• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Відступлення права вимоги та переведення боргу: ПДВ-облік

11.03.2019 674 0 1

ПДВ: останні зміни в практичних ситуаціях

Закрити взаємні розрахунки між декількома контрагентами або передати заборгованість іншій особі можна шляхом відступлення права вимоги боргу або переведення боргу. Але учасників правочину хвилюють можливі ПДВ-наслідки укладання таких договорів. Про них і йтиметься в консультації.

Згідно з пп. 196.1.5 ПК не є об'єктом обкладення ПДВ операції з відступлення права вимоги боргу, переведення боргу, торгівлі борговими зобов'язаннями за кошти або цінні папери, але з деякими винятками.

У виняток потрапили операції факторингу, де об'єктом боргу не є валютні цінності (гроші), цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи. Тоді факторингові операції підлягають обкладенню ПДВ (див. ЗІР, категорія 101.04). Уважаємо, що такі операції не практикуються, оскільки факторинг – це фінансування під відступлення вимоги грошового боргу (ст. 1077 ЦК).

Формулювання, що поділяють відступлення та переведення боргу від торгівлі борговими зобов'язаннями, прописано у вищевказаній нормі ПК із 01.01.17 р. Завдяки цьому поділу умова «за кошти або цінні папери» тепер відноситься тільки до торгівлі борговими зобов'язаннями.

Незважаючи на це, окремі роз'яснення податківців дотепер містять тези про те, що не є об'єктом обкладення ПДВ операції з відступлення права вимоги боргу в обмін на кошти (див., наприклад, ІПК ДФС від 26.07.18 р. № 3273/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (далі - ІПК № 3273), Лист ДФС у м Києві від 06.02.17 р. № 2350/10/26-15-12-01-18). Але це, скоріше, виняток із правил. В основному податківці визнають, що відступлення та переведення боргу не підлягають обкладенню ПДВ без будь-яких умов.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали