Суть питання. У багатьох суб’єктів господарювання у зв’язку з воєнним станом істотно скоротилися обсяги виробництва (виконання робіт, надання послуг). Природно, це позначилося на зарплатах найманих працівників: багато хто з роботодавців вимушені були перевести своїх співробітників на режим неповного робочого часу.
Що дає режим неповного робочого часу? При такому режимі працівники можуть розраховувати на отримання допомоги по частковому безробіттю, яку виплачують центри зайнятості.
Як оформити таку допомогу? Оформити таку допомогу може роботодавець (саме роботодавець отримує гроші від центру зайнятості і потім виплачує їх своїм працівникам).
Чи може отримувати таку допомогу фізособа-підприємець? На отримання такої допомоги для себе можуть претендувати фізособи-підприємці, у яких впали доходи у зв’язку із зупиненням або скороченням обсягів виробництва (виконання робіт, надання послуг).
За яких умов можна отримати допомогу? Щоб отримати цю допомогу, потрібно відповідати ряду законодавчих вимог. У 2022 році вимоги законодавства у цій сфері істотно змінилися.
Про що стаття? Ми розглянемо, про які вимоги йдеться та які документи потрібно оформити роботодавцям або фізособам-підприємцям для того, щоб отримати допомогу.
Виплата допомоги регулюється:
Крім того, роз’яснення Державного центру зайнятості із цього питання можна знайти на їх офіційному сайті.
Почнемо із законодавчого визначення:
Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону № 5067 та п. 2 Порядку № 702, допомога по частковому безробіттю (далі – допомога) – це вид державної підтримки застрахованих осіб (працівників і фізосіб-підприємців) у разі втрати ними частини заробітної плати (доходу) у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг):
Із цього формулювання ясно, що право на отримання допомоги мають наймані працівники і фізособи-підприємці, які втратили частину зарплати (доходу) у зв’язку із певними подіями. Тобто треба розуміти, що не будь-яка втрата частини заробітку (доходу) дає право на отримання допомоги.
Право на отримання допомоги не поширюється на випадки, коли (п. 8 Порядку № 702):
Отже! Роботодавець може претендувати на отримання допомоги для своїх працівників тільки в тому разі, якщо у зв’язку зі скороченням обсягів виробництва (робіт, послуг) працівники були переведені на неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень) відповідно до ст. 56 КЗпП. |
Основні критерії для надання допомоги як працівникам, так і фізособам-підприємцям наведені в п. 6 Порядку № 702. Розглянемо їх окремо.
Зверніть увагу! Критерії, які наведені нижче, стосуються всіх роботодавців. Нагадаємо, що роботодавцями можуть бути як юрособи, так і фізособи-підприємці. А якщо підприємець хоче отримати допомогу для себе особисто, тоді він повинен відповідати критеріям для фізосіб-підприємців (див. далі). |
Отже, у роботодавця є право на отримання допомоги для працівників, якщо:
1. Зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг) охопило не менше 20 % чисельності працівників, у яких тривалість робочого часу і розмір зарплати скоротилися на 30 і більше відсотків за місяць.
Як бачите, у цьому критерії повинні виконуватися два показники:
Наприклад, якщо на підприємстві 10 найманих працівників, то не менше двох працівників мають бути переведені на неповний робочий час (тоді перший показник виконується). І якщо ці 2 працівники були переведені, припустимо, на 0,5 ставки у зв’язку зі скороченням обсягу виробництва і, відповідно, зарплата у них зменшилася на 50 %, то другий показник теж виконується. А отже, критерій у цілому виконаний.
2. У роботодавця за останні півроку немає заборгованості із зарплати та ЄСВ.
У роботодавця не повинно бути заборгованості з виплати зарплати та/або сплати ЄСВ, та/або зі сплати страхових внесків на ЗДСС протягом 6 місяців перед місяцем, у якому зупинилося (скоротилося) виробництво продукції (виконання робіт, надання послуг).
3. Сплачено ЄСВ за кожного працівника, для якого оформляється допомога.
За кожного працівника ЄСВ має бути сплачений протягом останніх 6 місяців, що передують місяцю, у якому почалося зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг). А якщо протягом останніх 6 місяців до звернення за допомогою роботодавець згідно із законом мав право не сплачувати ЄСВ, тоді застосовуються попередні 180 календарних днів (далі – к. д.).
Не мають права на отримання допомоги (п. 6, 7 Порядку № 702):
Не надається допомога працівникам, які:
Фізособи-підприємці – застраховані особи мають право отримати допомогу для себе особисто, якщо:
Нагадуємо! Якщо підприємець звертається за допомогою для своїх найманих працівників, тобто діє як роботодавець, тоді він повинен відповідати всім критеріям, установленим для роботодавців (див. вище). |
Допомога надається на строк зупинення (скорочення) діяльності, але не більше ніж на 180 к. д. сумарно протягом 36 місяців з дня зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг) (п. 10 Порядку № 702).
Допомога виплачується щомісячно – у розмірі, пропорційному скороченому робочому часу працівника, але не більше 50 відсотків розміру мінімальної зарплати (МЗП) на одного працівника. Тобто зараз максимальна сума допомоги за місяць – 3 250 грн.
Якщо всі критерії для отримання допомоги дотримано, можна приступати до процедури оформлення допомоги.
Для отримання допомоги роботодавцеві або фізособі-підприємцеві слід звернутися до центру зайнятості за місцем провадження господарської діяльності (п. 13 Порядку № 702).
Потрібно подати заяву (форма такої заяви затверджується Державним центром зайнятості), а також додати до заяви (п. 14 Порядку № 702):
У такому разі підприємець подає обидві зазначені форми.
Майте на увазі! Потім потрібно буде до 10-го числа кожного місяця подавати до центру зайнятості відомості за попередній місяць (роботодавцеві за працівників – за формою, наведеною в додатку 3, а підприємцеві за себе – за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку № 702). Це вимога п. 20 Порядку № 702. |
Документи можна подати на вибір одним із способів:
Так, установлено. Заяву потрібно подати протягом 90 к. д. з дня зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг).
Якщо ж виробництво продукції (виконання робіт, надання послуг) було зупинене (скорочене) після запровадження воєнного стану в Україні (24.02.2022), але до набуття чинності Законом № 2220 (07.05.2022), тоді з документами можна звернутися протягом 90 к. д. з дня набуття чинності Законом № 2220. Тобто у цьому випадку граничною датою подання документів буде 04.08.2022.
Рішення про надання або про відмову в наданні допомоги приймається регіональним центром зайнятості протягом 5 робочих днів (далі – р. д.) з дня подання документів (п. 17 Порядку № 702). Таке рішення оформляється наказом регіонального центру зайнятості. Про прийняте рішення роботодавця/підприємця як застраховану особу повинні повідомити протягом 3 р. д. з дати винесення рішення, надіславши повідомлення на електронну пошту, зазначену в заяві.
Якщо було подано неповний пакет документів або в документах є помилки, то центр зайнятості повідомить вас про це. І можна буде повторно подати документи, виправивши всі недоліки.
Якщо рішення буде прийняте на користь заявника, то допомога виплачуватиметься щомісячно – протягом 3 р. д. після зарахування грошей на рахунок центру зайнятості на підставі поданих відомостей (додатки 3 та 4 до Порядку № 702).
Роботодавець повинен виплатити отриману суму допомоги працівникам протягом 3 р. д. після надходження коштів на рахунок – за окремою платіжною відомістю (п. 21 Порядку № 702).
Увага! Копію цієї відомості потрібно буде подати до центру зайнятості протягом 5 к. д. після виплати допомоги працівникам. |
Допомога виплачується за рахунок коштів Фонду ЗДСС на випадок безробіття (далі – Фонд). Виплачену суму допомоги потрібно буде повернути Фонду тільки в разі звільнення працівника за деякими підставами, передбаченими КЗпП.
Пояснимо докладніше. Згідно з п. 22 Порядку № 702, роботодавець повинен забезпечити збереження гарантій зайнятості стосовно працівників, яким виплачувалася допомога, протягом 180 к. д. з дня закінчення виплати допомоги (а якщо допомога виплачувалася менше 180 к. д., тоді строк гарантій дорівнює строку виплати допомоги). Роботодавцю доведеться повернути Фонду виплачену працівникові суму допомоги в повному обсязі, якщо протягом «гарантійного» строку трудовий договір із цим працівником буде розірваний за однією з трьох підстав, а саме:
У разі ж звільнення працівника за іншими підставами, передбаченими КЗпП, повертати гроші не потрібно.
Увага! Такі ж правила поширюються на підприємців – застрахованих осіб. |
У разі припинення підприємницької діяльності протягом 180 к. д. з дня закінчення виплати допомоги (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 к. д. – тоді протягом періоду, що дорівнює періоду її виплати) суму отриманої допомоги доведеться повністю повернути Фонду.