Нюанси виконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю
У листі Мінсоцполітики від 17.10.19 р. № 17976/0/2-19/29 ідеться про працівників з інвалідністю, яких роботодавець може зарахувати в рахунок виконання нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – норматив).
У листі сказано, що:
- особи, які отримали інвалідність, будучи в трудових відносинах з роботодавцем – зараховуються в рахунок виконання нормативу з дати встановлення інвалідності;
- інші – з дня працевлаштування.
Нагадаємо, що поточне українське законодавство зобов’язує роботодавців створювати робочі місця для осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників. А якщо у роботодавця до 25 співробітників, тоді норматив дорівнює одному робочому місцю.
Про те, що звітний рік уже минув, деякі суб’єкти господарювання (далі – СГ) усвідомлюють, коли настає час подавати звітність. А чим пізніша крайня дата подання звіту, тим далі відкладаються питання, а можливо, і проблеми, пов’язані із цією звітністю.
Відповідальні роботодавці контролюють дотримання нормативу цілий рік. А роботодавцям, у яких трудиться від 8 до 25 чоловік, достатньо потурбуватися про це влітку. Адже якщо співробітник з інвалідністю відпрацює у такого роботодавця 6 повних місяців, то за підсумками року середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю дорівнюватиме 1. І норматив буде виконаний.
Виникає запитання, а чи можуть контролюючі органи самостійно виявити тих роботодавців, у яких не дотримується норматив?
Наша відповідь – так. Кожен роботодавець щомісяця подає звіт із ЄСВ (форма 4). У таблиці 6 для осіб з інвалідністю передбачено окремий код категорії працівників – 2. У шапці таблиці 1 передбачено відображення ряду показників, серед яких є і кількість працюючих осіб з інвалідністю, і середньооблікова чисельність штатних працівників, яка, до речі, є базою для розрахунку нормативу.
Слід завважити, що п. 13 ст. 8 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI передбачено право (а не обов’язок!) роботодавців застосовувати знижену ставку ЄСВ у розмірі 8,41 % до зарплати осіб з інвалідністю.
Таким чином, якщо роботодавець серед своїх працівників випадково виявив співробітника з довідкою МСЕК, він має право застосовувати знижену ставку ЄСВ до його зарплати з того моменту, коли довідка була подана цим працівником до бухгалтерії.
Проте на виконання нормативу дата початку застосування зниженої ставки ЄСВ не вплине. Відповідно, такого працівника можна включати до розрахунку виконання нормативу за весь його період роботи у цього роботодавця в поточному звітному періоді. За умови, що протягом усього цього періоду у працівника була дійсна, а не прострочена довідка МСЕК.
Коментарі до матеріалу