Збіг щорічної відпустки з мобілізацією працівника
Практична ситуація
Працівника мобілізували під час щорічної відпустки. Чи потрібно переносити дні відпустки, які збіглися з призовом на військову службу під час мобілізації, на інший період? Чи має право підприємство провести відрахування із заробітку працівника суми відпусткових у зв’язку з перенесенням частини відпустки?
На сьогодні за працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на строк служби зберігаються місце роботи та посада на підприємстві, у фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі та у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову (ст. 119 КЗпП).
Нагадаємо, що з 19.07.2022 у зв’язку з набуттям чинності Законом від 01.07.2022 № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» роботодавець зобов’язаний увільнити працівника від роботи на час проходження військової служби до дня фактичної демобілізації лише зі збереженням місця роботи та посади й не повинен зберігати за ним середнього заробітку. Проте підприємство має право зберегти за працівником середній заробіток за власні кошти.
Водночас згідно з п. 2 ч. 2 ст. 11 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) щорічна відпустка повинна бути перенесена, зокрема, у разі виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати.
Отже, якщо роботодавець за власні кошти не зберігає за мобілізованим працівником середньої зарплати, а лише увільняє його від роботи зі збереженням місця роботи та посади, підстав для перенесення щорічної відпустки немає. Але якщо роботодавець увільняє працівника на період мобілізації зі збереженням за ним середнього заробітку за кошти підприємства, то щорічна відпустка має бути перенесена на період після його демобілізації.
Щодо відрахування відпусткових із заробітку працівника у зв’язку з перенесенням частини відпустки, то вичерпний перелік випадків відрахування із заробітної плати передбачений ст. 22 Закону № 504. Зокрема, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону № 504 відрахування із зарплати не проводиться, якщо працівник звільняється з роботи у зв’язку з призовом на військову службу. Проте в разі призову на військову службу під час мобілізації працівника не звільняють, а увільняють від роботи. Тож законодавчих підстав для проведення відрахувань відпусткових із заробітку працівника немає.
Коментарі до матеріалу