• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як нарахувати ЄСВ, якщо працівнику встановлено інвалідність?

Антон Янко

12.12.2016 2564 3 2


Працівнику підприємства встановили інвалідність із 14 вересня 2016 року. Довідку МСЕК працівник надав 16 листопада 2016 року. Виникли такі запитання.


Із якої дати слід застосувати ставку ЄСВ 8,41 %? Чи треба робити перерахунок ЄСВ із дати встановлення інвалідності?

Для працівників-інвалідів ставка ЄСВ становить 8,41 % від бази нарахування, тобто від їх заробітної плати та прирівняних до неї виплат (крім оплати за договорами ЦПГ, коли застосовується ставка 22 %) (ч. 13 ст. 8 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI, далі – Закон № 2464).

Нарахування ЄСВ за ставкою 8,41 % починається з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше дати одержання засвідченої копії довідки до акта огляду в МСЕК, та закінчується датою припинення інвалідності (ч. 3 п. 7 розд. ІІІ Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449, далі – Інструкція № 449).

Здавалося б, ця пряма норма не дає приводу для подвійного трактування. Але такі прецеденти, на жаль, є. До прикладу, аудитори Державної аудиторської служби України під час проведення перевірок бюджетних установ стверджують, що установа повинна здійснити перерахунок ЄСВ за ставкою 8,41 % з дати встановлення інвалідності, навіть коли довідка МСЕК надана працівником через тривалий час після встановлення інвалідності.

Зрозуміло, що такий перерахунок зекономить бюджетні кошти, адже різниця між основною ставкою 22 % та ставкою 8,41 % є суттєвою. Але така позиція не підтверджена жодними нормативними актами або хоча б роз’ясненнями ДФС, до функцій якої, до слова, і належить адміністрування ЄСВ. Позиція ДФС із цього питання повторює пряму норму Інструкції № 449 (див., наприклад, лист від 27.11.15 р. № 25385/6/99-99-17-03-01-15, далі – Лист № 25385).

Тобто у наведеній ситуації ставку ЄСВ 8,41 % підприємство може застосовувати з 16 листопада 2016 року.

При цьому перерахунок ЄСВ за новою ставкою із моменту встановлення інвалідності (з 14.09.16 р.) робити не можна. Адже за такий перерахунок орган ДФС може накласти на підприємство штрафні санкції: за недоплату ЄСВ – 20 % від суми такої недоплати, а також ще 10 % від суми недоплати – за донарахування ЄСВ, що провела ДФС за кожний повний або неповний звітний період, але не більш як 50 % суми донарахованого ЄСВ (п. 2, 3 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).

Додамо, що в нашому випадку довідка МСЕК отримана підприємством усередині місяця, тому до зарплати листопада застосовуємо дві ставки ЄСВ:

  • до суми, нарахованої за період до 15 листопада включно – 22 %;
  • до суми, нарахованої з 16 листопада – 8,41 %.

У звіті з ЄСВ заробітну плату за листопад необхідно розбити на два рядки з різними кодами застрахованої особи («1» і «2»). При цьому кількість днів трудових відносин слід заповнити лише по одному із цих двох рядків.

Хто повинен засвідчувати копію довідки МСЕК?

Згідно із ч. 2 п. 7 розд. ІІІ Інструкції № 449 підтвердженням установлення працівнику інвалідності є засвідчена копія довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності. Засвідчення копії довідки здійснюється безпосередньо підприємством, установою або організацією, де працює інвалід.

Знову ж таки на перший погляд здається очевидним, що копію довідки МСЕК підприємство, на якому працює інвалід, засвідчує самостійно (наприклад, печаткою відділу кадрів та підписом уповноваженої особи). Але й тут не обійшлося без проблем. На цей раз їх створюють територіальні органи ДФС, що в своїх усних роз’ясненнях говорять про необхідність засвідченняя такої копії тільки у МСЕК, тобто там, де було видано її оригінал.

Добре, що офіційна позиція ДФС із цього приводу, викладена в уже згаданому Листі № 25385, збігається з прямою нормою Інструкції № 449. А тому можна стверджувати, що засвідчення копії довідки МСЕК самим підприємством, на якому працює інвалід, є цілком правильним і законним.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 3

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як нарахувати ЄСВ, якщо працівнику встановлено інвалідність?