Чи є строки давності для перевірок Держпраці та для застосування штрафів?
На наше підприємство прийшли з перевіркою інспектори органу Держпраці та вимагали у нас кадрові документи за останні 10 років. Наскільки правомірні такі вимоги перевіряючих? Хіба вони не повинні обмежуватися періодом у 1 095 днів (адже після трьох років первинні бухгалтерські документи можуть бути знищені)?
На жаль, вимоги перевіряючих є правомірними. Жоден нормативно-правовий акт не містить обмеження за строками давності для перевірок із питань дотримання законодавства про працю.
Що стосується згаданого в запитанні строку 1 095 днів, то такий строк є в Податковому кодексі (далі – ПК). У ст. 102 ПК передбачено, що контролюючий орган має право провести перевірку в межах 1 095 днів. Проте стосується це правило тільки податкових перевірок, здійснюваних органами ДПС, і жодним чином не поширюється на трудові перевірки. Це прямо випливає з норм ст. 1 та ст. 41 ПК.
Органи Держпраці при своїх перевірках та інспекційних відвідуваннях керуються не ПК, а такими документами, як:
- Конвенція № 81 Міжнародної організації праці 1947 року про інспекцію праці в промисловості та торгівлі;
- Закон від 05.04.07 р. № 877-V;
- Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 21.08.19 р. № 823.
У цих документах про строки давності перевірок (інспекційних відвідувань) узагалі не йдеться. А це означає, що перевіряючі мають право досліджувати документи за будь-який період.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року