• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

На який період зберігається робоче місце за мобілізованим працівником?

У зв'язку з оголошенням мобілізації одні працівники підприємства були призвані на військову службу, інші уклали контракти з Міноборони про добровільне проходження військової служби, а треті, відслуживши належний строк, замість демобілізації залишилися служити за контрактом. Чи зберігаються в цьому випадку за такими працівниками робочі місця і на який період?

Так, зберігаються, але на різний період.

Згідно зі ст. 119 КЗпП робоче місце зберігається:

1) на строк не більше 1 року за працівниками:

  • призваними на військову службу у зв'язку з мобілізацією на особливий період;
  • прийнятими на військову службу у зв'язку з мобілізацією за контрактом до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію;

2) на строк більше 1 року – за працівником, який був призваний у період мобілізації на особливий період, відслужив належний строк і підлягав демобілізації, але продовжив військову службу за контрактом.

Крім робочого місця, в обох випадках за такими працівниками зберігається ще й середній заробіток на підприємстві незалежно від його підпорядкування й форми власності.

Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особ­ливий період затверджено постановою КМУ від 04.03.15 р. № 105. На сьогодні порядок компенсації підприємствам виплат працівникам, які служать за контрактом, не визначено.

Уточнимо, що часткову мобілізацію було оголошено на підставі Указу Президента від 17.03.14 р. № 303/2014 (далі – Указ № 303), у зв'язку із чим на військову службу призвали військовозобов'язаних осіб. А за Указом Президента від 14.01.15 р. № 15/2015 у період з 18 березня по 1 травня 2015 року оголошено демобілізацію (звільнення в запас) військовослужбовців, призваних на військову службу в період мобілізації на особливий період згідно з Указом № 303. Демобілізація повинна бути проведена у строк не менше ніж за 10 діб до закінчення річного строку перебування на військовій службі. Як вищенаведені норми працюють на практиці, покажемо на прикладах.

Приклад 1

Працівник, з'явившись до військкомату за повісткою, захотів служити за контрактом. Він пройшов медкомісію і був визнаний придатним до військової служби. Міноборони в особі військкомату 24.04.14 р. уклало із цим працівником контракт про проходження військової служби на період мобілізації до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.

У цьому випадку робоче місце повинне зберігатися за працівником не більше 1 року, тобто по 24.04.15 р. включно.

Приклад 2

Працівник був призваний 24.03.14 р. на військову службу у зв'язку з мобілізацією. Відслуживши річний строк, він підлягав демобілізації до 14.03.15 р. Проте працівник не захотів демобілізуватися, а уклав із Міноборони в особі військкомату контракт про проходження військової служби на період мобілізації до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію.

У цьому випадку робоче місце за працівником слід зберігати на строк більше одного року. Але працівник повинен повідомити роботодавця про зазначені обставини. Це можна зробити, направивши роботодавцеві письмову заяву, до якої додати копію контракту з Міноборони.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

На який період зберігається робоче місце за мобілізованим працівником?