Відповідно до абзацу першого пп. 134.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК) об’єктом обкладення податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПК.
Податкові різниці, що виникають при здійсненні фінансових операцій, на які збільшується фінансовий результат податкового (звітного) періоду визначено п. 140.5 ПК.
Абзацом четвертим пп. 140.5.4 ПК передбачено збільшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму 30 % вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у п. 140.2 та пп. 140.5.6 ПК, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПК), придбаних у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.21 ПК, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
При цьому вимоги пп. 140.5.4 ПК не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПК, але без подання звіту (абзац шостий пп. 140.5.4 ПК).
У випадку незастосування вимог пп. 140.5.4 ПК на підставі абзацу шостого пп. 140.5.4 ПК, якщо контролюючий орган не враховує (не визнає) таку операцію за результатами аналізу відповідно до ст. 39 ПК, фінансовий результат до оподаткування збільшується у порядку, передбаченому абзацом першим пп. 140.5.21 ПК. При цьому інші коригування, передбачені пп. 140.5.4 ПК, не застосовуються, а сума цього коригування щодо такої операції зменшується на суму коригування, передбаченого абзацом сьомим пп. 140.5.4 ПК, якщо платник податку самостійно вже застосував це коригування щодо такої операції.
Норми пп. 140.5.4 ПК застосовуються за результатами податкового (звітного) року.
Перелік організаційно-правових форм затверджено постановою КМУ від 04.07.2017 № 480 (далі – Перелік № 480).
Згідно з абзацами другим – четвертим пп. 39.2.1.21 ПК господарські операції платника податків з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена КМУ до переліку організаційно-правових форм нерезидентів, за відсутності критеріїв, визначених пп. «а»–«в», «ґ» пп. 39.2.1.1 ПК, визнаються неконтрольованими за наявності хоча б однієї з таких умов:
Таким чином, якщо платником податку придбано товари, у тому числі необоротні активи, роботи та послуги у нерезидента, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 480 та таким нерезидентом сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), що підтверджується довідкою (іншим офіційним документом), і такі операції не є контрольованими, такий платник податку має право не збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму 30 % вартості придбаних товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг.
ЗІР, категорія 102.12
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm