У ч. 2 ст. 10 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145) йдеться про складники та рівні освіти.
Зокрема, передбачено такі рівні освіти:
Тобто в розумінні п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543 право на відстрочку мають особи, які навчаються починаючи з першого (початкового) рівня професійної (професійно-технічної) освіти і послідовно аж до третього (освітньо-наукового / освітньо-творчого) рівня вищої освіти.
Наприклад, якщо військовозобов’язаний вступає на фахову передвищу освіту та має вже третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти, то він може оформити відстрочку від призову на військову службу. Проте в разі наявності у військовозобов’язаного, наприклад, базової середньої освіти, вступ на фахову передвищу освіту не гарантує надання такої відстрочки.
Отже, маємо розуміти, що у військовозобов’язаного буде підстава для відстрочки, якщо він послідовно здобуває освіту від пункту 5 до пункту 12, не маючи наступного освітнього рівня.
Щодо докторантури, то вона належить до третього (освітньо-наукового / освітньо-творчого) рівня вищої освіти разом із кандидатами наук і докторами філософії. І навчання в ній можливе після навчання в аспірантурі та отримання диплома кандидата наук або доктора філософії. Порядок присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук затверджено постановою КМУ від 17.11.2021 № 1197. Відповідно до п. 6 цього Порядку здобувач такого наукового степеня повинен мати, зокрема, ступінь доктора філософії (кандидата наук).
Інтернатура відповідно до Положення про інтернатуру, затвердженого наказом МОЗ від 22.06.2021 № 1254, - це здобуття випускником вищого медичного навчального закладу практичних навичок. Тобто це послідовний етап входження випускника в лікувальну (фармацевтичну) практику.
Детальніше про порядок оформлення відстрочки від призову під час мобілізації читайте у статті «Відстрочка від призову на військову службу: порядок оформлення на практиці».