Внаслідок оновлення законодавства та зміни підходів у сфері праці, спричинених повномасштабною війною, в Україні зростає кількість жінок, які подаються на вакансії в галузях, де традиційно переважали чоловіки. Йдеться, зокрема, про важку промисловість, логістику, будівництво та технічні спеціальності.
Про це повідомила народна депутатка від «Слуги Народу», голова Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
«В Україні усунуто викривлення в трудовому законодавстві щодо працевлаштування жінок. Скасовані заборони на роботу в певних галузях, оскільки війна диктує нам нові підходи до ринку праці. Коли чоловіки воюють на фронті, їхні робочі місця доводиться займати жінками. Відтепер жінка може працювати у важких галузях, де раніше її участь була заборонена – наприклад, у шахтах чи на транспорті», – зазначила народна депутатка.
Утім, за словами Третьякової, важливо, щоб така зайнятість відбувалася добровільно. Якщо жінка перебуває в стані материнства, вона має право на полегшені умови праці.
«Захищається не просто жінка, а її стан материнства. Це найкраща практика Європейського Союзу та Міжнародної організації праці. З одного боку, ми відкрили можливість працювати на посадах, які раніше були закриті для жінок, але водночас забезпечили їхнє право на захист. Якщо жінка годує дитину або вагітна, вона має право на переведення на легшу роботу», – пояснила Галина Третьякова.
Окрему увагу парламентарка звернула на проблему пенсійного розриву між чоловіками й жінками, який напряму пов’язаний із нерівністю в оплаті праці.
«Хоча жінки живуть у середньому на 7–8 років довше, їхні пенсії значно менші, оскільки мають менші зарплати, частіше випадають з ринку праці через вагітність і догляд за дитиною. Саме тому ми наполягаємо: держава повинна сплачувати ЄСВ за жінку в період народження дитини. Це справедливий підхід, який напряму впливає на розмір пенсії», – наголосила Галина Третьякова.
Справжні зміни, акцентувала вона, можливі лише тоді, коли роботодавці перестануть сприймати жінку як «ризик» і почнуть бачити в ній рівного професіонала.
«Сьогодні бізнес часто обирає чоловіків, бо не хоче мати справу з декретною відпусткою, лікарняними, облаштуванням місць для годування дитини. Але ми повинні змінювати цю культуру. Гендерна рівність – це не лише про справедливість, а й про продуктивність та людську гідність», – підсумувала Галина Третьякова.
«Слуга Народу»