Як визначити належність підприємства до критичної інфраструктури?
Практична ситуація
Законодавством передбачено, що в період дії воєнного стану роботодавець має право відмовити працівнику в наданні відпустки, якщо цей працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Які підприємства вважаються такими, що належать до критичної інфраструктури, у цьому разі?
Дійсно, згідно із ч. 2 ст. 12 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) в період воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім декретної відпустки та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років), якщо такого працівника залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Визначення поняття критичної інфраструктури міститься в п. 13 ст. 1 Закону від 16.11.2021 № 1882-IX «Про критичну інфраструктуру» (далі – Закон № 1882). А саме: об’єкти критичної інфраструктури – це об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам. Зауважимо, що цей Закон регулює відносини у сфері функціонування та захисту критичної інфраструктури в цілому та її об’єктів у мирний час.
А особливості захисту та правового режиму об’єктів критичної інфраструктури в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, особливого періоду визначаються Законами від 20.10.1998 № 194-XIV «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період», від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», від 16.03.2000 № 1550-III «Про правовий режим надзвичайного стану» та від 06.12.1991 № 1932-XII «Про оборону України». Оскільки в цих документах немає визначення об’єктів критичної інфраструктури, можемо застосовувати визначення цього поняття за аналогією.
Так, згідно з абзацом першим ч. 1 ст. 8 Закону № 1882 підприємства (об’єкти) відносяться до критичної інфраструктури в порядку, установленому КМУ. Об’єкти вважаються віднесеними до об’єктів критичної інфраструктури, якщо їх включено до відповідного Реєстру згідно з Порядком ведення Реєстру об’єктів критичної інфраструктури, включення таких об’єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, затвердженим постановою КМУ від 28.04.2023 № 415 (далі – Порядок № 415).
Звертаємо увагу: хоча Порядок № 415 прийнято на виконання вимог Закону № 1882, у ньому йдеться не тільки про мирний час, але і про воєнний стан. |
Також абзацами другим і третім ч. 1 ст. 8 Закону № 1882 передбачено, що:
- банки, інші об’єкти, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Нацбанк, платіжні організації, учасники платіжних систем, оператори послуг платіжної інфраструктури відносяться до критичної інфраструктури в порядку, установленому Нацбанком;
- об’єкти, що провадять діяльність на ринках послуг, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснюють державні органи, – в порядку, установленому такими держорганами.
Тому вважаємо, що підприємства, установи та організації належать до критичної інфраструктури, якщо:
- їх унесено до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури на підставі Порядку № 415;
- вони отримали відповідний статус згідно з Порядком та критеріями визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затвердженим постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.
Коментарі до матеріалу