• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Вартість доставки включена до вартості товару: чи потрібна ТТН?

27.08.2018 3495 0 7

ТТН як підтвердження реальності перевезення (правила та зразки заповнення)


Підприємство придбало товар. Згідно з умовами договору купівлі-продажу товар доставляється на склад покупця, право власності на товар переходить там же. До вартості товару включена вартість його доставки, яка у прибутковій накладній окремо не виділена. Чи потрібно в такому разі оформляти ТТН?


Так, потрібно. Але давайте розберемося, кому саме необхідно мати ТТН.

У цьому випадку покупець не є стороною транспортного процесу: адже товар він придбаває прямо на своєму складі. Тому ТТН йому не потрібна навіть для доведення реальності операції.

Водночас у постачальника товару можливі такі варіанти доставки товару:

  • варіант 1 – продавець укладає договір з третьою особою на перевезення свого товару;
  • варіант 2 – товар покупцеві доставляється власним (орендованим) автомобілем продавця.

Чи потрібна в таких випадках ТТН продавцеві?

У разі перевезення за варіантом 1 ніяких сумнівів бути не може. Оформлення ТТН обов'язкове, оскільки перевезення здійснюється на договірних засадах (п. 11.1, 11.3 Правил № 363; п. 1 Переліку № 207). У такому разі продавець товару зазначає себе в ТТН замовником і вантажовідправником, а покупця – вантажоотримувачем. Адже вантаж фактично призначається такому покупцеві.

Тепер візьмемо доставку за варіантом 2. Тут продавець перевозить свій власний товар для того, щоб передати його покупцеві з рук у руки на складі покупця. При цьому, на думку Мінінфраструктури (див. Лист від 03.09.13 р. № 10092/25/10-13, далі - Лист № 10092), таке перевезення вантажу не можна класифікувати як перевезення для власних потреб.

Транспортне відомство вважає: оскільки змінюється власник вантажу, нехай навіть і на прикінцевій стадії товарно-транспортного процесу, таке перевезення (навіть якщо воно здійснене орендованим або власним транспортом) має бути належним чином оформлене ТТН. Крім того, у листі Мінінфраструктури посилається на п. 11.4 Правил № 363, згідно з яким оформлення перевезень вантажу ТТН здійснюється незалежно від умов оплати роботи автомобіля.

Таким чином, як випливає з Правил № 363, Переліку № 207 і роз'яснень у Листі № 10092, при перевезенні товару, до вартості якого входить його доставка, вантажовідправникові – продавцеві товару потрібно оформляти ТТН.

При цьому вантажоотримувач – покупець товару має брати участь у його прийманні та завірити своїм підписом третій і четвертий примірники ТТН (п. 11.7 Правил № 363). А другий примірник ТТН покупець разом з товаром і прибутковою накладною залишає в себе.

А якщо в покупця все ж таки не виявиться примірника ТТН? Чи загрожують йому неприємності в разі податкової перевірки?

Припустимо, у покупця при податковій перевірці ТТН відсутня. Але всі інші первинні  документи, які свідчать про оприбуткування і використання товару в госпдіяльності підприємства, будуть наявні. Тоді відсутність у цій ситуації ТТН не має бути підставою для визнання операції нереальною. Адже якщо немає ТТН, то це свідчить тільки про порушення постачальником правил перевезення вантажу. 

Такий висновок підтверджується, наприклад, ухвалою ВАСУ від 26.06.12 р. у справі № К/9991/16335/12. У ньому зазначено, що за наявності документів, які підтверджують фактичне отримання товару і його використання у власній господарській діяльності, неподання ТТН не може бути єдиною підставою для висновку про нереальність господарських операцій з придбання товарно-матеріальних цінностей. Адже транспортною документацією підтверджується надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару. Крім того, оскільки товар за домовленістю сторін приймався на території покупця, а перевезення товару здійснювалося іншим підприємством, то в покупця відсутній обов'язок вимагати в перевізника ТТН.

Тепер покажемо, як заповнити лицьовий бік ТТН у разі, коли продавець доставляє товар власним транспортом (варіант 2).

1 из 1

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Вартість доставки включена до вартості товару: чи потрібна ТТН?