Чи потрібно землі, на яких ведуться (велися) бойові дії або ТОТ, включати до МПЗ на 2024 рік
Чи повинна ЮО – платник ЄП четвертої групи, яка має у власності (оренді) земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, що розташовані на територіях, внесених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, подавати додаток «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» у складі податкової декларації платника ЄП четвертої групи на 2024 рік?
Відповідно до пп. 14.1.1142 Податкового кодексу (далі – ПК) мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПК. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 381.1.4 ПК).
Згідно з абзацом першим п. 2971.1 ПК платники єдиного податку – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального МПЗ у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.
Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 (далі – Декларація).
Зокрема, додаток 3 «Розрахунок загального МПЗ за податковий (звітний) рік» є невід’ємною частиною Декларації.
Згідно з приміткою до розділу «Розрахункова частина декларації для юридичних осіб» Декларації та абзаців другого і третього п. 2971.7 ПК платник єдиного податку четвертої групи зобов’язаний збільшити визначену в Декларації за наступний за звітним податковий (звітний) рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму позитивного значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
Тобто, додаток 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» (далі – додаток 3) з розрахунком МПЗ за 2023 рік подається у складі Декларації на 2024 рік.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Закономвід 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК.
Відповідно до абзацу другого пп. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі – Перелік територій), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями рф, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації рф (абзац перший пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій (абзац третій пп. 69.14 та абзац третій пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).
Перелік територій визначається у встановленому КМУ порядку (абзац четвертий пп. 69.14 та абзац четвертий пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).
Перелік територій затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 (далі – Наказ № 309), відповідно до якого у розд. І затверджені території можливих бойових дій (ч. 1) та території активних бойових дій (ч. 2), а у розд. ІІ – тимчасово окуповані російською федерацією території України. Отже, для цілей справляння єдиного податку четвертої групи відповідно до пп. 69.14, 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК застосовується тільки перелік територій активних бойових дій та тимчасово окупованих російською федерацією.
За період 2023 року, на який поширюються норми пп. 69.14 та 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК щодо ненарахування плати за землю та єдиного податку четвертої групи, не нараховується загальне МПЗ.
Ураховуючи вищезазначене, юридична особа – платник єдиного податку четвертої групи (далі – платник), яка має у власності (оренді) земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, що розташовані на територіях, внесених до Переліку територій, повинна подавати додаток 3 у складі Декларації на 2024 рік, який є її невід’ємною частиною.
При цьому якщо платник має підстави не нараховувати та не сплачувати МПЗ за 2023 рік (пп. 69.14, 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК), він подає додаток 3 у складі Декларації на 2024 рік з декларуванням об’єктів оподаткування – кадастрових номерів, площ земельних ділянок та не нараховувати податкові зобов’язання з МПЗ (декларування з прочерками та «0»).
Крім того, згідно з абзацом сьомим п. 381.2 ПК МПЗ не визначається для земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
МПЗ для земельних ділянок, земельних часток (паїв), передбачених абзацом сьомим п. 381.2 ПК, не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи (абзац восьмий п. 381.2 ПК).
Норми, визначені абзацами сьомим і восьмим п. 381.2ПК, застосовуються до податкових (звітних) періодів починаючи з 1 січня 2023 року (абзац шостий пп. 69.15 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).
ЗІР, категорія 108.02
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу