Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Які професії в Україні зникають, а які з'являються?

26.03.2019

У Центральному апараті Держслужби зайнятості зазначають, що за останні 2-3 роки на українському ринку праці з’явилося понад 50 професій. Найбільше змін відбулося в сферах охорони здоров’я, будівництва та енергетики. Також нові спеціальності з’явилися в освіті, хімічній і гірничодобувній промисловості. EtCetera з’ясовував, чому і як змінюється ринок праці в Україні.

КУДИ БІЛЬШЕ? За даними Державної служби зайнятості, відносно недавно на українському ринку праці з’явилися професії інженера-консультанта і монтажника інженерних систем будівель. Класифікатор професій також поповнився медичними спеціальностями, такими як лікар внутрішньої медицини, ерготерапевт, фізичний терапевт, лікар-хірург пластичний.

ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЯ? Нові професії виникають в нових напрямках або таких, які раніше в нашій країні не поширювалися, наприклад, в альтернативній енергетиці. Коли відновлювальній енергії в Україні почали приділяти більше уваги, а кількість приватних сонячних електростанцій почала щорічно збільшуватися в 1,5-2 рази, галузь відчула потребу в кадрах. І кваліфікація цих кадрів повинна була відповідати впроваджуваним технологіям. Це не означає, що раніше роботу з обслуговування сонячних електростанцій ніхто не здійснював. Просто тепер такі фахівці отримали свої імена: майстер монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики, а також електромонтер з ремонту та обслуговування сонячних електроустановок.

З українською медициною – інша історія. Тут нові спеціальності з’явилися в результаті реформи системи охорони здоров’я і наближення медичних спеціальностей до світових професійних стандартів. І найчастіше це саме нові професії, які вимагають додаткового навчання. Це, наприклад, парамедик, медичний директор, екстрений медичний технік, інструктор з надання першої допомоги, інструктор з надання догоспітальної допомоги та інші.

У галузі освіти – теж реформаторське поповнення. Україна взяла курс на навчання протягом життя, а це вимагає нових методик викладання і нових назв для фахівців, які навчають дорослих. Так з’явилася професія андрогога.

МИ ЇХ ВТРАЧАЄМО. Але списки професій в Україні і світі не тільки поповнюються новими назвами, а й позбуваються тих, які вже не мають реального застосування на ринку праці. За словами в.о. голови Державної служби зайнятості Валерія Ярошенка, кожні два роки в світі зникає близько 50 професій, що стає серйозним випробуванням для ринку праці. Справа в тому, що в результаті реформ і зміни галузей економіки люди, чиї навички раніше були необхідні, залишаються без роботи. Вони вимагають додаткового соціального захисту і підтримки, витрат на навчання і часу на пошук нової роботи.

ЦЕ НЕ ПРОБЛЕМА. Сьогодні в Національному класифікаторі професій близько 9 тис. найменувань. І цей список щорічно коригується – це природний процес, який показує, що економіка змінюється, а разом з нею змінюються і запити суспільства.

Фахівці з профорієнтації говорять, що в цілому до зникнення більше схильні лінійні професії, де люди працюють за чітко заданим алгоритмом. Це, наприклад, брокери, бухгалтери, касири, нотаріуси, юрисконсульти і частково медики. Причина цього – в автоматизації виробництва і роботизації дедалі більшої кількості напрямків. У підсумку все, що не вимагає креативу, фантазії і емоційного реагування, виконуватимуть машини. А людям залишаться професії, де людяність – один з ключових параметрів успіху: виховання дітей, сфера соціального захисту, мистецтво, частково – медицина і наука.

УКРАЇНСЬКИЙ ПРОГНОЗ. У довгостроковій перспективі для українського ринку праці будуть актуальні професії педагога, інженера, проектувальника, маркетолога. Все менше будуть вимагатися копірайтери, фінансисти, юристи. А вже зараз ринок відчуває кадровий голод в таких напрямках, як бізнес-консультування, неймінг (створення гасел і брендів), криптовалютні консультанти, оператори дронів і аналітики даних.

За даними рекрутингового агентства PowerPactHRConsulting, в Україні зростає потреба в бізнес-тренерах, бренд-менеджерах, SEO-фахівцях, контент-менеджерах, WEB-дизайнерах і PR-фахівцях. А з приходом на український ринок промислових іноземних компаній і в зв’язку з активним будівництвом постійно збільшується попит на інженерів і архітекторів, які володіють сучасними технологіями та іноземними мовами.

etcetera.media

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали