Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Трудова дисципліна: відповідальність за її порушення

Увага!
23.07.2024

Трудова дисципліна є важливим елементом ефективного функціонування та успішної роботи будь-якого підприємства. 

Дотримання встановлених правил і норм дозволяє забезпечити продуктивну роботу, створити сприятливий клімат у колективі та досягти високих результатів. Трудова дисципліна забезпечує взаємоповагу між працівниками та роботодавцями, сприяє стабільності та розвитку організації. 

Основні принципи трудової дисципліни включають виконання працівниками своїх обов’язків якісно та у встановлені строки, а дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку справедливе та рівне ставлення до всіх працівників. 

Для забезпечення трудової дисципліни на підприємстві застосовуються різні засоби: 

  • Правила внутрішнього трудового розпорядку: це основний документ, що регулює трудову дисципліну. Він визначає права та обов’язки працівників, режим роботи, правила поведінки на робочому місці та інші важливі аспекти. 
  • Заходи заохочення працівників: для стимулювання працівників до дотримання трудової дисципліни застосовуються різні заходи заохочення, такі як премії, нагороди, підвищення кваліфікації та інші форми заохочення. 
  • Дисциплінарні стягнення: у разі порушення трудової дисципліни до працівників можуть застосовуватися дисциплінарні стягнення. Види стягнень визначаються законодавством та правилами внутрішнього трудового розпорядку. 
  • Відповідальність за порушення трудової дисципліни. 

Статтею 147 КЗпП визначено, що за порушення трудової дисципліни може бути застосовано тільки один із заходів стягнення: догана або звільнення. 

Разом з цим, законодавством, статутами та положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення. 

Процедура застосування дисциплінарних стягнень повинна відповідати встановленим нормам, включаючи попереднє розслідування та надання працівнику можливості висловити свою позицію. 

Оскарження дисциплінарних стягнень може здійснюватися через внутрішні комісії підприємства, профспілки або суди. 

Роботодавець зобов’язаний створювати працівникам сприятливі умови для праці, забезпечити дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку та справедливе застосування дисциплінарних заходів. 

Відповідно до чинного законодавства про працю працівники зобов’язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати свої трудові обов’язки, неухильно дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку, мати взаємоповагу та співпрацювати з колегами та керівництвом. 

Дотримання встановлених правил і норм дозволяє забезпечити ефективну роботу, створити сприятливий клімат у колективі та досягти високих результатів. 

Важливо, щоб як працівники, так і роботодавці усвідомлювали свої права та обов’язки, співпрацювали для забезпечення стабільності та розвитку підприємства задля його добробуту. 

Південне міжрегіональне управління Держпраці


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
12.05.2025
Обкладення ПДФО вартості дарунків працівнику та гіг-спеціалісту від резидента Дія Сіті
Чи є об’єктом обкладення ПДФО вартість дарунків працівнику та гіг-спеціалісту від резидента Дія Сіті? Більше за темою: Резиденти Дія Сіті: оподаткування доходів спеціалістів Відносини резидента Дія Сіті з працівниками та виконавцями гіг-контрактів Чи є об’єктом обкладення ПДФО вар...
12.05.2025
Особливості коригування фінрезультату до оподаткування при списанні (прощенні) грошової та/або товарної дебіторської заборгованості
Чи повинен платник податку на прибуток здійснити одночасно коригування фінансового результату до оподаткування на дві податкові різниці згідно з п. 139.2 та пп. 140.5.10 ПК при списанні (прощенні) грошової та/або товарної дебіторської заборгованості? Більше за темою: Списання безнадійної забор...
12.05.2025
В ЄДР компанії уперше отримали позначку про непрозору структуру власності
15 компаній з непрозорою структурою власності нині зафіксовано в Єдиному державному реєстрі. Більше за темою: Відомості про бенефіціарів і структура власності: коли подавати 15 компаній з непрозорою структурою власності нині зафіксовано в Єдиному державному реєстрі. За законом, таку позначку м...
Кращі матеріали