• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Трудові перевірки та штрафи в період карантину

Карантин

25.03.2020 1112 0 0

Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині

Баланс № 13 від 30 березня 2020 року


Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • чи будуть органи Держпраці перевіряти роботодавців у період карантину;
  • які штрафні санкції загрожують роботодавцям за порушення трудового законодавства в цей період.

Почнемо з головного питання:

Чи мають право органи Держпраці в період карантину прийти на підприємство з перевіркою?

На період карантину парламентарії запровадили мораторій на проведення тільки планових трудових перевірок. А проведення позапланових перевірок Держпраці в деяких областях самостійно припинило до закінчення карантину.

Пояснимо докладніше.

Було прийнято декілька нормативних актів, які регулюють діяльність суб'єктів господарювання в період карантину. Одним із них є Закон від 17.03.20 р. № 530-IX. Там сказано, що на період із 18 березня по 31 травня 2020 року запроваджується заборона на проведення органами Держпраці планових перевірок.

На офіційних сайтах Головних управлінь Держпраці в областях розміщено інформацію про те, що органи Держпраці тимчасово припиняють проведення:

  • планових і позапланових перевірок;
  • інспекційних відвідувань із питань виявлення неоформлених трудових відносин;
  • масових заходів, у яких бере участь 10 або більше осіб;
  • особистого прийому громадян;
  • перевірку знань із питань охорони праці.

Як зазначено на офіційних сайтах органів Держпраці, проведення вищезазначених заходів відновиться після завершення карантину, запровадженого в Україні.

Чи можуть роботодавців оштрафувати за несвоєчасну виплату зарплати в період карантину?

Так, можуть. «Карантинні» закони, які були прийняті 17.03.20 р., не звільняють роботодавців від виплати зарплати в передбачені законодавством строки.

Нагадаємо, що будь-який роботодавець (як підприємство, так і підприємець) зобов'язаний виплачувати співробітникам зарплату не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, і не пізніше ніж через 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (ст. 115 КЗпП).

За порушення строків виплати зарплати на роботодавця можуть накласти фінансові санкції згідно із ч. 2 ст. 265 КЗпП. Так, абзацом третім ст. 265 КЗпП передбачено покарання за затримку зарплати більше ніж на місяць. У такому разі роботодавцеві доведеться заплатити штраф у розмірі 3 мінімальних зарплат (далі – МЗП) на момент виявлення порушення.

Якщо затримка виплати зарплати становить менше місяця, це розцінюється як порушення інших вимог трудового законодавства згідно з абзацом дев'ятим ч. 2 ст. 265 КЗпП (див. лист Департаменту з питань праці Держпраці від 26.07.18 р. № 58920/4/4.3-ДП-18). На сьогодні штраф за кожне таке порушення становить 1 МЗП.

Але якщо трудові перевірки тимчасово не проводяться, тоді на якій підставі можуть оштрафувати роботодавця?

За фактом на законодавчому рівні запроваджено мораторій тільки на проведення планових трудових перевірок, а ось із неплановою перевіркою до роботодавця співробітники Держпраці цілком можуть прийти.

Також візьміть до уваги, що для фінансових санкцій, передбачених ст. 265 КЗпП, строків давності немає. Тому оштрафувати за затримку виплати зарплати роботодавця зможуть і після закінчення карантину.

Чи буде штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ?

Закон від 17.03.20 р. № 533-IX вніс ряд змін до Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464), яким регулюються питання нарахування та сплати ЄСВ.

Згідно із цими змінами у період із 1 по 31 березня і з 1 по 30 квітня 2020 року штрафні санкції не застосовуються за такі порушення, як:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;
  • неповна або несвоєчасна сплата ЄСВ одночасно з видачею сум, на які нараховується ЄСВ (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності до податкових органів, передбачене Законом № 2464.

Зверніть увагу! На зазначений період законодавець звільняє платників ЄСВ від нарахування пені, а нарахована за цей період пеня підлягає списанню.

Коментарі до матеріалу