Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

З якого дня працівник набуває повноліття та як його перевести на повний робочий час

Роз’яснення
22.05.2025

Працівнику виповнюється 18 років (день народження 28 травня), як перевести працівника на повний робочий час зі скороченого робочого часу? Чи потрібно попереджати працівника про зміну умов праці? Коли вважати працівника повнолітнім: у день народження чи з наступного дня?  

Коли слід вважати працівника повнолітнім — у день народження чи з наступного дня?  

У трудовому законодавстві України відсутні норми щодо встановлення моменту досягнення повноліття.  

Однак у кримінальному праві це питання розглянуто детальніше. УНауково-практичному коментарі до ст. 22 Кримінального кодексу особа вважається такою, що досягла певного віку, починаючи з наступної доби.  

Це означає, що особа, яка народилася 28 травня, вважається такою, що досягла відповідного віку з 29 травня. Цей підхід ґрунтується на загальновизнаній практиці обчислення віку в кримінальному праві. Він забезпечує однозначність у визначенні моменту, коли особа досягає певного віку.  

Згідно зі ст. 253 Цивільного кодексу перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.  

Таким чином, для неповнолітньої особи, якій виповнюється 18 років 28 травня, датою набуття повноліття в цілях визначення строків дії відповідних гарантій, доцільно вважати саме 29 травня.  

Як перевести працівника на повний робочий час зі скороченого робочого часу? Чи потрібно попереджати працівника про зміну умов праці? Індивідуальні трудові правовідносини (щодо оплати праці, робочого часу, часу відпочинку тощо) виникають відповідно до законодавства про працю та умов трудового договору.  

Згідно зі ст. 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець – виплачувати заробітну плату і забезпечувати умови праці, передбачені законодавством, колективним договором і угодою сторін.  

Згідно зі ст. 24 КЗпП трудовий договір з неповнолітнім укладається у письмовій формі. Під час дії воєнного стану сторони згодою визначають форму трудового договору (ч. 1 ст. 2 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136).  

Умови трудових договорів, що погіршують становище працівників порівняно з законодавством, є недійсними. Забороняється примушення працівника до укладення трудового договору, що містить умови, щодо яких не досягнуто взаємної згоди (ст. 9 КЗпП).  

Відповідно до ст. 51 КЗпП особи до 18 років працюють за скороченою тривалістю робочого часу. З досягненням повноліття ці гарантії втрачають чинність, і працівник може працювати на загальних умовах.  

Таким чином, якщо при укладенні трудового договору (незалежно від його форми) між працівником і роботодавцем було погоджено, що скорочена тривалість робочого часу встановлюється до досягнення повноліття, а також визначено умови роботи після його досягнення, то потреби у попередженні працівника про зміну умов праці у зв’язку з досягненням повноліття немає.  

Якщо умови праці після досягнення повноліття працівником не були погоджені і виникає необхідність у зміні чи встановленні інших умов, то з урахуванням вимог ст. 9 КЗпП сторони мають узгодити між собою умови трудового договору. Примушування до укладення договору, який містить неузгоджені умови, забороняється. Ініціатива щодо зміни умов договору може належати як роботодавцю, так і працівнику (ст. 2, 21, 32 КЗпП). 

Стаття 32 КЗпП «Переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці» регламентує односторонню зміну умов праці роботодавцем – за умови обґрунтованої виробничої необхідності. Про нові умови праці за трудовим договором працівник має бути повідомлений до початку роботи (ст. 29 КЗпП). 

У період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених ч. 3 ст. 32 та ст. 103 КЗпП, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов (ч. 2 ст. 3 Закону № 2136). 

Східне МУ Держпраці

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
07.07.2025
Як оподатковуються доходи нерезидента у вигляді агентської винагороди щодо агентських послуг
Розглянемо, як оподатковуються доходи нерезидента у вигляді агентської винагороди щодо агентських послуг, у тому числі компенсація понесених агентом-нерезидентом витрат в межах виконання агентського договору? Більше за темою: Придбання послуг у нерезидента неплатниками ПДВ: заповнюємо Розрахун...
07.07.2025
Чи входить до стажу роботи перебування на лікарняному для визначення права на щорічну додаткову відпустку
Період перебування працівника на лікарняному не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки.  Більше за темою: Невикористані щорічні відпустки за попередні роки Як оформити надання щорічної відпустки працівнику, що працює за суміщенням? Відповідно до ст. 9 З...
07.07.2025
З якого місяця розпочинається сплата авансового внеску з податку на прибуток за місце роздрібної торгівлі пальним (АЗС)
Платник податку вважається платником авансових внесків з податку на прибуток підприємств за місце роздрібної торгівлі пальним, починаючи з місяця, наступного за місяцем внесення такого місця роздрібної торгівлі пальним (АЗС) до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального. Більше за темо...
Кращі матеріали