Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Питання сумісництва

14.11.2018 5274 0 5



Чи може головний бухгалтер державного підприємства, але не держслужбовець, працювати на іншому не державному підприємстві головним бухгалтером на 0,5 ставки?

Перш за все не буде зайвим наголосити, що такого поняття як робота «на 0,5 ставки» («на 0,25 ставки» тощо) немає. І тим паче, неприпустимо робити запис у трудову книжку на кшталт «прийнято на посаду … на 0,5 ставки». Правильно - робота неповний робочий час (за сумісництвом чи за основним місцем роботи). 

Відповідно до ст. 56 КЗпП за угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Приймаючи працівника на неповний робочий час (а сумісники, як правило, працюють неповний робочий час), в наказі вказується тривалість їх роботи. Звичні нам «0,5 ставки» -це 20 год. на тиждень, «0,25 ставки - 10 год. тощо. 

Наприклад, робота на «0,5 ставки» може передбачати роботу по 4 год з понеділка по п’ятницю з 18 до 22 год., або 4 год. у п’ятницю з 16 до 20 год. і по 8 год у суботу та неділю тощо. 

В наказі про приймання на роботу працівника з неповним робочим часом1 обов’язково вказується, скільки часу працівник має працювати з розрахунку на тиждень2, в розрізі днів тижня і в які години. 

Відповідно до ст. 21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін. І для працівників державних підприємств «передбачене інше», а саме.

Пунктом 1 постанови КМУ від 03.04.93 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» встановлено, що робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час. Для роботи за сумісництвом згоди адміністрації за місцем основної роботи не потрібно. І п. 2 цієї постанови встановлено, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати 4-х годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Місячна норма робочого часу кожним підприємством затверджується самостійно на рік і в розрізі місяців. І вона кожного місяця різна. Наприклад, у листопаді 2018 р. вона може бути 176 год., а у грудні -156 год. Отже, бухгалтер державного підприємства може працювати у листопаді не більше 88 год., у грудні - не більше 85,5 год. 

Посадовий оклад встановлюється за місячну норму робочого часу. Відтак, якщо працівника буде прийнято на роботу на неповний робочий час, наприклад, 50% норми робочого часу, то оплата праці буде проводитися пропорційно до відпрацьованого часу і становитиме «0,5 ставки». Додамо, що з цього приводу є й інша думка, але це - тема окремої статті.

__________________

1Або в наказі про запровадження для працівника неповного робочого часу за його ініціативою чи ініціативою роботодавця.

2Тому що відповідно до ст. 50 КЗпП нормується тижнева норма робочого часу - 40 год.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали