Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

«Мати-героїня»: пільги, виплати та компенсації на виробництві

17.10.2024 402 0 0

Хоча звання «Мати-героїня» є державною нагородою, законодавство України не передбачає обов’язкових пільг від роботодавців для жінок, які його отримали. Проте такі жінки мають право на одноразову виплату, можуть отримати соціальну податкову пільгу, право на дострокову пенсію, а також додаткову соціальну відпустку. Що ж вимагається від роботодавців, якщо їхня працівниця надала копію посвідчення про почесне звання «Мати-героїня», читайте у статті.


Запитання – відповіді

Хто має право на отримання статусу матері-героїні?

Почесне звання «Мати-героїня» як один із видів державної нагороди України передбачене Законом від 16.03.2000 № 1549-III «Про державні нагороди України», а умови та порядок – Положенням про почесні звання України, затвердженим Указом Президента від 29.06.2001 № 476/2001 «Про почесні звання України» (далі – Положення № 476).

Зокрема, почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до 8-річного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі усиновлених, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їхніх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей (п. 9 Положення № 476).

Оскільки почесне звання є державною нагородою, його присвоєння провадиться указом Президента України. Особі, удостоєній почесного звання, вручається нагрудний знак і посвідчення встановленого зразка.

Як присвоюється почесне звання «Мати-героїня»?

Порядок представлення до присвоєння почесних звань викладено в розділі ІІІ Положення № 476. Зокрема, висунення кандидатури здійснюється за місцем роботи особи, у трудовому колективі установи, організації, підприємства. Якщо жінка не працює, то її висунення може проводити орган місцевого самоврядування.

Клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», що порушується органом місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого звання, розглядається місцевою державною адміністрацією протягом місяця з дати надходження такої заяви.

Щоб оформити почесне звання «Мати-героїня», слід подати роботодавцеві або органу місцевого самоврядування такі документи:

  1. Заява.
  2. Копія паспорта громадянина України.
  3. Копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах.
  4. Копії свідоцтв про народження дітей.
  5. Копії документів про освіту дітей.
  6. Характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо).
  7. Документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ.
  8. Довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років.
  9. Копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей (за наявності та за бажанням матері).

Що має врахувати роботодавець, якщо працівниця є матір’ю-героїнею?

Трудовим законодавством не передбачено надання роботодавцями якихось пільг жінкам, яким присвоєно почесне звання «Мати-героїня».

Проте за бажання роботодавець має право застосувати певні заохочення. Зокрема, колективним договором можуть бути передбачені окремі пільги чи матеріальні виплати для працівниці з таким статусом.

Звісно, мати-героїня має право на додаткову соціальну відпустку як один із батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, тривалістю 10 календарних днів (ст. 19 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).

Крім того, статус матері-героїні надає право на дострокове призначення пенсії за віком. Жінка, які народила п’ятьох або більше дітей та виховала їх до шестирічного віку, має право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу (ст. 115 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). За вибором матері, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років.

А ще така жінка має право на податкову соціальну пільгу (як один із батьків – платників податку, що утримує двох або більше дітей віком до 18 років) у розмірі 100 % суми пільги, визначеної пп. 169.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК), що у 2024 році становить 1 514,00 грн, у розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2 ПК).

Що повинен зробити роботодавець у разі присвоєння працівниці почесного звання «Мати-героїня»?

Дізнавшись про присвоєння працівниці такого почесного звання, роботодавець має:

  1. отримати від неї копію відповідного документа. Це може бути Указ Президента України про присвоєння почесного звання «Мати-героїня»;
  2. долучити копію цього документа до особової справи працівниці та внести запис про нагородження до особової картки П-2. Хоча безпосередньо такої вимоги не встановлено, однак рекомендуємо це робити в розділі «Додаткові відомості», в якому зазначають, наприклад, про отримання урядових нагород тощо, і це буде додатковим свідченням для надання певних пільг матері-героїні;
  3. у разі звернення працівниці - зробити відповідний запис у паперовій трудовій книжці в розділі «Відомості про нагородження»;
  4. відсканувати цю сторінку та передати в ПФУ через кабінет страхувальника *pdf-файл кольорових сканів титульної сторінки та сторінки з новим записом, а також підстави (Указ Президента України чи посвідчення про почесне звання).

Які виплати передбачені для жінки, що має статус матері-героїні?

Жінка, якій присвоєно почесне звання «Мати-героїня», має право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установленого на 1 січня року, в якому присвоєно почесне звання відповідно до Указу № 476.

Згідно з п. 4 постанови КМУ від 28.02.2011 № 268 «Про виплату одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», та одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» (далі – Постанова № 268) для отримання винагороди жінка, якій присвоєно таке почесне звання, подає до органу соціального захисту за місцем реєстрації такі документи:

  • заяву про виплату винагороди із зазначенням способу виплати;
  • копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, місце реєстрації;
  • нотаріально засвідчений документ, що підтверджує право уповноваженого представника представляти жінку, якій присвоєно почесне звання (за потреби якщо документи подає уповноважена нею особа).

Заяву з необхідними документами також можна надіслати поштою або в електронній формі через офіційний вебсайт Мінсоцполітики, згідно з вимогами п. 4 Постанови № 268.

Заяву про виплату допомоги можна подати до сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг, які передають її протягом трьох робочих днів відповідному органу соціального захисту населення.

Висновок

  1. Почесне звання «Мати-героїня» надає жінкам певні соціальні гарантії та права, такі як одноразова грошова допомога, соціальна податкова пільга, право на дострокову пенсію та додаткову соціальну відпустку.
  2. Водночас трудове законодавство не зобов’язує роботодавців надавати жінкам з цим званням спеціальні привілегії (компенсації, пільги), залишаючи розв’язання цього питання на власний розсуд, передбачивши відповідні положення в колективних договорах.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Кадровик»

«КАДРОВИК» UTEKA.UA для інспекторів з кадрів, менеджерів персоналу, або ж начальник відділу кадрів, тобто в професійному житті пов’язані із роботою з кадрами, Розділ «КАДРОВИК» - саме для вас! Великий банк кадрових знань із щоденним оновленням, генератор рішень, який допоможе витрачати мінімум часу на вирішення задач.

4596 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали