Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Запізнилися зі сплатою ЄСВ: чи буде наразі штраф?

13.05.2022 285 0 1

Ситуація. Підприємство працює, зарплату працівникам нараховує і виплачує. Але у нас не завжди вистачає коштів, щоб повністю і вчасно перерахувати до бюджету суму ЄСВ, нараховану на зарплату. Чи можуть оштрафувати підприємство за несвоєчасну сплату ЄСВ у період воєнного стану?


На перший погляд може здатися, що штрафу не повинно бути. Адже в період воєнного стану діє мораторій на застосування штрафів до платників податків. Проте в нових нормах законодавства, що діють у період воєнного стану, є «лазівки», які все ж таки дозволяють штрафувати за несвоєчасну сплату ЄСВ. Тому ризик є.

Що передбачено Законом № 2464?

Законом від 15.03.2022 № 2120-IX було внесено зміни до Закону від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464), яким регламентується порядок сплати ЄСВ і застосування відповідальності в цій сфері.

Так, розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено п. 921 та 922. Ці пункти передбачають, що на період дії воєнного, надзвичайного стану і протягом 3 місяців після його закінчення або скасування:

  • не застосовуються штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону № 2464. Нагадаємо, що в цій нормі йдеться про штраф у розмірі 20 % своєчасно не сплачених сум ЄСВ (пп. 2);
  • не нараховується пеня, а нарахована пеня підлягає списанню.

Крім того, на зазначений період установлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення і сплати ЄСВ (п. 923 розд. VIII Закону № 2464).

Як бачите, зі спеціальних норм Закону № 2464 випливає, що штраф за прострочення у сплаті ЄСВ зараз не має застосовуватися.

Проте! Є ще норми Податкового кодексу (далі – ПК), якими податкові органи також керуються під час проведення перевірок і застосування санкцій. Це випливає з ч. 4 ст. 8 Закону № 2464, де зазначено, що в частині адміністрування ЄСВ застосовуються норми ПК.

Що передбачено ПК?

До ПК теж унесено зміни, що стосуються звільнення від штрафів на період воєнного стану. Так, п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК передбачає, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свої податкові обов’язки (зокрема, щодо строків сплати податків і зборів та подання звітності) такий платник податків звільняється від відповідальності, передбаченої ПК.

Увага, виняток! Згідно з п. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПК, у деяких випадках штрафи можуть застосовуватися.

Так, у період воєнного стану можна проводити фактичні перевірки (на них мораторій не поширюється). І якщо в ході такої перевірки будуть виявлені порушення, то до платника податків застосують заходи відповідальності, передбачені ПК і законами, контроль за дотриманням яких покладено на податкові органи (це наш випадок – податкові органи контролюють дотримання вимог Закону № 2464). При цьому в п. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПК прямо зазначено, що у цьому випадку не діє:

  • ані мораторій на застосування штрафних санкцій, установлений на період воєнного і надзвичайного стану та на період карантину;
  • ані звільнення від відповідальності у зв’язку із форс-мажорними обставинами, передбачене пп. 112.8.9 ПК!

Майте на увазі! Якщо факт несвоєчасної сплати ЄСВ податківці виявлять у ході фактичної перевірки, то на підставі п. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПК вони матимуть право оштрафувати підприємство.

Тепер давайте з’ясуємо, чи може проводитися фактична перевірка з питань нарахування та сплати ЄСВ.

Чи можлива фактична перевірка стосовно ЄСВ?

Почнемо з визначення із пп. 75.1.3 ПК, щоб відповісти на два нижченаведені запитання:

Яка перевірка вважається фактичною?

Згідно з пп. 75.1.3 ПК, фактичною вважається перевірка, що здійснюється контролюючим органом за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів, які перебувають у його власності.

З яких питань може здійснюватися фактична перевірка?

Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво й обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Зверніть увагу! Фактична перевірка може стосуватися оформлення трудових відносин, а отже, під час такої перевірки побічно може бути порушене і питання про нарахування та сплату ЄСВ.

На якій підставі може бути призначено фактичну перевірку?

Підстави для проведення фактичних перевірок перелічені в п. 80.2 ПК. Уважно вивчивши ці підстави, ми знаходимо ту, що є підхожою до нашої ситуації, у пп. 80.2.7 ПК. Там сказано, що фактична перевірка може бути проведена за наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин і виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету.

Іншими словами, якщо у податкового органу буде саме така інформація, вона стане підставою для проведення фактичної перевірки у роботодавця. І якщо в ході такої перевірки буде виявлено факт несвоєчасної сплати ЄСВ, підприємству загрожує штраф, установлений ч. 11 ст. 25 Закону № 2464. Навіть незважаючи на передбачене ПК і Законом № 2464 звільнення від штрафів на період воєнного стану.

Підприємство може заперечити: у нас не йдеться про неоформлених працівників. А отже, наша ситуація не зовсім вписується в підставу із пп. 80.2.7 ПК. Проте немає гарантії, що це заперечення буде взяте до уваги перевіряючими.

Які документи повинні пред’явити перевіряючі у разі фактичної перевірки?

Перед початком фактичної перевірки перевіряючі зобов’язані пред’явити вам (п. 81.1 ПК):

  • направлення на перевірку (зокрема, там повинні бути зазначені підстави для її проведення);
  • копію наказу про проведення перевірки (копія вручається під розписку платникові податків);
  • свої службові посвідчення.

Висновки

  1. Ми вважаємо, що за несвоєчасну сплату ЄСВ у період воєнного стану штраф і пеня не повинні застосовуватися – згідно зі спеціальною нормою Закону № 2464. Але вірогідність застосування штрафу все ж таки існує, якщо зазначене порушення буде виявлене в ході фактичної перевірки, проведеної у роботодавця на підставі пп. 80.2.7 ПК.
  2. Також хочемо нагадати, що без сплати «зарплатних» податків банк може не пропустити перерахування заробітної плати, оскільки у цьому випадку є спеціальні норми. Так, стосовно ЄСВ діє вимога ч. 2 ст. 24 Закону № 2464, згідно з якою банки приймають у клієнтів до оплати платіжні документи на виплату зарплати одночасно з платіжними документами на сплату ЄСВ. Аналогічна вимога є і в п. 3.9 Інструкції щодо ПДФО, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 № 22. Цей момент відображено також у листі НБУ від 17.03.2022 № 57-0010/22076.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали