Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи може працівник відкликати свою заяву про звільнення без згоди роботодавця

Роз’яснення
11.03.2025

КЗпП не передбачає обов’язку роботодавця приймати відкликання працівником заяви про звільнення, якщо було досягнуто домовленості про звільнення за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Анулювання такої домовленості може мати місце виключно при їх взаємній згоді.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду прийняв постанову від 29.01.2025 у справі № 947/7799/23. Працівник (позивач) позивався до роботодавця (відповідач) про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що, перебуваючи під примусом, психологічним тиском та погрозами, він написав і подав заяву про звільнення за угодою сторін, хоча станом на 25 січня 2023 року не мав такого наміру.

Наказом відповідача від 25.01.2023 позивача звільнено з посади за угодою сторін на підставі п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП.

30 січня 2023 року позивач подав заяву про відкликання заяви про звільнення відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП від 25 січня 2023 року, яку проігноровано роботодавцем.

Рішенням районного суду позов задоволено частково. Судове рішення мотивовано тим, що позивач написав заяву про звільнення під психологічним примусом (тиском), за відсутності належного вільного волевиявлення на звільнення.

Постановою апеляційного суду змінено рішення районного суду шляхом зменшення стягнених сум.

Верховний Суд не погодився з висновками судів попередніх інстанцій, скасувавши їх з ухваленням нового судового рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на таке.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП трудовий договір може бути припинений за угодою сторін, що вимагає взаємної згоди працівника та роботодавця.

Законодавство не встановлює обов’язкового порядку чи строків такого звільнення, а також не передбачає необхідності попереднього повідомлення про припинення трудового договору.

Угода про припинення трудового договору може бути оформлена як письмово, так і усно, але наказ про звільнення має бути виданий у письмовій формі. Працівник не може відкликати свою заяву про звільнення без згоди роботодавця.

Нормами КЗпП для власника або уповноваженого ним органу не передбачено обов’язку прийняття відкликання працівником своєї заяви про звільнення у разі досягнення домовленості про звільнення за угодою сторін.

Верховний Суд зазначив, що між сторонами існувала домовленість про звільнення за угодою сторін, анулювання такої домовленості може мати місце виключно при взаємній згоді на це власника або уповноваженого ним органу і працівника. За відсутності належних та допустимих доказів існування такої згоди відповідача звільнення позивача проведено із дотриманням вимог КЗпП, адже наступна зміна власного рішення працівника не впливає на чинність досягнутої домовленості із роботодавцем (без його згоди на таку зміну).

Верховний Суд


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
16.07.2025
Звільнений працівник може отримати трудову книжку під час перебування за кордоном
Працівниця під час перебування за кордоном вирішила звільнитися. Чи можливе пересилання трудової книжки поштою за межі України? Більше за темою: Електронні та паперові трудові книжки: що краще обрати та як використовувати Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Так, можливе, оск...
16.07.2025
Які суми не включаються до складу доходу ФОП – єдинника першої – третьої груп
Суми, визначені п. 292.11 та п. 61 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу. Більше за темою: Небезпечні помилки підприємців-єдинників Чи можуть єдинники третьої групи брати товарно-матеріальні цінності в позику? Які суми не включаються до складу доходу ФОП –...
16.07.2025
Чи можна усно отримати ІПК в ДПС не за місцем податкової адреси
Платник податків може отримати індивідуальну податкову консультацію в усній формі з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, звернувшись до ЦОП незалежно від місця обліку. Більше за темою: Як знайти ІПК ...
Кращі матеріали