• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Працівник вийшов на роботу після демобілізації: як розрахувати лікарняні?

Вера Богатова

18.05.2015 1704 0 0

У березні 2014 року на підприємстві були мобілізовані два співробітники, один з них демобілізувався і вийшов на роботу 16 грудня 2014 року, а другий – 11 березня 2015 року. Обидва вони в березні цього року захворіли. Чи оплачується їм лікарняний? Якщо оплачується, то як розрахувати суму допомоги з тимчасової непрацездатності, зважаючи на те, що в розрахунковому періоді вони були мобілізовані та отримували середню зарплату?

Усі працівники підприємства є застрахованими особами. Якщо лікарняний листок належним чином оформлений, він повинен бути оплачений. Не оплачується лікарняний листок тільки у випадках, наведених у ст. 23 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV у редакції Закону від 28.12.14 р. № 77-VIII (наприклад, якщо були отримані травми або якщо захворювання виникло при скоєнні злочину).

Суму лікарняних розраховують згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266), виходячи із середньої зарплати працівника в розрахунковому періоді. Розрахунковим періодом є останні шість календарних місяців, що передують місяцю захворювання, або фактично відпрацьовані місяці, якщо працівник відпрацював на підприємстві менше 6 місяців.

У вашому випадку обидва співробітники працюють на підприємстві більше 6 місяців (нагадаємо, що на час мобілізації за працівником зберігається робоче місце, йому виплачується середній заробіток). Обидва захворіли в березні. Отже, розрахунковий період – із 1 вересня 2014-го по 28 лютого 2015 року.

Середньоденна зарплата для нарахування лікарняних визначається таким чином: сумарний заробіток (дохід), нарахований за відпрацьований час у розрахунковому періоді, треба розділити на кількість відпрацьованих у цьому періоді робочих днів згідно із графіком роботи підприємства або працівника (п. 13, 14 Порядку № 1266).

Іншими словами, до розрахунку для нарахування лікарняних не включаються виплати, нараховані за невідпрацьований час. Тобто не включається середній заробіток, нарахований за час мобілізації працівника.

Як же розрахувати суму допомоги для другого працівника, який повернувся на підприємство тільки в березні? У розрахунковому періоді він не відпрацював жодного дня.

Прямої відповіді на це запитання Порядок № 1266 не дає. Проте для схожих випадків, коли в розрахунковому періоді працівник не мав заробітку з поважної причини (до таких законодавець відносить хворобу або відпустку по вагітності та пологах і по догляду за дитиною до 3 або 6 років), діє п. 10 Порядку № 1266. Середню зарплату розраховують виходячи з тарифної ставки, установленої працівникові на день настання страхового випадку.

Саме таким чином рекомендують чинити фахівці ФСС з ТВП у роз'ясненні від 09.07.13 р. «Щодо порядку розрахунку середньоденної заробітної плати при визначенні розміру допомоги з тимчасової непрацездатності у випадках, якщо в розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку (грошового забезпечення) або якщо страховий випадок настав у перший день роботи».

Тобто в цих випадках середньоденну зарплату визначають таким шляхом: тарифну ставку (оклад) або її частину ділять на середньомісячну кількість робочих днів (годин), установлену на підприємстві. А середньомісячну кількість робочих днів (годин), у свою чергу, визначають шляхом ділення балансу робочого часу підприємства за календарний рік, у якому настав страховий випадок, на дванадцять місяців.

Приклад

У березні захворіли два співробітники підприємства, Іваненко і Франчук. Розрахунковий період для нарахування лікарняних – із 1 вересня 2014 року по 28 лютого 2015-го. На цей період частково припав час мобілізації обох працівників, а після демобілізації:

Іваненко – вийшов на роботу 16.12.14 р.;

Франчук – вийшов на роботу 11.03.15 р.

На підприємстві 5-денний робочий тиждень.

Розрахуємо середньоденну зарплату кожного працівника для оплати лікарняного.

1. У розрахунковому періоді Іваненко фактично відпрацював 52 робочих дні. Його оклад – 2 500 грн. Сумарний дохід за 52 робочих дні (далі – р. д.) становитиме 6 304,35 грн. (1 304,35 грн. + + 2 500,00 грн. + 2 500,00 грн.).

Розрахуємо суму середньоденної зарплати:

6 304,35 грн. : 52 р. д. = 121,24 грн.

2. У розрахунковому періоді Франчук не працював і заробітку не мав. Його оклад – 3 200 грн. У 2015 році на підприємстві норма робочого часу – 251 р. д. Тоді середньомісячна кількість робочих днів становитиме 21 р. д. (251 р. д. :: 12 міс.).

Визначимо середньоденну зарплату працівника:

3 200 грн. : 21 р. д. = 152,38 грн.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Працівник вийшов на роботу після демобілізації: як розрахувати лікарняні?