Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ЦПД - визнання трудовим: права Держпраці чи перевищення повноважень

03.07.2018 2633 0 6

В Україні є багато суб’єктів господарювання (далі - СГ), які замість укладання із працівниками трудових договорів укладають цивільно-трудовий договір (далі - ЦПД). Водночас страждають законослухняні платники податків: органи Держпраці нараховують чималенькі штрафи, мотивуючи їх тим, що між СГ та працівником було укладено ЦПД для приховування трудових відносин.

Чи може орган Держпраці визнати ЦПД - трудовим?

Дати однозначну відповідь на поставлене запитання - непросто. Це вбачається з багатьох факторів, у тому числі із судової практики (і тут багато чого залежить від доказової бази сторін). Однак судова практика з даних питань усе ще формується (хоча дехто вже й починає бачити в ній бюджетонаповнюючі риси), тож її все ще можна сформувати на користь роботодавців.

У першу чергу потрібно звернути увагу на доказову базу та пам’ятати, що форма має відповідати суті/змісту. Іншими словами, як би ви не назвали договір із найманим працівником: підряду, субпідряду, виконанням робіт/послуг тощо, якщо такий договір за суттю буде трудовим - вам нарахують штраф.

При цьому потрібно пам’ятати про декілька нюансів.

Якщо наявний ЦПД - він має підпорядковуватися вимогам Цивільного кодексу (далі - ЦК). Наприклад, договір підряду має відповідати вимогам до договору підряду (гл. 61 ЦК). Але при цьому потрібно, щоб такий договір не мав і ознак трудового договору.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали