Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як внести зміни до статуту ТОВ: практичні поради

14.06.2024 450 0 1

Суть питання. У процесі провадження господарської діяльності в юридичних осіб часто виникає потреба внести зміни до статуту, а також до відомостей, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Наприклад, це доводиться робити в разі зміни найменування підприємства, видів діяльності, складу учасників. Але не завжди юрособи знають, як це зробити правильно, на що слід звернути увагу.

Про що стаття? Ми докладно розповімо, як внести зміни до статуту юрособи, на прикладі товариства з обмеженою відповідальністю (далі – товариство, ТОВ). Нагадаємо, це найбільш розповсюджена форма господарювання в Україні.


Яку інформацію повинен містити статут ТОВ?

Юридичні особи створюються та діють на підставі установчих документів, якими є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками.

Згідно із Законом від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275), для ТОВ установчим документом є статут.

У статуті слід обов’язково зазначити (ст. 11 Закону № 2275):

  • повне та скорочене (за наявності) найменування товариства;
  • органи управління товариством, їхня компетенція, порядок прийняття ними рішень;
  • порядок вступу до товариства та виходу з нього;
  • облік часток товариства в обліковій системі часток товариств з обмеженою відповідальністю, що ведеться Центральним депозитарієм цінних паперів.

Порада перша. Як бачите, до статуту не обов’язково вносити такі відомості, як місцезнаходження юрособи (так звана юридична адреса), види економічної діяльності, перелік учасників тощо. Радимо вам скористатися цією можливістю і не вносити у статут ці дані, бо місцезнаходження та склад учасників може змінюватися доволі часто. А для того щоб такі зміни набули чинності, вам достатньо відобразити їх у ЄДР. Проте якщо вищезазначені дані зафіксовано у статуті, тоді вам доведеться вносити та реєструвати зміни також і до статуту, а це зайвий клопіт.

Слід пам’ятати, що перша редакція статуту ТОВ підписується всіма учасниками товариства, справжність підписів учасників у ньому посвідчується нотаріально.

Зміни ж до статуту підписуються тими учасниками товариства, які голосували за рішення про внесення таких змін, справжність їхніх підписів також засвідчується нотаріально.

Що таке модельний статут?

Модельний статут – це типовий установчий документ товариства, положення якого сформовано та затверджено КМУ. Наразі формат модельного статуту затверджено постановою КМУ від 27.03.2019 № 367.

До речі, модельний статут містить альтернативні редакції (варіанти). Тобто учасники (засновники) товариства можуть обирати, які саме положення включити до свого статуту. Наприклад, у п. 7 модельного статуту зазначено, що кожен учасник повинен повністю внести свій вклад протягом (далі наведено 4 варіанти): одного, трьох, шести місяців або одного року з дати державної реєстрації товариства.

У модельному статуті підпункти з позначкою «*» є рекомендованими та обираються (застосовуються) для формування редакції статуту за варіантом «за замовчуванням». Наприклад, стосовно п. 7 Модельного статуту «за замовчуванням» буде обрано варіант внесення вкладу протягом шести місяців з дати реєстрації товариства.

Важливий нюанс! Альтернативні редакції модельного статуту можна обрати лише в разі реєстрації переходу на використання модельного статуту через портал електронних сервісів (докладніше див. нижче).

Найменування товариства, що діє на підставі модельного статуту, склад засновників (учасників), розмір статутного капіталу (далі – СК), розмір часток у СК кожного з учасників, спосіб внесення вкладів (у грошовій та/або негрошовій формі) визначаються відповідним рішенням засновників (учасників) товариства.

Майте на увазі! Товариство можна одразу створити на підставі модельного статуту або перейти на цей варіант у процесі діяльності.

Чому варто (не варто) використовувати модельний статут?

Безумовно, використання модельного статуту дає товариству низку переваг. Головне, що вам не треба витрачати час на розробку статуту. Окрім того, якщо ТОВ вирішить перейти на модельний статут, не треба буде направляти або подавати реєстратору статут, достатньо зазначити лише цифровий код, який дає змогу ідентифікувати редакцію модельного статуту, на підставі якої буде діяти товариство.

Головний недолік модельного статуту – відсутність індивідуальності. Учасники не можуть доповнити такий статут або редагувати його окремі положення конкретно під свою діяльність.

Крім того, якщо Кабміном буде внесено зміни до модельного статуту, то такі зміни стосуватимуться абсолютно кожного товариства, що функціонує на підставі цього статуту.

Порада друга. Якщо учасникам не треба конкретизувати умови діяльності товариства або формулювати якісь статутні положення більш детально (наприклад, права учасників, порядок вступу та виходу з товариства), то можна спокійно перейти на роботу на умовах модельного статуту.

Як перейти на модельний статут або з модельного статуту?

Перейти на модельний статут або перейти з модельного статуту на розроблений товариством статут можна в два етапи, а саме:

  • спочатку прийняти відповідне рішення;
  • потім здійснити державну реєстрацію змін до відомостей про товариство, а також нової редакції статуту (якщо йдеться про перехід на індивідуально розроблений статут).

Хто має право прийняти відповідне рішення?

Прийняття рішення про здійснення діяльності на підставі модельного (індивідуального) статуту належить до компетенції вищого органу управління товариством – загальних зборів учасників (ст. 30 Закону № 2275).

При скликанні та проведенні загальних зборів слід дотримуватися процедури, передбаченої законодавством та статутом.

Так, загальні збори учасників є легітимними, якщо на них присутні учасники (їхні представники), які в сукупності володіють більшістю голосів (кількість голосів кожного учасника пропорційна розміру його частки в СК).

Зазвичай рішення про внесення змін до відомостей про ТОВ (у т. ч. пов’язаних зі зміною статуту товариства) приймається більшістю голосів учасників, якщо інше не передбачено статутом.

Зверніть увагу! У статуті може бути передбачено, що підставою для внесення змін до статуту (прийняття його нової редакції) є рішення, прийняте одностайно.

Рішення оформлюється протоколом (якщо учасників два та більше). Протокол підписується учасниками (їх представниками), які голосували за прийняття цього рішення (якщо кількості голосів цих учасників достатньо для прийняття такого рішення). Справжність підписів засвідчується нотаріально, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів та підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Маючи рішення, плавно переходимо до другого етапу.

У який спосіб можна внести зміни до ЄДР?

Державну реєстрацію змін можна здійснити стандартним шляхом – звернувшись з відповідною заявою у паперовій формі до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до виконкому міської ради за місцем проживання. Повноваження представника ТОВ потрібно підтвердити, для чого додати примірник оригіналу або нотаріально засвідченої копії документа, що засвідчує його повноваження (довіреність або протокол рішення).

Якщо немає можливості відвідати ЦНАП особисто, заяву можна надіслати поштою.

Порада третя. Якщо ви хочете обрати альтернативну редакцію модельного статуту, то вам слід вдатися до іншого способу подання заяви. Адже в разі подання документів у паперовій формі змінити положення модельного статуту неможливо, бо вважається, що вибрано редакцію статуту «за замовчуванням».

Є більш сучасний спосіб – зареєструвати перехід на модельний статут на порталі електронних сервісів, заповнивши заяву на отримання послуги онлайн на сайті.

Для цього потрібно натиснути закладку «Перейти на модельний статут», авторизуватися або зареєструватися у кабінеті громадянина. Потім, керуючись вказівками на сайті, заповнити онлайн-форму на отримання послуги, обрати необхідну опцію модельного статуту або редакцію статуту «за замовчуванням» та підписати заяву електронним підписом.

Після таких дії всі необхідні документи (заява, статут, рішення/протокол про перехід на діяльність на модельному статуті) буде автоматично сформовано та надіслано до державного реєстратора. Сповіщення про результат реєстрації надійдуть на електронну пошту та в кабінет громадянина.

Як внести інші зміни до статуту?

Потреба внести зміни до статуту може виникнути у будь-який момент, у зв’язку з розвитком бізнесу та змінами в умовах діяльності товариства. Наприклад, через зміну найменування товариства, органів управління товариством, їхньої компетенції, зміну правил прийняття рішень, процедури скликання і проведення загальних зборів учасників тощо.

Для внесення таких змін до статуту потрібно передусім розробити проєкт нової редакції самого статуту.

Потім скликати загальні збори учасників ТОВ для ухвалення рішення про внесення змін до статуту. Нова редакція статуту підписується учасниками, які були присутні на зборах та голосували за таке рішення.

Рішення загальних зборів оформлюється протоколом загальних зборів учасників або рішенням учасника (якщо в товаристві один засновник – зразок рішення наводимо нижче).

Порада четверта. Оскільки справжність підписів учасників або їхніх уповноважених представників повинен засвідчити нотаріус, фактично підписання рішення та статуту має відбуватися у нотаріуса. А зараз більша частина нотаріусів виконує й реєстраційні функції. Тому знайте: нотаріус може здійснити ще й державну реєстрацію змін до відомостей та нової редакції статуту.

Саме з моменту державної реєстрації зміни набирають чинності.

Які документи слід подати для проведення державної реєстрації змін до ЄДР та нової редакції статуту?

Для такої реєстрації ви маєте подати:

  • заяву про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (форма 2, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5). Кожна сторінка заяви підписується керівником товариства або особою, яка уповноважена довіреністю на вчинення дій для державної реєстрації;
  • оригінал або нотаріально посвідчену копію протоколу загальних зборів учасників (рішення єдиного учасника), у якому зафіксовано прийняття рішення про внесення змін;
  • статут ТОВ у новій редакції (у разі внесення змін до статуту);
  • довіреність, якщо документи подаються уповноваженою особою.

Майте на увазі! Окрім оплати послуг нотаріуса потрібно буде окремо сплатити адміністративний збір за проведення реєстраційної дії (у розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 910 грн).

Який документ буде підтвердженням того, що товариству надано адміністративну послугу з реєстрації змін до статуту і ЄДР?

Як ми вже сказали, державну реєстрацію змін до статуту можна провести у ЦНАПі або в нотаріуса. У будь-якому випадку результатом надання адміністративної послуги з реєстрації буде отримання Опису документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в ЄДР «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу».

Порада п’ята. Зазначений опис містить унікальний код доступу до реєстру, при переході за яким можна буде ознайомитися зі статутом товариства, сканований варіант якого буде міститися в реєстрі. Наприклад, якщо при укладанні договору контрагент просить надати статут товариства, то щоб не копіювати та надсилати купу паперів, ви можете надати контрагенту копію отриманого Опису документів, щоб він за кодом доступу ознайомився зі статутом вашого товариства.

Скільки часу забере держреєстрація змін?

Після отримання документів державним реєстратором реєстрація змін до установчих документів ТОВ (нової редакції статуту) проводиться протягом 24 годин, і зміни набувають юридичної сили, після чого формується Виписка з Єдиного державного реєстру за результатами проведеної реєстраційної дії. За бажанням заявника (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі) виписка з ЄДР видається у паперовій формі, з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Зразок

РІШЕННЯ УЧАСНИКА № 4
ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
«КВІТКА»
ідентифікаційний код
ХХХХХХХХ

10 червня 2024 року місто Дніпро

Я, громадянин України, Гринько Григорій Григорович, 24 жовтня 1976 року народження, зареєстрований за адресою: Україна, 49000, місто Дніпро, вулиця ххххх, будинок хх, квартира хх, паспорт хх хххххх, виданий Красногвардійським РВ УМВС України в Дніпропетровській області хх.хх.хххх року, реєстраційний номер облікової картки платника податків ХХХХХХХХХХ, як єдиний Учасник ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КВІТКА» (далі – Товариство), що володіє 100 % голосів Товариства,

ВИРІШИВ:

1. Змінити повне та скорочене найменування Товариства на нижченаведені.

Повне найменування:

  • українською мовою – ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МРІЯ»;
  • англійською мовою – «MRIYA» LIMITED LIABILITY COMPANY.

Скорочене найменування:

  • українською мовою – ТОВ «МРІЯ»;
  • англійською мовою – «MRIYA» LLC.

2. Внести зміни щодо відомостей про місцезнаходження Товариства, що містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме внести актуальні дані, пов’язані з перейменуванням вулиць і районів міста.

Місцезнаходження Товариства: 49000, Україна, Дніпропетровська область, місто Дніпро, Шевченківський район, вулиця хххххх, будинок хх.

3. Внести зміни до переліку видів економічної діяльності Товариства. Додати до існуючих такі види економічної діяльності та змінити основний вид економічної діяльності:

  • код 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна (основний);
  • код 47.11 «Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами»;
  • код 47.19 «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах».

4. Привести Статут у відповідність до Закону України від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», викласти та затвердити нову редакцію Статуту Товариства. Підпис на Статуті посвідчити нотаріально.

5. Зареєструвати відповідні зміни до Статуту Товариства шляхом викладення його у новій редакції та вищезазначені зміни у встановленому законодавством України порядку.

Гринько Григорій Григорович (підпис)

Місто Дніпро, Дніпропетровська область, Україна, десяте червня дві тисячі двадцять четвертого року.

Я, ПІБ, приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу, засвідчую справжність підпису Гринька Григорія Григоровича, який зроблено у моїй присутності.

Особу Гринька Григорія Григоровича, який (яка) підписав (ла) документ, встановлено, його (її) дієздатність перевірено.

Зареєстровано в реєстрі за № ХХХХХ

Приватний нотаріус (підпис) ПІБ
Зразок рішення.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали