• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи зберігається робоче місце за сезонним працівником, призваним на військову службу?


Працівника, який виконує на підприємстві сезонні роботи, призвали на строкову військову службу. Чи потрібно в такому випадку зберігати за ним робоче місце?


Так, потрібно. Пояснимо, як це зробити правильно.

Спочатку уточнимо, що сезонними вважаються роботи, які через кліматичні та природні умови виконуються не цілий рік, а певний період часу, що не перевищує 6 місяців (ст. 24 КЗпП; Указ Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.74 р. № 310 «Про умови роботи працівників і службовців, зайнятих на сезонних роботах»). Перелік сезонних робіт і сезонних галузей затверджено постановою КМУ від 28.03.97 р. № 278.

Як бачите, оформити трудовий договір із сезонним працівником можна тільки на строк до 6 місяців на рік. А якщо працівника в цей період призвуть на військову службу? Поки він повернеться – сезон закінчиться. Але звільнити його після закінчення сезону буде не можна, тому що є норма ч. 3 ст. 119 КЗпП.

Згідно із зазначеною нормою за особами, призваними на строкову військову службу, зберігаються робоче місце, посада та середній заробіток на строк до закінчення особливого періоду або до дня їх фактичного звільнення. При цьому не встановлено будь-яких відмінностей між правовим станом працівників, які оформлені за безстроковим або за строковим трудовим договором. Трудовий договір із сезонними працівниками є різновидом строкового трудового договору. Тому дана гарантія поширюється і на сезонних працівників.

Зазначимо, що й суди в подібних ситуаціях на боці працівників і у своїх рішеннях зазначають, що звільнення працівника у зв’язку із закінченням строкового трудового договору в період його військової служби є неправомірним (наприклад, див. рішення Червоноармійського районного суду Житомирської області від 21.07.15 р., ЄДРСР, реєстр. № 47306760).

Однак на практиці в роботодавця можуть виникнути складнощі. Адже ст. 391 КЗпП передбачено, що якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини не припинено і жодна зі сторін не вимагає їх припинення, договір уважається автоматично продовженим на невизначений строк.

Як учинити, щоб трудовий договір із сезонним працівником, якого призвали на військову службу, не став безстроковим?

Із цієї нестандартної ситуації є вихід. При оформленні трудового договору період його дії за угодою сторін може визначатися як конкретним строком, так і часом настання певної події (п. 7 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.92 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів»). Наприклад, такою подією може стати закінчення військової служби.

Рекомендуємо роботодавцю видати наказ (див. зразок) про увільнення співробітника від роботи на період військової служби зі збереженням за ним місця роботи та середнього заробітку, із подальшим звільненням у зв’язку із закінченням строку трудового договору. Тоді вимоги ст. 119 КЗпП будуть виконані.

Зразок

ТОВ «Малібу»

Наказ
від 20.05.17 р. № 13-П

м. Полтава

Про увільнення від виконання обов’язків
у зв’язку із призовом на строкову військову службу
та подальше звільнення Соломка В. С.

1. Соломка Василя Сергійовича, садівника, увільнити з 20 червня 2017 року від виконання обов’язків у зв’язку із призовом на строкову військову службу, зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на підставі ч. 3 ст. 119 КЗпП України.

2. Наступного дня після закінчення проходження Соломком В. С. строкової військової служби звільнити його з роботи у зв’язку із закінченням строку трудового договору на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП України.

Підстава: повістка Чернігівського МВК м. Чернігова від 24.03.17 р. № 110.

Директор    (підпис)    Т. М. Корж

З наказом ознайомлений:

20.05.17 р.    (підпис)    В. С. Соломко

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Чи зберігається робоче місце за сезонним працівником, призваним на військову службу?