Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Питання сумісництва



Чи може головний бухгалтер державного підприємства, але не держслужбовець, працювати на іншому не державному підприємстві головним бухгалтером на 0,5 ставки?

Перш за все не буде зайвим наголосити, що такого поняття як робота «на 0,5 ставки» («на 0,25 ставки» тощо) немає. І тим паче, неприпустимо робити запис у трудову книжку на кшталт «прийнято на посаду … на 0,5 ставки». Правильно - робота неповний робочий час (за сумісництвом чи за основним місцем роботи). 

Відповідно до ст. 56 КЗпП за угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Приймаючи працівника на неповний робочий час (а сумісники, як правило, працюють неповний робочий час), в наказі вказується тривалість їх роботи. Звичні нам «0,5 ставки» -це 20 год. на тиждень, «0,25 ставки - 10 год. тощо. 

Наприклад, робота на «0,5 ставки» може передбачати роботу по 4 год з понеділка по п’ятницю з 18 до 22 год., або 4 год. у п’ятницю з 16 до 20 год. і по 8 год у суботу та неділю тощо. 

В наказі про приймання на роботу працівника з неповним робочим часом1 обов’язково вказується, скільки часу працівник має працювати з розрахунку на тиждень2, в розрізі днів тижня і в які години. 

Відповідно до ст. 21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін. І для працівників державних підприємств «передбачене інше», а саме.

Пунктом 1 постанови КМУ від 03.04.93 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» встановлено, що робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час. Для роботи за сумісництвом згоди адміністрації за місцем основної роботи не потрібно. І п. 2 цієї постанови встановлено, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати 4-х годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Місячна норма робочого часу кожним підприємством затверджується самостійно на рік і в розрізі місяців. І вона кожного місяця різна. Наприклад, у листопаді 2018 р. вона може бути 176 год., а у грудні -156 год. Отже, бухгалтер державного підприємства може працювати у листопаді не більше 88 год., у грудні - не більше 85,5 год. 

Посадовий оклад встановлюється за місячну норму робочого часу. Відтак, якщо працівника буде прийнято на роботу на неповний робочий час, наприклад, 50% норми робочого часу, то оплата праці буде проводитися пропорційно до відпрацьованого часу і становитиме «0,5 ставки». Додамо, що з цього приводу є й інша думка, але це - тема окремої статті.

__________________

1Або в наказі про запровадження для працівника неповного робочого часу за його ініціативою чи ініціативою роботодавця.

2Тому що відповідно до ст. 50 КЗпП нормується тижнева норма робочого часу - 40 год.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Товар вивезено в різних періодах за кількома митними деклараціями: як правильно скласти ПН до операцій РЕЗ
Операції з вивезення товарів за межі МТУ в митному режимі експорту відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додатко...
23.05.2025
Єдинник подав несвоєчасно декларацію після скасування рішення ДПС про його анулювання: чи буде штраф
За несвоєчасне подання декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до ФОП – платника єдиного податку (першої – третьої груп) не застосовується фінансова відповідальність. Чи застосовується фінансова відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації платника ЄП (далі &nda...
23.05.2025
У разі виплати авансу утримали менший ПДФО: яка буде відповідальність після перевірки
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень. Розглянемо детальніше. Яка відповідальність передбачена до податкового агента, якщо перевіркою встановлено, що під час виплати д...
Кращі матеріали