Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Компенсація витрат на таксі: чи обкладається ПДФО і військовим збором


У консультації розглянемо, чи можна компенсувати працівнику витрати на таксі у відрядженні без обкладення ПДФО і військовим збором (далі – ВЗ).


Що говорять норми ПК про компенсацію витрат на таксі?

Згідно з пп. «а» пп. 170.9.1 ПК не є доходом фізособи (найманого працівника або члена керівних органів підприємства) сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема, на проїзд (у т. ч. провезення багажу, бронювання квитків) як до місця відрядження і назад, так і по місцю відрядження (у т. ч. на орендованому транспорті).

Тобто ПК не містить конкретної заборони на використання таксі як транспортного засобу відрядженим працівником. Напроти, із цієї норми випливає, що працівник може використовувати таксі для пересування, наприклад, по місцю відрядження і при цьому сума компенсації таких витрат не повинна включатися до його оподатковуваного доходу.

Що роз'яснює ДФС із цього приводу?

Раніше ДФС наполягала на обкладенні ПДФО суми компенсації витрат на таксі, уважаючи це додатковим благом працівника. При цьому податківці посилалися на Інструкцію № 59, у п. 6 розд. II якої зазначено, що при відрядженні по Україні працівнику компенсуються витрати на проїзд міським транспортом загального користування, за винятком таксі. Інструкція № 59 дозволяла працівнику користуватися орендованим транспортом тільки в закордонвідрядженнях.

Зазначимо, що застосування норм Інструкції № 59 є обов'язковим тільки для підприємств, які повністю або частково фінансуються з бюджету, а комерційні підприємства можуть застосовувати її як допоміжний (довідковий) документ. Тому судова практика в питанні безподаткової компенсації витрат на таксі була на користь платників податків.

На сьогодні ДФС переглянула свою позицію і дійшла такого висновку: оплата таксі під час відряджень як у межах України, так і за кордоном не вважається об'єктом оподаткування при наявності документів, що підтверджують суму таких витрат і їх зв'язок із господарською діяльністю роботодавця (ІПК від 21.06.17 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК, від 01.09.17 р. № 1785/6/99-99-13-02-03-15/ІПК; ЗІР, категорія 103.17).

Водночас, визнаючи компенсацію витрат на таксі, фахівці ДФС посилаються на те, що пп. «а» пп. 170.9.1 ПК передбачає документальне підтвердження витрат відрядженого працівника на проїзд для цілей необкладення ПДФО витрат на проїзд. Такими документами є транспортні квитки або транспортні рахунки (багажні квитанції), у тому числі електронні квитки, і розрахункові документи про їх придбання за всіма видами транспорту.

Виходить, що для підтвердження витрат на проїзд у таксі працівник повинен пред'явити транспортний квиток і розрахунковий документ, що підтверджує його придбання. Однак подати такі документи при використанні таксі в Україні проблематично, оскільки транспортні квитки в таксі не видають, як і розрахунковий документ, наприклад чек РРО (таксі не обладнані РРО-таксометрами).

Зазначимо, що робота таксі регулюється Правилами № 176, згідно з якими розрахунки за послуги таксі здійснюються після закінчення перевезення. При цьому пасажиру зобов'язані на його вимогу видати чек на оплачену вартість проїзду (п. 92). Водночас Правила № 176 не розшифровують, який саме чек мається на увазі. Якщо йдеться про розрахунковий документ, який підтверджує оплату, то залежно від форми розрахунків це може бути:

  • чек РРО – при розрахунках готівкою;
  • чек РРО та квитанція платіжного термінала – при розрахунках карткою.

Однак на практиці отримати такі документи досить складно. Рекомендуємо перед замовленням таксі з'ясувати в диспетчера, який розрахунковий документ вони можуть подати.

Працівник у відрядженні користувався послугами Uber таксі і подав як документ, що підтверджує оплату, маршрут-квитанцію. Чи можна компенсувати працівнику витрати на таксі без обкладення ПДФО та ВЗ?

Маршрут-квитанція містить інформацію про маршрут і вартість поїздки. Водночас у цих квитанціях не вказуються такі реквізити, як П. І. Б. клієнта, посадові особи виконавця, і відсутні їх підписи. Тому ДФС може не визнати таку квитанцію як підтвердний первинний документ.

Крім того, повинен бути розрахунковий документ, що підтверджує факт оплати послуг таксі. При оплаті через Інтернет таким розрахунковим документом може бути роздруковане електронне підтвердження оплати й виписка з картрахунка працівника (при оплаті послуг таксі за допомогою картки), завірена печаткою банку. Саме такого висновку дійшов суд, виносячи рішення на користь підприємства (ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.17 р. у справі № 820/1750/17, ЄДРСР, реєстр. № 69590040).

Висновки

ДФС у своїх роз'ясненнях дозволяє компенсувати витрати на таксі, понесені відрядженими працівниками, за умови дотримання норми пп. 170.9.1 ПК про наявність необхідних підтвердних документів. Ця вимога на практиці викликає проблеми, адже добути такі документи від служб таксі дуже важко. Тому й безподаткова компенсація витрат на таксі можлива далеко не завжди.

Коментарі до матеріалу
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
25.07.2025
Представник працівників: навіщо потрібен та як обрати?
На вашому підприємстві немає профспілкової організації? Тоді дізнайтеся, з ким роботодавець повинен погоджувати окремі питання трудового законодавства (порядок оплати праці, складання графіку відпусток тощо). Трудовим законодавством передбачено, що в тих випадках, коли на підприємстві немає первинно...
25.07.2025
Працівники працюють неповний місяць чи неповний робочий час: як визначати середню зарплату для статусу критично важливого підприємства?
Надано відповіді на запитання, як обчислюється показник середньої зарплати з метою визнання підприємства критично важливим, а також як визначати середню зарплату, якщо працівник працював неповний місяць чи неповний робочий час. Надано відповіді на запитання, як обчислюється показник середньої зарпла...
21.07.2025
Працівника переведено на іншу посаду: чи потрібно повідомляти податковий орган?
У статті розглянуто, чи роботодавець повинен подавати до податкового органу повідомлення про прийняття працівника в ситуації, коли: працівника переводять на іншу посаду; працівник був сумісником, а став основним працівником. Як відомо, роботодавці зобов’язані подавати до органу ДПС повідомленн...
Кращі матеріали