• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Які професії в Україні зникають, а які з'являються?

26.03.2019 425 0 0

Таблиця 5 нової форми № Д4: враховуємо зміни до Класифікатора професій

Зміна № 8 до класифікатора професій ДК 003:2010


У Центральному апараті Держслужби зайнятості зазначають, що за останні 2-3 роки на українському ринку праці з’явилося понад 50 професій. Найбільше змін відбулося в сферах охорони здоров’я, будівництва та енергетики. Також нові спеціальності з’явилися в освіті, хімічній і гірничодобувній промисловості. EtCetera з’ясовував, чому і як змінюється ринок праці в Україні.

КУДИ БІЛЬШЕ? За даними Державної служби зайнятості, відносно недавно на українському ринку праці з’явилися професії інженера-консультанта і монтажника інженерних систем будівель. Класифікатор професій також поповнився медичними спеціальностями, такими як лікар внутрішньої медицини, ерготерапевт, фізичний терапевт, лікар-хірург пластичний.

ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЯ? Нові професії виникають в нових напрямках або таких, які раніше в нашій країні не поширювалися, наприклад, в альтернативній енергетиці. Коли відновлювальній енергії в Україні почали приділяти більше уваги, а кількість приватних сонячних електростанцій почала щорічно збільшуватися в 1,5-2 рази, галузь відчула потребу в кадрах. І кваліфікація цих кадрів повинна була відповідати впроваджуваним технологіям. Це не означає, що раніше роботу з обслуговування сонячних електростанцій ніхто не здійснював. Просто тепер такі фахівці отримали свої імена: майстер монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики, а також електромонтер з ремонту та обслуговування сонячних електроустановок.

З українською медициною – інша історія. Тут нові спеціальності з’явилися в результаті реформи системи охорони здоров’я і наближення медичних спеціальностей до світових професійних стандартів. І найчастіше це саме нові професії, які вимагають додаткового навчання. Це, наприклад, парамедик, медичний директор, екстрений медичний технік, інструктор з надання першої допомоги, інструктор з надання догоспітальної допомоги та інші.

У галузі освіти – теж реформаторське поповнення. Україна взяла курс на навчання протягом життя, а це вимагає нових методик викладання і нових назв для фахівців, які навчають дорослих. Так з’явилася професія андрогога.

МИ ЇХ ВТРАЧАЄМО. Але списки професій в Україні і світі не тільки поповнюються новими назвами, а й позбуваються тих, які вже не мають реального застосування на ринку праці. За словами в.о. голови Державної служби зайнятості Валерія Ярошенка, кожні два роки в світі зникає близько 50 професій, що стає серйозним випробуванням для ринку праці. Справа в тому, що в результаті реформ і зміни галузей економіки люди, чиї навички раніше були необхідні, залишаються без роботи. Вони вимагають додаткового соціального захисту і підтримки, витрат на навчання і часу на пошук нової роботи.

ЦЕ НЕ ПРОБЛЕМА. Сьогодні в Національному класифікаторі професій близько 9 тис. найменувань. І цей список щорічно коригується – це природний процес, який показує, що економіка змінюється, а разом з нею змінюються і запити суспільства.

Фахівці з профорієнтації говорять, що в цілому до зникнення більше схильні лінійні професії, де люди працюють за чітко заданим алгоритмом. Це, наприклад, брокери, бухгалтери, касири, нотаріуси, юрисконсульти і частково медики. Причина цього – в автоматизації виробництва і роботизації дедалі більшої кількості напрямків. У підсумку все, що не вимагає креативу, фантазії і емоційного реагування, виконуватимуть машини. А людям залишаться професії, де людяність – один з ключових параметрів успіху: виховання дітей, сфера соціального захисту, мистецтво, частково – медицина і наука.

УКРАЇНСЬКИЙ ПРОГНОЗ. У довгостроковій перспективі для українського ринку праці будуть актуальні професії педагога, інженера, проектувальника, маркетолога. Все менше будуть вимагатися копірайтери, фінансисти, юристи. А вже зараз ринок відчуває кадровий голод в таких напрямках, як бізнес-консультування, неймінг (створення гасел і брендів), криптовалютні консультанти, оператори дронів і аналітики даних.

За даними рекрутингового агентства PowerPactHRConsulting, в Україні зростає потреба в бізнес-тренерах, бренд-менеджерах, SEO-фахівцях, контент-менеджерах, WEB-дизайнерах і PR-фахівцях. А з приходом на український ринок промислових іноземних компаній і в зв’язку з активним будівництвом постійно збільшується попит на інженерів і архітекторів, які володіють сучасними технологіями та іноземними мовами.

etcetera.media

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали