• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Який розмір штрафу застосовується за неповідомлення про прийнятих працівників?

Коментар

У Листі Держінспекції України з питань праці від 03.08.15 р№ 1364 (текст листа наводимо нижче) ідеться про порядок повідомлення органів ДФС про прийнятих працівників. Хочемо звернути вашу увагу на два важливих моменти цього листа.

1. Розмір штрафу за неповідомлення органу ДФС про прийнятих працівників, який накладається на суб’єктів господарювання на підставі ст. 265 КЗпП.

Держінспекція з питань праці стверджує, що за таке порушення застосовується штраф у розмірі 36 540 грн. (тобто 30 мінімальних зарплат, далі – МЗП). Проте з такою думкою можна поспорити. Адже ст. 265 КЗпП передбачає штраф у такому розмірі за фактичний допуск до роботи без оформлення з працівником трудового договору (контракту). А якщо трудовий договір оформлений належним чином, але підприємство не повідомило орган ДФС про прийнятого працівника? Чи можна такі дії вважати неоформленням трудового договору? На наш погляд, ні. Хоча автор листа стверджує зворотне, зазначивши, що повідомлення органу ДФС є частиною укладення трудового договору. Проте такий висновок зовсім не випливає зі змісту ст. 24 КЗпП. Навпаки, у ній зазначено, що трудовий договір оформляється наказом або розпорядженням роботодавця, а повідомлення ДФС назване окремою дією, що передує допуску нового співробітника до роботи.

Таким чином, на нашу думку, за неповідомлення повинен застосовуватися штраф у розмірі 1 МЗП, також передбачений ст. 265 КЗпП (за порушення «інших вимог трудового законодавства»).

2. Способи відправлення повідомлення. Тим роботодавцям, які мають право подавати повідомлення про прийнятих працівників тільки на паперових носіях (мають не більше 5 найманих працівників), роз’яснено, що повідомлення може бути відправлене поштою. Дата відправлення листа вважатиметься датою повідомлення. 

Документ

ЛИСТ Державної інспекції України з питань праці від 03.08.15 р. № 1364/24/21/01/2298-15

Щодо подання повідомлення про прийняття працівника на роботу

<...>

Відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прий-няття працівника на роботу затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.15 р. № 413 (далі – Порядок).

Повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу є частиною укладання трудового договору, яке складається із виданого наказу та повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів.

Відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) передбачена для юридичних та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, статтею 265 КЗпП України (штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, – на сьогодні 36 540 гривень), для посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, – частинами третьою та четвертою стат-ті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (штраф від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8 500 до 17 000 гривень), за повторне порушення – від однієї тисячі до двох тисяч не-оподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 гривень)).

Відповідно до Порядку Повідомлення про прий-няття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:

  • засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
  • на паперових носіях разом з копією в елект-ронній формі;
  • на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

При цьому у Порядку не зазначено, яким саме шляхом паперові носії мають бути доставлені до місця знаходження Державної фіскальної служби, що, на нашу думку, не виключає можливості надсилання інформації поштовим відправленням із повідомленням про одержання. У такому випадку датою повідомлення буде дата надсилання листа відповідно до поштової квитанції.

Разом з тим, повідомляємо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.

Голова комісії з реорганізації

С. Дехтяренко

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Який розмір штрафу застосовується за неповідомлення про прийнятих працівників?