• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Додаткова відпустка одинокій матері, якщо дитині більше 15 років

21.02.2020 830 1 1

Ситуація із практики

На нашому підприємстві працює співробітниця, яка має право на додаткову відпустку як одинока мати. Цього року її дитині виповнюється 15 років, і у нас з нею виник спір, до якого віку дитини вона має право на таку додаткову відпустку: до 15 чи до 18 років? І якщо працівниця не скористалася цією відпусткою за декілька минулих років, чи має вона зараз право використати ці дні?

У цьому випадку спір виграла ваша співробітниця. Додаткова відпустка їй належить до досягнення дитиною 18 років. Пояснимо детально, чому.

Додаткова відпустка одиноким матерям передбачена ст. 19 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504). Там сказано так: жінці, яка працює і має двох і більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, одинокій матері... (далі перераховуються інші категорії працівників, які мають дітей і потрапляють під дію цієї норми), надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

Очевидно, що спір у вас виник через те, що в аналізованій нормі ст. 19 Закону № 504 згадується про 15-річний вік дітей. Але подивіться уважніше: у цій частині фрази йдеться про матерів, які мають двох дітей віком до 15 років. А для одиноких матерів (вони названі окремо) вік дитини не зазначений. Тому тут слід виходити із загальних норм законодавства, які визначають, до якого віку фізособа є дитиною.

Для цих цілей звернемося до Закону від 26.04.01 р. № 2402-III «Про охорону дитинства», де в ст. 1 зазначено, що дитина це особа віком до 18 років (повноліття), якщо вона відповідно до законодавства не отримує права повнолітнього раніше.

У яких же випадках особа може вважатися пов­нолітньою раніше, ніж досягне 18 років? Тут нам допоможуть норми Цивільного кодексу, де визначається таке поняття, як дієздатність. У статті 34 ЦК сказано, що повну дієздатність мають фізособи, які досягли 18 років (повноліття). А до досягнення цього віку повна дієздатність може бути надана особі, яка (ст. 35 ЦК):

  • записана матір’ю або батьком дитини;
  • досягла 16-річного віку і працює за трудовим договором.

На замітку! Якщо дитина до 18 років сама стає батьком або в 16 років укладає трудовий договір, вона перестає вважатися дитиною з точки зору закону.

Тому ваша працівниця має право на додаткову відпустку тривалістю 10 календарних днів до досягнення дитиною 18-річного віку (якщо, звичайно, її дитина не отримає повну дієздатність раніше з причин, названих вище).

Завважимо, що аналогічна думка із цього питання і в Мінсоцполітики (див., наприклад, лист від 05.08.16 р. № 435/13/116-16).

Працівниця має право скористатися невикористаними днями додаткової відпустки за минулі роки. Адже додаткова відпустка одиноким матерям не має строків давності (про це теж сказано у вищезазначеному листі Мінсоцполітики). Така відпустка не «згорає»: якщо працівник не скористався нею в поточному році, її можна взяти наступного року. Проте тут, безумовно, потрібно зважати також на інтереси роботодавця. Тому період надання цієї відпустки слід узгоджувати на етапі щорічного затвердження графіка відпусток.

А при звільненні невикористані дні додаткової відпустки, що належить одиноким матерям, підлягають компенсації на підставі ст. 24 Закону № 504. Причому незалежно від того, за скільки років не була використана така відпустка.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали