Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Урахування соцпрацівникам доплати до МЗП

Установлення доплат до зарплати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, передбачено Прикінцевими положеннями Закону від 17.03.20 р. № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019)».

Відповідно до п. 3 постанови КМУ від 29.04.20 р. № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі – Постанова № 375) працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), встановлюється доплата у граничному розмірі до 100 % зарплати (грошового забезпечення) (далі – доплата).

Згідно зі ст. 1 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) зарплата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Структуру зарплати визначено у ст. 2 Закону № 108.

Зарплата складається з основної зарплати (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’зки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців), додаткової зарплати (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інших заохочувальних та компенсаційних виплат (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Доплата належить до додаткової зарплати, як винагорода за особливі умови праці, та встановлюється пропорційно до відпрацьованого часу в умовах, зазначених у п. 1 Постанови № 375. Ця доплата є обов’язковою виплатою.

З урахуванням зазначеного, працівникам нараховується зарплата відповідно до чинних умов оплати праці, включаючи доплату.

Разом з тим, відповідно до ст. 31 Закону № 108 розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (далі – МЗП). Тобто якщо працівником виконано місячну норму праці, то йому мають нарахувати зарплату не нижче розміру МЗП.

Згідно зі ст. 8 Закону від 14.11.19 р. № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» МЗП з 01.01.20 р. становить 4 723 грн [після внесення Законом від 25.08.20 р. № 822-ІХ змін до ст. 8 Закону № 294 розмір МЗП з 01.09.20 р. становить 5 000 грн на місяць. – Ред.].

Частиною 2 ст. 31 Закону № 108 визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються для обчислення розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Отже, у разі якщо працівникам встановлено доплату відповідно до Постанови № 375, яка по своїй суті є доплатою за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, то вона має виплачуватись понад розмір МЗП.

Якщо нарахована зарплата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою від законодавчо встановленого розміру МЗП, власник або уповноважений ним орган проводить доплату до її рівня, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою зарплати.

Лист Мінекономіки від 21.08.20 р. № 3511-06/51836-07.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки Актуальні рахунки для сплати податків Пропонують повернути 100 % бронювання для критично важливих підприємств Мінцифри змінила критерії визначення критично важливих під...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
Нове
28.05.2025
Які строки відпусток без збереження зарплати
Розрізняють два види безоплатних відпусток, які можуть надаватись у період дії воєнного стану. Розглянемо їх. Відпустки без збереження заробітної плати передбачені у ст. 25 і 26 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» далі – Закон № 504). Такі відпустки надавались в мирни...
28.05.2025
Чи можна працевлаштувати неповнолітнього школяра чи студента на повну ставку
Неповнолітніх школярів та студентів можна приймати на роботу зі скороченою тривалістю робочого часу та оплатою праці в розмірі повної тарифної ставки. Відповідно до ст. 187 КЗпП неповнолітні, тобто особи, що не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в г...
28.05.2025
Чи обов'язково програмувати штриховий код товару в фіскальному касовому чеку
Як програмувати штриховий код товару в фіскальному касовому чеку? Більше за темою: Обов’язкові реквізити фіскального чека з 01.03.2025 Округлення у фіскальних чеках РРО/ПРРО з 01.03.2025 Відповідно до п. 1 розд. I Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розраху...
Кращі матеріали