У консультації розглянемо особливості обліку операцій у рамках договору транспортного експедирування (далі – ТЕ), а також правила визначення місця постачання експедиторських послуг для цілей ПДВ. Зазначимо, що роз'яснення про порядок обкладення ПДВ операцій у сторін договору ТЕ наведено в Узагальнюючій консультації № 610. Незважаючи на те що документ підготовлено ще в 2012 році, він актуальний і сьогодні (у частині, що не суперечить діючим нормам ПК). ДФС у роз'ясненнях питань, пов'язаних з операціями за договором ТЕ, також посилається на цю консультацію (ЗІР, категорія 101.20).
Транспортно-експедиторські послуги складаються з комплексу послуг, пов'язаних із підготовкою та відправленням вантажів, їх супроводом по шляху проходження, проведенням взаєморозрахунків, контролем над отриманням вантажів і т. п. Відносини між суб'єктами господарювання, які надають послуги ТЕ (експедиторами), і підприємствами (підприємцями) – відправниками вантажу (вантажоотримувачами), регламентуються договором ТЕ.
Послуги ТЕ надаються клієнту (замовнику) при доставці вантажу територією України (внутрішні перевезення), при експорті та імпорті вантажу (міжнародні перевезення), а також при транзиті вантажу через територію України (транзитні перевезення).
Договір ТЕ за своїм змістом може бути:
Платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом за належне виконання договору ТЕ.