892). На поточних рахунках у національній валюті фізичних осіб – резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору з банком і вимогами законодавства, які не пов'язані з підприємницькою діяльністю (п. 7.8 Інструкції № 492).

При цьому операції із застосуванням одного ЕПЗ, виданого користувачеві, можуть відображатися на декількох його рахунках згідно з режимами їх дії (п. 5 розд. III Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 05.11.14 р. № 705).

Іншими словами, українські нормативні акти не оперують таким поняттям, як зарплатна картка. Фізособам відкриваються поточні рахунки (зарплатні – окремо), а платіжні засоби (картки) емітуються – особисті та корпоративні.

Таким чином, банки можуть надавати клієнтам можливість перераховувати підзвітні кошти на особові рахунки фізосіб, не порушуючи при цьому вимог нормативних актів НБУ.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Чи можна перераховувати підзвітні гроші на зарплатну картку?