Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Працівника обрано депутатом місцевої ради: як оформити його відсутність на роботі на час виконання держобов’язків?

13.01.2016

25 жовтня цього року на виборах до місцевих рад один із співробітників підприємства був обраний депутатом місцевої ради. У роботодавця виникли такі запитання.

1. Чи зобов'язане підприємство звільнити цього співробітника у зв'язку з його обранням депутатом місцевої ради?

Звільняти таких співробітників, як правило, не потрібно, оскільки депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не перериваючи основну виробничу або службову діяльність (ч. 1 ст. 6 Закону від 11.07.02 р. № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад», далі – За-кон № 93).

Водночас, якщо депутат місцевої ради обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної в місті ради, то він не має права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою (ч. 2 ст. 6 Закону № 93). У цьому випадку депутат повинен буде звільнитися з колишнього місця роботи.

Якщо ж депутат місцевої ради не обраний на вищеперелічені посади, тоді, як ми вже сказали, він не зобов'язаний звільнятися з основного місця роботи.

2. Чи буде період виконання державних обов’язків (участь у сесії) включатися до стажу для щорічної основної відпустки?

Так. Адже, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час, коли працівник фактично не працював, але за ним, згідно із законодавством, зберігалося місце роботи (посада), а також зарплата (повністю або частково).

3. Як правильно оформити відсутність співробітника на робочому місці на час проведення сесії місцевої ради?

Згідно зі ст. 119 КЗпП на час виконання державних або суспільних обов'язків (якщо за законодавством ці обов'язки можуть виконуватися в робочий час) працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Те саме правило передбачене ст. 32 Закону № 93, згідно з якою депутат місцевої ради звільняється від виконання виробничих або службових повноважень на час сесії або засідання постійної комісії місцевої ради. Крім того, у разі виконання депутатських повноважень у робочий час такому працівникові компенсується середній заробіток за основним місцем роботи.

Розрахунок середнього заробітку, що підлягає компенсації, проводиться на підставі Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Таким чином, за депутатами місцевих рад на час виконання депутатських повноважень зберігається місце роботи і середній заробіток (див. також роз'яснення в листі Мінпраці та соцполітики від 03.09.09 р. № 526/1.3/84-09).

Звільнення працівника від виконання виробничих або службових повноважень за основним місцем роботи на час виконання депутатських повноважень (наприклад, для участі в сесії місцевої ради) оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця. Підставою для видання такого наказу будуть:

  • заява працівника;
  • копія посвідчення депутата місцевої ради (ст. 9 Закону № 93);
  • копії документів, що підтверджують право такого співробітника на звільнення від роботи (наприклад, повідомлення про скликання сесії районної ради, депутатом якої такий співробітник є).

Приклад формулювання наказу наведемо у зразку.

Зразок

<...>

Звільнити Князеву Ірину Леонідівну, інженера з охорони праці, від виконання трудових обов'язків на період участі в 46-й черговій сесії Самарської районної в місті Дніпропетровську ради V скликання з 14.12.15 р. по 23.12.15 р. включно, зі збереженням посади, а також середньої заробітної плати і зарахуванням періоду участі у зазначеній сесії до стажу роботи відповідно до вимог ст. 119 КЗпП та ст. 32 Закону від 11.07.02 р. № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад».

Підстава:

1. Заява Князевої І. Л. від 30.11.15 р.

2. Копія повідомлення про скликання 46-ї чергової сесії Самарської районної в місті Дніпро-петровську ради V скликання від 02.11.15 р.

3. Копія посвідчення депутата Самарської районної в місті Дніпропетровську ради, виданого Князевій І. Л.

<...>

У табелі обліку робочого часу відсутність такого працівника позначається літерами «ІН» (цифрове позначення «22»).

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 2
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
22.04.2025
Відпустка не надавалася працівникові декілька років: що загрожує роботодавцеві за це порушення під час воєнного стану?
Директор підприємства не брав щорічну відпустку вже декілька років, оскільки немає працівників, які могли б його замінити на час відпустки. Знаємо, що це порушення трудового законодавства, але так склалися обставини. Хочемо дізнатися, які заходи відповідальності можуть бути застосовані у цьому випад...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
08.05.2025
Повернення працівника на роботу після військової служби: дії роботодавця
У статті розглянемо, як роботодавцеві оформити повернення працівника на роботу після його звільнення з військової служби. На сьогодні частішають випадки, коли мобілізований працівник звільняється з військової служби та повертається на роботу. Тож у цій статті розповімо: як діяти роботодавцю в раз...
06.05.2025
Правомірність продовження дії строкового трудового договору
На період відпустки по вагітності та пологах основної працівниці було прийнято на її посаду іншу особу за строковим трудовим договором. Після закінчення цієї відпустки основній працівниці було надано невикористану щорічну відпустку, а згодом – відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею...
06.05.2025
Чи включати до стажу для щорічної відпустки період, коли роботодавець виплачував кошти мобілізованому працівнику?
Під час воєнного стану багато роботодавців продовжують підтримувати своїх мобілізованих працівників, виплачуючи їм кошти, наприклад, середній заробіток або інші компенсації. За таких обставин виникає запитання: чи зараховується період, коли роботодавець виплачував кошти мобілізованому працівнику, до...
Кращі матеріали