Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Працівника обрано депутатом місцевої ради: як оформити його відсутність на роботі на час виконання держобов’язків?

Анна Кантерман

13.01.2016 14740 2 0

25 жовтня цього року на виборах до місцевих рад один із співробітників підприємства був обраний депутатом місцевої ради. У роботодавця виникли такі запитання.

1. Чи зобов'язане підприємство звільнити цього співробітника у зв'язку з його обранням депутатом місцевої ради?

Звільняти таких співробітників, як правило, не потрібно, оскільки депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не перериваючи основну виробничу або службову діяльність (ч. 1 ст. 6 Закону від 11.07.02 р. № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад», далі – За-кон № 93).

Водночас, якщо депутат місцевої ради обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної в місті ради, то він не має права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою (ч. 2 ст. 6 Закону № 93). У цьому випадку депутат повинен буде звільнитися з колишнього місця роботи.

Якщо ж депутат місцевої ради не обраний на вищеперелічені посади, тоді, як ми вже сказали, він не зобов'язаний звільнятися з основного місця роботи.

2. Чи буде період виконання державних обов’язків (участь у сесії) включатися до стажу для щорічної основної відпустки?

Так. Адже, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час, коли працівник фактично не працював, але за ним, згідно із законодавством, зберігалося місце роботи (посада), а також зарплата (повністю або частково).

3. Як правильно оформити відсутність співробітника на робочому місці на час проведення сесії місцевої ради?

Згідно зі ст. 119 КЗпП на час виконання державних або суспільних обов'язків (якщо за законодавством ці обов'язки можуть виконуватися в робочий час) працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Те саме правило передбачене ст. 32 Закону № 93, згідно з якою депутат місцевої ради звільняється від виконання виробничих або службових повноважень на час сесії або засідання постійної комісії місцевої ради. Крім того, у разі виконання депутатських повноважень у робочий час такому працівникові компенсується середній заробіток за основним місцем роботи.

Розрахунок середнього заробітку, що підлягає компенсації, проводиться на підставі Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Таким чином, за депутатами місцевих рад на час виконання депутатських повноважень зберігається місце роботи і середній заробіток (див. також роз'яснення в листі Мінпраці та соцполітики від 03.09.09 р. № 526/1.3/84-09).

Звільнення працівника від виконання виробничих або службових повноважень за основним місцем роботи на час виконання депутатських повноважень (наприклад, для участі в сесії місцевої ради) оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця. Підставою для видання такого наказу будуть:

  • заява працівника;
  • копія посвідчення депутата місцевої ради (ст. 9 Закону № 93);
  • копії документів, що підтверджують право такого співробітника на звільнення від роботи (наприклад, повідомлення про скликання сесії районної ради, депутатом якої такий співробітник є).

Приклад формулювання наказу наведемо у зразку.

Зразок

<...>

Звільнити Князеву Ірину Леонідівну, інженера з охорони праці, від виконання трудових обов'язків на період участі в 46-й черговій сесії Самарської районної в місті Дніпропетровську ради V скликання з 14.12.15 р. по 23.12.15 р. включно, зі збереженням посади, а також середньої заробітної плати і зарахуванням періоду участі у зазначеній сесії до стажу роботи відповідно до вимог ст. 119 КЗпП та ст. 32 Закону від 11.07.02 р. № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад».

Підстава:

1. Заява Князевої І. Л. від 30.11.15 р.

2. Копія повідомлення про скликання 46-ї чергової сесії Самарської районної в місті Дніпро-петровську ради V скликання від 02.11.15 р.

3. Копія посвідчення депутата Самарської районної в місті Дніпропетровську ради, виданого Князевій І. Л.

<...>

У табелі обліку робочого часу відсутність такого працівника позначається літерами «ІН» (цифрове позначення «22»).

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали