Норми тривалості робочого часу – 2025
Норми тривалості робочого часу в останні роки розраховують, зважаючи на воєнний стан, строк дії якого на разі продовжено до 08.02.2025 (відповідний Указ Президента затверджено Законом від 29.10.2024 № 4024-ІХ ). Розраховані норми тривалості робочого часу в умовах воєнного стану – далі у статті.
Як розраховувати норми тривалості робочого часу, якщо воєнний стан триватиме протягом усього 2025 року?
Під час дії воєнного стану трудові відносини (до яких належать також норми робочого часу) мають свої особливості, визначені Законом від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136. Цей Закон діятиме протягом усього воєнного стану та втратить свою чинність із дня його припинення або скасування, крім окремих пунктів, які не стосуються регулювання питань робочого часу.
Згідно з ч. 6 ст. 6 Закону № 2136 у період воєнного стану, зокрема, не застосовуються норми щодо:
- тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів (ст. 53 КЗпП);
- обмежень перевищення надурочних годин (ч. 1 ст. 65 КЗпП);
- перенесення вихідних та робочих днів (ч. 3 ст. 67 КЗпП);
- визначення святкових/неробочих (далі – святкові) днів (ст. 73 КЗпП).
Це означає, що під час дії воєнного стану тривалість роботи напередодні святкових, вихідних днів не скорочується на одну годину за будь-якого робочого тижня.
Також у цей період вихідні дні, які збіглися зі святковими, не підлягають перенесенню на наступний після святкового день. Ця норма також стосується робочих днів, які з метою створення сприятливих умов для використання святкових днів, а також раціонального використання робочого часу в мирний період могли бути перенесені. Утім, на підставі ст. 91 КЗпП і в період воєнного стану роботодавці за потреби та власним коштом можуть установлювати працівникам додаткові вихідні дні.
Зауважимо, що в період воєнного стану такого поняття, як «святкові дні» (у розумінні вільних від роботи днів), немає. Отже, у визначені ст. 73 КЗпП «святкові» дні працівники працюють, як у робочі дні, а для обчислення робочого часу ці дні враховуються як календарні дні, на які вони припадають (як робочі або як вихідні).
Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Утім, у колдоговорі підприємства можуть установлювати меншу норму тривалості робочого часу.
Для працівників (крім неповнолітніх), зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), зазначена тривалість може бути збільшена до 60 годин на тиждень (ч. 1 ст. 6 Закону № 2136). Ця норма є правом роботодавця і не передбачає встановлення такої тривалості для всіх в обов’язковому порядку.
Нагадаємо, що об’єктами критичної інфраструктури відповідно до п. 13 ст. 1 Закону від 16.11.2021 № 1882-IX «Про критичну інфраструктуру» є об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам. Для працівників цих об’єктів, яким згідно із законодавством установлюється скорочена тривалість робочого часу (в т. ч. лікарі, вчителі, працівники на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці та ін.), тривалість робочого часу в період дії воєнного стану не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Відповідний (5-денний або 6-денний) робочий тиждень установлюється лише роботодавцем, без узгодження цього питання з профспілкою чи місцевою радою (ч. 3 ст. 6 Закону № 2136). Зауважимо, що в період дії воєнного стану зберігає чинність норма ч. 2 ст. 52 КЗпП, тому тривалість щоденної роботи за 6-денного робочого тижня з одним вихідним у неділю не може перевищувати 7 годин за тижневої норми 40 годин.
Норми тривалості робочого часу за 5-денного та 6-денного робочого тижня наведено у зразках 1, 2).
Зразок 1
<...> Норми тривалості робочого часу, якщо воєнний стан триватиме протягом 2025 року (5-денний робочий тиждень з двома вихідними в суботу та неділю)(днів)
<...> |
Зразок 2
<...> Норми тривалості робочого часу, якщо воєнний стан триватиме протягом 2025 року(6-денний робочий тиждень з одним вихідним у неділю)(днів)
<...> |
Як розраховувати норми тривалості робочого часу, якщо воєнний стан буде скасовано?
Норми тривалості робочого часу:
- за січень 2025 року мають визначатися з урахуванням особливостей воєнного стану (тобто без святкових днів);.
- за лютий 2025 року (точніше, за період до 8 лютого) також з урахуванням воєнного стану. Проте, як у мирний час, так і в період воєнного стану в лютому немає святкових днів, тому норма тривалості робочого часу за будь-яких умов буде однаковою (див. зразок 3).
Подальші місяці (якщо норми тривалості робочого часу на підприємстві розраховуються на рік наперед) поки що обчислюємо без урахування періоду воєнного стану. Тобто застосовуємо загальні правила розрахунку тривалості робочого часу, як діють у мирний час згідно з КЗпП.
Зразок 3
<...>
<...> |
Норми тривалості робочого часу в мирний час
Нормальна тривалість робочого часу працівників в мирний час не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50 КЗпП).
Скорочена тривалість робочого часу для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) становить 24 години на тиждень, а для осіб віком від 16 до 18 років, як і для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці – не більше 36 годин на тиждень (крім того, законодавством установлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (лікарів, учителів та інших) (ст. 51 КЗпП).
Питання щодо встановлення 5-денного чи 6-денного робочого тижня віднесено до компетенції роботодавця – він має приймати таке рішення спільно із профспілкою (профспілковим представником) з урахуванням специфіки роботи підприємства, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою радою (ч. 3 ст. 52 КЗпП).
Як правило, для працівників установлюється 5-денний робочий тиждень із двома вихідними днями. За 5-денного робочого тижня тривалість щоденної роботи (зміни) визначається ПВТР або графіками змінності, які затверджує роботодавець за погодженням із профспілкою з дотриманням установленої тривалості робочого тижня. На тих підприємствах, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження 5-денного робочого тижня є недоцільним, установлюється 6-денний робочий тиждень з одним вихідним днем.
Під час розрахунку норми тривалості робочого часу напередодні святкових днів тривалість роботи працівників, крім осіб, зазначених у ст. 51 КЗпП, скорочується на одну годину як за 5-денного, так і за 6-денного робочого тижня (напередодні вихідних днів тривалість роботи за 6-денного робочого тижня не може перевищувати 5 годин) (ст. 53 КЗпП).
Далі наведемо дати, коли за умови мирного часу у зв’язку зі святковими днями скорочується тривалість роботи на годину та переносяться робочі дні.
Скороченими днями за 5-денного робочого тижня будуть:
- 7 березня;
- 30 квітня;
- 7 травня;
- 27 червня;
- 14 липня;
- 30 вересня;
- 24 та 31 грудня.
Скороченими днями за 6-денного робочого тижня будуть:
- 7 березня;
- 19 та 30 квітня;
- 7 травня;
- 7 та 27 червня;
- 14 липня;
- 23 серпня;
- 30 вересня;
- 24 та 31 грудня.
У разі якщо святковий день збігається з вихідним, вихідний день переноситься на наступний після святкового. Перенесенню підлягають вихідні дні, установлені для підприємства (ч. 3 ст. 67 КЗпП).
Перенесенню за 5-денного робочого тижня підлягають:
- 10 березня;
- 21 квітня;
- 9 та 30 червня;
- 25 серпня.
Перенесенню за 6-денного робочого тижня підлягають:
- 10 березня;
- 21 квітня;
- 25 серпня.
Стаття 73 КЗпП установлює такі святкові дні:
- 8 березня – Міжнародний жіночий день;
- 20 квітня – Великдень;
- 1 травня – День праці;
- 8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом;
- 8 червня – Трійця;
- 28 червня – День Конституції;
- 15 липня – День Української Державності;
- 24 серпня – День захисників і захисниць;
- 25 грудня – Різдво Христове.
Тобто враховується лише 10 святкових днів (без 1 січня – свята Нового року).
Норми тривалості робочого часу, якщо воєнний стан буде продовжено лише до 8 лютого 2025 року, наведено у зразках 4 та 5.
Зразок 4
<...> Норми тривалості робочого часу з урахуванням продовження воєнного стану до 8 лютого 2025 р. (5-денний робочий тиждень з двома вихідними в суботу та неділю)(днів)
Норми тривалості робочого часу з урахуванням продовження воєнного стану до 8 лютого 2025 р. (6-денний робочий тиждень з одним вихідним у неділю)(дні)
<...> |
Коментарі до матеріалу