Хоча звання «Мати-героїня» є державною нагородою, законодавство України не передбачає обов’язкових пільг від роботодавців для жінок, які його отримали. Проте такі жінки мають право на одноразову виплату, можуть отримати соціальну податкову пільгу, право на дострокову пенсію, а також додаткову соціальну відпустку. Що ж вимагається від роботодавців, якщо їхня працівниця надала копію посвідчення про почесне звання «Мати-героїня», читайте у статті.
Почесне звання «Мати-героїня» як один із видів державної нагороди України передбачене Законом від 16.03.2000 № 1549-III «Про державні нагороди України», а умови та порядок – Положенням про почесні звання України, затвердженим Указом Президента від 29.06.2001 № 476/2001 «Про почесні звання України» (далі – Положення № 476).
Зокрема, почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до 8-річного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі усиновлених, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їхніх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей (п. 9 Положення № 476).
Оскільки почесне звання є державною нагородою, його присвоєння провадиться указом Президента України. Особі, удостоєній почесного звання, вручається нагрудний знак і посвідчення встановленого зразка.
Порядок представлення до присвоєння почесних звань викладено в розділі ІІІ Положення № 476. Зокрема, висунення кандидатури здійснюється за місцем роботи особи, у трудовому колективі установи, організації, підприємства. Якщо жінка не працює, то її висунення може проводити орган місцевого самоврядування.
Клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», що порушується органом місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого звання, розглядається місцевою державною адміністрацією протягом місяця з дати надходження такої заяви.
Щоб оформити почесне звання «Мати-героїня», слід подати роботодавцеві або органу місцевого самоврядування такі документи:
Трудовим законодавством не передбачено надання роботодавцями якихось пільг жінкам, яким присвоєно почесне звання «Мати-героїня».
Проте за бажання роботодавець має право застосувати певні заохочення. Зокрема, колективним договором можуть бути передбачені окремі пільги чи матеріальні виплати для працівниці з таким статусом.
Звісно, мати-героїня має право на додаткову соціальну відпустку як один із батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, тривалістю 10 календарних днів (ст. 19 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).
Крім того, статус матері-героїні надає право на дострокове призначення пенсії за віком. Жінка, які народила п’ятьох або більше дітей та виховала їх до шестирічного віку, має право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу (ст. 115 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). За вибором матері, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років.
А ще така жінка має право на податкову соціальну пільгу (як один із батьків – платників податку, що утримує двох або більше дітей віком до 18 років) у розмірі 100 % суми пільги, визначеної пп. 169.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК), що у 2024 році становить 1 514,00 грн, у розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2 ПК).
Дізнавшись про присвоєння працівниці такого почесного звання, роботодавець має:
Жінка, якій присвоєно почесне звання «Мати-героїня», має право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установленого на 1 січня року, в якому присвоєно почесне звання відповідно до Указу № 476.
Згідно з п. 4 постанови КМУ від 28.02.2011 № 268 «Про виплату одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», та одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» (далі – Постанова № 268) для отримання винагороди жінка, якій присвоєно таке почесне звання, подає до органу соціального захисту за місцем реєстрації такі документи:
Заяву з необхідними документами також можна надіслати поштою або в електронній формі через офіційний вебсайт Мінсоцполітики, згідно з вимогами п. 4 Постанови № 268.
Заяву про виплату допомоги можна подати до сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг, які передають її протягом трьох робочих днів відповідному органу соціального захисту населення.