Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Імпорт/експорт контрольованих речовин: відповіді на поширенні питання

Роз’яснення

17.10.2024 3 0 0

Як здійснюється розподіл квот на імпорт контрольованих речовин в Україні?

Відповідно до статті 7 Закону України від 12.12.2019 № 376-IX «Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами» (далі – Закон № 376) імпорт озоноруйнівних речовин, а також фторованих парникових газів, зазначених у пункті 1 додатка 2 до Закону № 376, здійснюється за умови отримання частки в межах щорічної національної квоти на імпорт контрольованих речовин. Підпунктом 10 частини першої статті 1 Закону № 376 встановлено, що національна квота на імпорт контрольованих речовин – це визначений Монреальським протоколом про речовини, що руйнують озоновий шар (далі – Монреальський протокол), щорічний обсяг споживання озоноруйнівних речовин, а також фторованих парникових газів, зазначених у пункті 1 додатка 2 до Закону № 376.

Монреальським протоколом передбачається, що кожна країна має вживати заходів, спрямованих на скорочення споживання контрольованих речовин і забезпечувати неперевищення встановлених показників щорічного споживання згідно графіків їх скорочення. Ураховуючи, що в Україні озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази не виробляються, показник споживання  складається із загальної кількості імпортованих речовин з інших держав за винятком кількостей речовин, експортованих в інші держави. Згідно з вимогами Монреальського протоколу та рішеннями Наради Сторін Монреальського протоколу для України національна квота споживання озоноруйнівних речовин на 2020 – 2030 роки дорівнює нульовій кількості, за виключенням обмеженого споживання, що не перевищує 0,821 тонни ОРП виключно для сервісних цілей.

Наразі, згідно з міжнародними зобов’язаннями України за Монреальським протоколом споживання (імпорт) фторованих парникових газів не обмежується. Вимоги щодо скорочення споживання фторованих парникових газів, що передбачено Кігалійською поправкою до Монреальського протоколу, наберуть чинності після ратифікації зазначеної поправки.

Порядок розподілу часток щорічної національної квоти на імпорт контрольованих речовин затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 992 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері охорони озонового шару». Пунктом 2 цієї постанови установлено, що для розподілу часток щорічної національної квоти на імпорт фторованих парникових газів зазначений порядок вступає в дію через 30 календарних днів з дати ратифікації Верховною Радою України Кігалійської поправки до Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар.

Які контрольовані речовини, а також товари та обладнання, що їх містять, підпадають під вимогу щодо отримання ліцензії на імпорт/експорт?

Згідно статті 1 Закону № 376 зокрема визначено, що контрольовані речовини – озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази, які існують самостійно або у складі сумішей, первинні, рекуперовані, регенеровані або оброблені для рециклінгу чи їх ізомери.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1402 «Про перелік товарів, імпорт та експорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік» (далі – постанова № 1402) затверджено перелік контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (додаток 2 до постанови № 1402) та перелік товарів та обладнання, що можуть містити озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (додаток 3 до постанови № 1402).

Таким чином ліцензуванню підлягає імпорт/експорт як самостійних речовин, визначених додатком 2 до постанови № 1402, так і сумішей таких речовин, а також товарів та обладнання, яке їх містить, визначених додатком 3 до постанови № 1402.

У разі відсутності у товарах та обладнанні контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин, фторованих парникових газів, сумішей), митне оформлення здійснюється без ліцензії.

Які документи визначають порядок ліцензування імпорту/експорту контрольованих речовин, товарів та обладнання, що їх містять?

Ліцензування імпорту/експорту контрольованих речовин, товарів та обладнання, що їх містять здійснюється відповідно до вимог Закону України від 16.04.1991 № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» та Закону № 376 в порядку, що встановлюються наступними актами:

  • постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1402 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік»;
  • наказ Міністерства економіки України від 14.09.2007 № 302 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо ліцензування імпорту товарів та внесення змін до Порядку розгляду заявок на видачу ліцензій у сфері нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.09.2007 за № 1100/14367;
  • наказ Міністерства економіки України від 09.09.2009 № 991 «Про порядок ліцензування експорту товарів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.10.2009 за № 937/16953;
  • наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 02.12.2015 № 459 «Про затвердження Порядку погодження на імпорт/експорт контрольованих речовин, товарів та обладнання», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08.02.2016 за № 197/28327.

Звертаємо увагу: Документи для отримання ліцензій на імпорт/експорт подаються суб'єктом господарювання до Мінекономіки. У разі, коли товар містить контрольовані речовини, Мінекономіки в порядку міжвідомчого обміну пересилає до Міндовкілля заявку на отримання ліцензії (далі – Заявка).

Міндовкілля отримує тільки Заявку, тому передбачені вищезазначеними актами відомості про контрольовані речовини (назва, хімічна формула, стан речовини, цільове призначення використання, кількість, або кількість на одиницю товару) мають бути викладені в Заявці або додатку до неї (для великих обсягів даних).

Які відомості наводяться у реквізиті 18-1 Заявки на одержання ліцензії на імпорт товарів?

Наказом Міністерства економіки України від 14.09.2007 № 302, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.09.2007 за № 1100/14367, затверджені Форма заявки на одержання ліцензії на імпорт товарів та Інструкція щодо її заповнення.

Згідно вищезгаданої Інструкції у разі імпорту контрольованих речовин, товарів або обладнання, що містить контрольовані речовини, у реквізиті «181. Додаткові дані про товар**» Заявки наводяться такі відомості:

  • назва контрольованої речовини;
  • повний хімічний склад контрольованої речовини;
  • стан контрольованої речовини (первинна, рекуперована, відновлена);
  • для імпорту контрольованої речовини – технологічний процес, де буде використовуватися така речовина*;
  • для імпорту виробів та обладнання – найменування, тип та характер;  
  • цільове призначення використання контрольованої речовини або товарів та обладнання, що їх містять.

Звертаємо увагу: контрольовані речовини можуть бути присутніми в товарах як окремі речовини (наприклад R-134a, R-32, R-125 тощо) або як суміші, що містять озоноруйнівні речовини чи фторовані парникові гази, перелік яких визначено Законом України «Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами» (наприклад R-410А, R-452А, R-507А  тощо).

Приклади наведення інформації реквізиту 181 Заявки

І варіант –імпорт контрольованої речовини.

  • «181. Назва контрольованої речовини: R-134а;
  • повний хімічний склад контрольованої речовини: CF3CH2F або 1,1,1,2-тетрафторетан;
  • стан контрольованої речовини: первинна речовина;
  • технологічний процес, де буде використовуватися така речовина: -* ;
  • цільове призначення використання контрольованої речовини - заправка, дозаправка обладнання під час обслуговування або ремонту (сервіс)».

ІІ варіант – імпорт обладнання для кондиціонування повітря.

  • «181. Назва контрольованої речовини: R-410А;
  • повний хімічний склад контрольованої речовини: суміш R-32 та R-125 (CH2F2+C2HF5);
  • стан контрольованої речовини: первинна;
  • найменування, тип та характер обладнання: кондиціонер ХХХХ, побутові кондиціонери повітря, спліт-система;  
  • цільове призначення використання: кондиціонування повітря в житлових приміщеннях».

Звертаємо увагу: * інформація про технологічний процес, де буде використовуватись контрольована речовина, наводиться у разі імпорту контрольованих речовин для виробництва, зокрема екструдованого пінополістиролу і поліуретану (необхідно вказати: жорсткий спінений поліуретан або спінений полімер, що наносять напилюванням, або спінені полімери типу «Іntegral skin» і гнучкі спінені полімери, одержані формуванням, тощо), використання в якості технологічних агентів, використання в якості розчинників тощо.

Додатково повідомляємо, що на офіційному вебсайті Міндовкілля розміщено відповіді на поширені запитання, що стосуються імпорту/експорту контрольованих речовин.

Мінекономіки


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали