• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Що таке перевищення? Та його вплив на визначення суми реєстраційного ліміту

22.07.2019 857 0 1

Останнім часом тема адміністрування податку на додану вартість, у т.ч. тема електронного адміністрування не втрачає своєї актуальності та викликає безліч запитань з боку платників податків.

Насамперед зауважимо, що реєстрація податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних, включаючи зведені податкові накладні – це обов’язок, який є невід’ємною частиною процесу функціонування системи електронного адміністрування ПДВ та покладений в основу формули для розрахунку реєстраційної суми ПДВ, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Почнемо з того, що є найбільш актуальним питанням для обговорення на сьогоднішній день. Таким питанням зараз, без сумніву, залишається виникнення такого показника реєстраційної формули, як загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (скорочено - ∑Перевищ).

На перший погляд, для деяких платників, виникнення такого перевищення начебто жодним чином не впливає на господарську діяльність, оскільки при великих об’ємах діяльності такі суми не в значній мірі впливають на реєстраційний ліміт, та, з точки зору платника, не призводить до порушення норм податкового законодавства.

Однак, в більшості випадків, такий показник відіграє все ж таки неабияку роль, оскільки, до прикладу, зменшення реєстраційного ліміту і, як наслідок недостатність реєстраційної суми для реєстрації таким платником податкових накладних, зумовлює постійну необхідність здійснювати поповнення платниками власного електронного рахунку.

То, що ж може спричинити виникнення такого показника як ∑Перевищ?

Основними причинами виникнення розбіжностей між задекларованими показниками податкових зобов’язань та даними ЄРПН можуть бути:

  • відсутність реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування;
  • виписка та відображення в податковій звітності помилкових податкових накладних та розрахунків коригування;
  • відображення заблокованих податкових накладних та розрахунків коригування у звітності;
  • помилки платників при включенні до декларації з ПДВ розрахунків коригування на зменшення/збільшення податкових зобов’язань з ПДВ, зареєстрованих із запізненням.

Варто нагадати, що ігнорування з боку платників, показника ∑Перевищ в реєстраційній формулі, у відповідності до вимог податкового законодавства є підставою для проведення податковими органами контрольно-перевірочних заходів із відповідним застосуванням до платника штрафних санкцій згідно статті 1201 Податкового кодексу.

Що ж стосується відображення податкових накладних в податковій звітності без їх реєстрації в ЄРПН, наведемо один приклад.

Платником подано уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість за попередні періоди у зв’язку із самостійним виправленням помилок, відповідно до якого збільшено суму податкового зобов’язання до сплати. Проте, на момент подання такого розрахунку податкові накладні/розрахунки коригування залишились незареєстрованимив ЄРПН. За таких умов, звісно ж, виникає показник ∑Перевищ, який впливає на зменшення ліміту для реєстрації податкових накладних, адже виникає розбіжність між задекларованими показниками податкових зобов’язань та даними ЄРПН.

Крім того, слушно згадати, що у декларації за червень 2018 року платники ПДВ повинні були відобразити в таблицях 1.1 та 1.2 додатку 5 Декларації, всі податкові накладні та розрахунки коригування, які не були зареєстровані в ЄРПН на дату подання цієї декларації. Тобто навести суми ПДВ із показника ∑Перевищ, саме за незареєстрованими податковими накладними/розрахунками коригування й отримати можливість скористатися нормою п.2001.9 Податкового кодексу, що дало б змогу платнику «вирівняти» свій реєстраційний ліміт для виписки податкових накладних.

Необхідно наголосити, що показник ∑Перевищ розраховується виключно на підставі даних податкової звітності з ПДВ та ЄРПН, а отже, підстави, які призвели до виникнення такого показника, підлягають аналізу у контролюючому органі за місцем податкового обліку.

В завершення,  нагадаємо, що в ІТС «Електронний кабінет» платникам в режимі реального часу надано доступ до сервісів системи електронного адміністрування ПДВ, зокрема до таких сервісів, як «Інформація про суму перевищення».

http://officevp.sfs.gov.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали