Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

З якого дня працівник набуває повноліття та як його перевести на повний робочий час

Роз’яснення
22.05.2025

Працівнику виповнюється 18 років (день народження 28 травня), як перевести працівника на повний робочий час зі скороченого робочого часу? Чи потрібно попереджати працівника про зміну умов праці? Коли вважати працівника повнолітнім: у день народження чи з наступного дня?  

Коли слід вважати працівника повнолітнім — у день народження чи з наступного дня?  

У трудовому законодавстві України відсутні норми щодо встановлення моменту досягнення повноліття.  

Однак у кримінальному праві це питання розглянуто детальніше. УНауково-практичному коментарі до ст. 22 Кримінального кодексу особа вважається такою, що досягла певного віку, починаючи з наступної доби.  

Це означає, що особа, яка народилася 28 травня, вважається такою, що досягла відповідного віку з 29 травня. Цей підхід ґрунтується на загальновизнаній практиці обчислення віку в кримінальному праві. Він забезпечує однозначність у визначенні моменту, коли особа досягає певного віку.  

Згідно зі ст. 253 Цивільного кодексу перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.  

Таким чином, для неповнолітньої особи, якій виповнюється 18 років 28 травня, датою набуття повноліття в цілях визначення строків дії відповідних гарантій, доцільно вважати саме 29 травня.  

Як перевести працівника на повний робочий час зі скороченого робочого часу? Чи потрібно попереджати працівника про зміну умов праці? Індивідуальні трудові правовідносини (щодо оплати праці, робочого часу, часу відпочинку тощо) виникають відповідно до законодавства про працю та умов трудового договору.  

Згідно зі ст. 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець – виплачувати заробітну плату і забезпечувати умови праці, передбачені законодавством, колективним договором і угодою сторін.  

Згідно зі ст. 24 КЗпП трудовий договір з неповнолітнім укладається у письмовій формі. Під час дії воєнного стану сторони згодою визначають форму трудового договору (ч. 1 ст. 2 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136).  

Умови трудових договорів, що погіршують становище працівників порівняно з законодавством, є недійсними. Забороняється примушення працівника до укладення трудового договору, що містить умови, щодо яких не досягнуто взаємної згоди (ст. 9 КЗпП).  

Відповідно до ст. 51 КЗпП особи до 18 років працюють за скороченою тривалістю робочого часу. З досягненням повноліття ці гарантії втрачають чинність, і працівник може працювати на загальних умовах.  

Таким чином, якщо при укладенні трудового договору (незалежно від його форми) між працівником і роботодавцем було погоджено, що скорочена тривалість робочого часу встановлюється до досягнення повноліття, а також визначено умови роботи після його досягнення, то потреби у попередженні працівника про зміну умов праці у зв’язку з досягненням повноліття немає.  

Якщо умови праці після досягнення повноліття працівником не були погоджені і виникає необхідність у зміні чи встановленні інших умов, то з урахуванням вимог ст. 9 КЗпП сторони мають узгодити між собою умови трудового договору. Примушування до укладення договору, який містить неузгоджені умови, забороняється. Ініціатива щодо зміни умов договору може належати як роботодавцю, так і працівнику (ст. 2, 21, 32 КЗпП). 

Стаття 32 КЗпП «Переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці» регламентує односторонню зміну умов праці роботодавцем – за умови обґрунтованої виробничої необхідності. Про нові умови праці за трудовим договором працівник має бути повідомлений до початку роботи (ст. 29 КЗпП). 

У період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених ч. 3 ст. 32 та ст. 103 КЗпП, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов (ч. 2 ст. 3 Закону № 2136). 

Східне МУ Держпраці

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
22.05.2025
Чи можна надати відпустку на 2026 рік у 2025 році
Працівник матиме право на щорічну відпустку за 2026 рік, відпрацювавши хоча б один день нового періоду робочого року. Працівник хоче взяти щорічну відпустку за 2026 рік, бо відпустку за 2025 рік він уже використав? Чи можна надати таку відпустку? Ні, не можна. Відпустки за другий та наступні роки р...
22.05.2025
Яким документом можна підтвердити достовірність РНОКПП
Особа за власним вибором пред’являє один із зазначених документів для надання даних про реєстраційний номер Облікової картки.  Відповідно до ст. 63 та 70 Податкового кодексу та п. 1 розд. II Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податк...
22.05.2025
Особливості оформлення дублікату трудової книжки
Для видачі дубліката особа може звернутися на попереднє місце роботи, де вона працювала до працевлаштування на підприємство, яке вже ліквідоване. На роботу влаштовується працівниця, котра втратила трудову книжку. З її слів, попереднє місце роботи ліквідоване. З архівного відділу надала архівну довід...
Кращі матеріали