Які строки давності щодо відшкодування витрат на відрядження?
10.08.2017 1677 0 1
У підприємства в обліку числиться заборгованість перед колишнім працівником: він витратив у відрядженні свої гроші. Заборгованість виникла кілька років тому. Чи може підприємство списати цю заборгованість? Як обчислювати строк позовної давності за цією сумою і з якого моменту?
Це питання є неоднозначним і, на наш погляд, воно недостатньо врегульоване законодавчо.
Давайте розберемося в усіх нюансах цієї ситуації.
Перш за все треба розуміти, у рамках яких саме відносин із роботодавцем працівник витрачав свої гроші у відрядженні: цивільно-правових чи трудових? У нього могли бути два види витрат:
- витрати на саме відрядження: добові витрати, на оплату проживання та проїзду до місця відрядження і назад. Ці витрати безпосередньо пов'язані з трудовими відносинами: адже у відрядження направляє роботодавець і він же зобов'язаний дати на нього гроші та компенсувати працівникові здійснені витрати. Це передбачено ст. 121 КЗпП. Тому для визначення строку давності за такими сумами слід керуватися нормами трудового законодавства – КЗпП;
- суми, які витрачалися працівником для придбання у відрядженні товарно-матеріальних цінностей за дорученням роботодавця. Ці витрати здійснені в рамках цивільно-правових відносин, тому для визначення строків давності за ними слід керуватися цивільним законодавством – Цивільним кодексом (далі – ЦК).
Розглянемо строки давності окремо за кожною категорією витрат.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року